Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Żwirowa woda

dodano: 25.11.2011

W ogrodach japońskich, zagrabione we wzory żwirowe nawierzchnie mogą symbolizować wodę obmywającą zielone wyspy.

Właściciel japońskiego ogrodu w Janowicach, pan Mariusz, codziennie grabi żwirową nawierzchnię.
 
Podczas wizyty naszej ekipy, pan Mariusz pozwolił się na chwilę wyręczyć w grabieniu. Okazało się, drewniane grabie są dosyć ciężkie i wcale nie tak łatwo nimi manewrować. Na żwirowej nawierzchni rozrzucone są spore kamienia, każdy – posadowiony na małej, zielonej wysepce. Symbolizują one prawdziwe wyspy na wodzie. Całość otaczają góry. Nie chodzi się po zagrabionym żwirze, a po kamieniach, układających się w ścieżkę. Ona prowadzi wokół najciekawszych elementów ogrodu.
Grabienie żwiru w tym ogrodzie ma imitować fale obmywające wyspy.
 
Na nawierzchni można też wygrabić drobniejsze wzory – pan Mariusz zaproponował, by wyczarować symboliczne krople deszczu. Do tej pracy używa się specjalnych, nieco mniejszych grabi. W ten sposób wykonuje się też znaki związane z właścicielem, jego samopoczuciem, aktualnym świętem czy też z porą roku.
 
W sztuce japońskiej popularne są również inne wzory, jak choćby zwykłe proste, szachownica czy też linie układające się w kształcie rybich łusek. Taka nawierzchnia może wyglądać inaczej za każdym razem – wszystko zależy od wzoru, jaki zostanie jej nadany.
 
Przygotowanie takiej nawierzchni nie jest proste. Teren należy wykorytować ze spadkiem, na głębokość ponad 60 cm. Następnie wysypuje się 30 cm warstwę grubego klińca i dokładnie ubija. Wierzchnią warstwę stanowi drobny grys sypany warstwami.
 
Na żwirowej nawierzchni rozrzucone są spore kamienia, każdy – posadowiony na małej, zielonej wysepce. Symbolizują one prawdziwe wyspy na wodzie. Całość otaczają góry.
 
Przestrzeń ta nawiązuje do tradycyjnych japońskich ogrodów suchego krajobrazu. Kompozycje ze żwiru, piasku i kamieni były tworzone pod wpływem estetyki zen. Miały one za zadanie wyciszenie i stworzenie miejsca do medytacji dla buddyjskich mnichów. Sprzyjała temu oszczędność środków wyrazu i rezygnacja z nadmiaru elementów, który mógłby rozpraszać praktykujących. Inspiracją dla twórców ogrodów były naturalne krajobrazy, których jednak nie realizowano w sposób dosłowny lecz metaforyczny.
Materiał pochodzi z 350. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Karpie Koi

Karpie Koi

Karpie Koi do piękne, dekoracyjne ryby. Jak o nie dbać? Sprawdzaliśmy to w japońskim ogrodzie pana Mariusza.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg