Żwirowa woda
dodano: 25.11.2011
W ogrodach japońskich, zagrabione we wzory żwirowe nawierzchnie mogą symbolizować wodę obmywającą zielone wyspy.
Żwirowa woda
Właściciel japońskiego ogrodu w Janowicach, pan Mariusz, codziennie grabi żwirową nawierzchnię.
 
Podczas wizyty naszej ekipy, pan Mariusz pozwolił się na chwilę wyręczyć w grabieniu. Okazało się, drewniane grabie są dosyć ciężkie i wcale nie tak łatwo nimi manewrować. Na żwirowej nawierzchni rozrzucone są spore kamienia, każdy – posadowiony na małej, zielonej wysepce. Symbolizują one prawdziwe wyspy na wodzie. Całość otaczają góry. Nie chodzi się po zagrabionym żwirze, a po kamieniach, układających się w ścieżkę. Ona prowadzi wokół najciekawszych elementów ogrodu.
Grabienie żwiru w tym ogrodzie ma imitować fale obmywające wyspy.
 
Na nawierzchni można też wygrabić drobniejsze wzory – pan Mariusz zaproponował, by wyczarować symboliczne krople deszczu. Do tej pracy używa się specjalnych, nieco mniejszych grabi. W ten sposób wykonuje się też znaki związane z właścicielem, jego samopoczuciem, aktualnym świętem czy też z porą roku.
 
W sztuce japońskiej popularne są również inne wzory, jak choćby zwykłe proste, szachownica czy też linie układające się w kształcie rybich łusek. Taka nawierzchnia może wyglądać inaczej za każdym razem – wszystko zależy od wzoru, jaki zostanie jej nadany.
 
Przygotowanie takiej nawierzchni nie jest proste. Teren należy wykorytować ze spadkiem, na głębokość ponad 60 cm. Następnie wysypuje się 30 cm warstwę grubego klińca i dokładnie ubija. Wierzchnią warstwę stanowi drobny grys sypany warstwami.
 
Na żwirowej nawierzchni rozrzucone są spore kamienia, każdy – posadowiony na małej, zielonej wysepce. Symbolizują one prawdziwe wyspy na wodzie. Całość otaczają góry.
 
Przestrzeń ta nawiązuje do tradycyjnych japońskich ogrodów suchego krajobrazu. Kompozycje ze żwiru, piasku i kamieni były tworzone pod wpływem estetyki zen. Miały one za zadanie wyciszenie i stworzenie miejsca do medytacji dla buddyjskich mnichów. Sprzyjała temu oszczędność środków wyrazu i rezygnacja z nadmiaru elementów, który mógłby rozpraszać praktykujących. Inspiracją dla twórców ogrodów były naturalne krajobrazy, których jednak nie realizowano w sposób dosłowny lecz metaforyczny.
Materiał pochodzi z 350. odcinka programu.