Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)

dodano: 24.08.2013

W tym tygodniu zaglądamy na balkon przyjazny pszczołom. Potem sprawdzamy, co zrobić, by ogród był przyjazny dla jeży, a na końcu wybieramy się na pokaz mody kwiatowej do Stężycy.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
Video dostępne będzie zawsze kilka godzin po premierze programu. 
 

ODCINEK 458:
Tym razem zawędrowaliśmy na niezbyt duży, kolorowy balkon pani Marty. To właśnie ten balkon zdobył 1. nagrodę w konkursie z „Kujawskim Pomagamy Pszczołom”. Właścicielka przez wiele lat zajmowała się ekologią i choć teraz postanowiła zgłosić do konkursu swój balkon, to jej przygoda z pomaganiem pszczołom zaczęła się wcześniej. Od początku aranżowała swój balkon tak, by chętnie odwiedzały go owady – nie tylko pszczoły, ale także trzmiele, motyle czy pająki. Obsadziła go więc roślinami kwitnącymi i miododajnymi, dobierając gatunki kwitnące po sobie od wiosny. A co można tu znaleźć? Ponieważ balkon jest niewielki, nie ma tu dużych roślin – poza odporną na trudne warunki brzozą odmiany ‘Youngii’. Dominują byliny i rośliny jednoroczne, ustawione w licznych donicach.

Pani Marta ustawiła kolorowe kwiaty, zioła – między innymi silnie rosnącą bazylię wonną 'Magic Mountain’, a także aromatyczną szałwię. Nie zabrakło też lawendy i miododajnej czyścicy (Calamintha nepeta). To rzadko spotykana roślina o delikatnych, biało-fioletowych kwiatuszkach, bardzo miododajna. Kwitnie od czerwca aż do jesieni. W donicach dobrze sobie radzi także kolorowa lantana i rudbekia, a nawet budleja. Krokusy to jeden z pierwszych wiosennych pożytków dla pszczół. Pani Marta zadbała o to, by także one pojawiły się na jej balkonie. Już teraz posadziła je w koszach, by zakwitły wiosną, a nadmiarem cebulek podzieli się z sąsiadką, którą też zaraziła się pszczelą pasją.
 
Po pierwszych przymrozkach kosze z cebulkami trzeba będzie umieścić w dużym pudle, nawet ustawić piętrowo, a wolne przestrzenie wypełnić styropianem, torfem bądź trocinami, żeby cebulki nie przemarzły.
 
Niestety, nie wszyscy właściciele mieszkań w blokach dbają o swoje otoczenie. Gdy pojawia się zieleń na balkonie, najczęściej są to rośliny iglaste, które – jako niezbyt wymagające i zimozielone – cieszą się największym powodzeniem. A tymczasem nie są one przydatne dla owadów.  A przecież gdyby wszyscy mieli odpowiednie, kwitnące kwiaty na swoich balkonach, ilość pożytku dla pszczół zwiększyłaby się wielokrotnie! 
 
O pszczoły warto dbać, bo nie są dla nas niebezpieczne, jeśli się ich nie drażni, a przecież należą do najbardziej pożytecznych owadów na świecie. Zawdzięczamy im nasze codziennie pożywienie, bo pszczoły i inne owady zapylają ponad 3/4 procent roślin uprawnych! Niestety, pszczoły są zagrożone. Wszystko wskutek tak zwanego masowego ginięcia pszczół, za które odpowiedzialne są między innymi obniżenie odporności owadów, choroby oraz pestycydy. Problem jest poważny, bo wielu rolników i sadowników nie stosuje się do wytycznych dotyczących pór dnia, kiedy można przeprowadzać opryski. Według obliczeń ekspertów w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół!
 
Co w takim razie warto posadzić, by pszczoły chętnie odwiedzały balkon? Wśród miododajnych gatunków są: chaber bławatek, chaber driakiewnik, chaber górski, chaber łąkowy, kocimiętka właściwa, lawenda wąskolistna, wrzos pospolity, rozchodniki, ogórecznik lekarski, cynie, dalie, pysznogłówka ogrodowa, jeżówka purpurowa, dyptam jesionolistny, przegorzan kulisty.
Sprawdzą się również zioła: bazylia, lebiodka, tymianek, macierzanka czy melisa.
 
Wśród miododajnych nie brakuje też krzewów i drzew: są to szczepione na pniu, nieduże drzewka jak wierzby, robinie akacjowe, głogi oraz berberysy, oliwniki, karagana syberyjska.
 
*
 
Zagrożone są nie tylko pszczoły. Wyginięcie grozi też jeżom, o czym wie jeszcze niewiele osób. Spotkaliśmy się z panem Andrzejem Kuziomskim (Fundacja Igliwiak, www.jeze.com.pl), który sam opiekuje się około 60 jeżami po ciężkich przejściach i jednocześnie radzi, jak uczynić nasze ogrody przyjaźniejszymi dla tych sympatycznych drapieżników. Oprócz informacji praktycznych dla właścicieli ogrodów, pan Andrzej przekazał nam też mnóstwo ciekawostek dotyczących jeży.
 
Obszerną rozmowę z panem Andrzejem można znaleźć tutaj: WSZYSTKO O JEŻACH, gorąco zachęcamy do jej obejrzenia.  
 
*
 
W trzeciej części odcinka przenosimy się nad Wisłę, do Stężycy pod Dęblinem w województwie lubelskim. To właśnie tutaj zbudowano w tym roku przepiękny kompleks rekreacyjny. W nowo otwartej hali widowiskowej, 4 sierpnia odbyła się niecodzienna impreza florystyczna, a właściwie pokaz mody z użyciem świeżych kwiatów. Pokaz przygotowali uczniowie Marioli Miklaszewskiej. Relację video z tego pokazu można obejrzeć tutaj: KWIATOWY POKAZ MODY.      
 
A dlaczego pokaz odbył się właśnie w Stężycy? Bo są tu ogromne szklarnie gospodarstwa państwa Ptaszków. Pan Jarosław Ptaszek pozwolił florystom na korzystanie ze storczyków, róż i anturium bez ograniczeń, dlatego mogły powstać tak bardzo bogate i wymyślne kompozycje.
 
Jednocześnie Stężyca to miejsce, gdzie powstał obiekt o nazwie „Wyspa Wisła" – to społeczny fenomen. Na pomysł wpadło Towarzystwo Przyjaciół Stężycy. 65% kosztów inwestycji pochodziło ze środków unijnych i przeznaczono je na zagospodarowanie 30 hektarów starorzecza Wisły. Przy aktywnym udziale mieszkańców okolicy, powstały ścieżki spacerowe, rowerowe, plaże, naturalny plac zabaw dla dzieci, szerokie mosty. Naszą uwagę przyciągnęła oczywiście piękna architektura krajobrazu – wymodelowane koryto rzeki, rzadko obecnie stosowany element, jakim jest specjalnie usypany kopiec widokowy z biegnącą na szczyt ścieżką, czy umocnienia brzegów gabionami… 
 
Ten nowoczesny obiekt wodno-parkowy da pracę około setce osób, bo przyjeżdżają tu nawet na kilkudniowy wypoczynek mieszkańcy Lublina, Dęblina, Kazimierza Dolnego, Radomia, ale także Warszawy.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Jak się ma hodowla pszczół na balkonie a prawo, Chciałym w bloku ustawić ul na balkonie ale nie wiem jak to jest z prawem lokatorskim i kodeksem cywilnym. A jak chodzi o jeże, to szlak mnie trafia jak widzę porozjeżdżane na drogach. Jak to jest dziełem przypadku to trudno, ale ja widzę że zwierzakowi nie udało się \"wskoczyć\" na krawężnik lub zginał na poboczu to znaczy że \"myśliwy\" celowo go upolował. Gdybym takiego gamonia spotkał nie wiem czy nie wtłukłbym gnojowi tak by popamiętał że jeż to porządne zwierzę. A w ogóle tych z dróg uczulić trzeba na los zwierząt. Ostatnio \"modne\" padają wiewiórki, już tej wiosny widziałem z 10 rozjechanych rudzielców. Szkoda że mamy takich palantów za kierownicą.
2022.01.20
~ stary_wiarus
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
najpierw o ochronie jeża gość mówi żeby nie sypać trucizn po ogrodzie a potem reklama syfu na pająki... pająki też są potrzebne. Te środki nie są bezpieczne. A jak są to dlaczego pani Maja ich nie dodaje do przepisów. To już się robi irytujące...
2022.01.20
~ fddg
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Chcecie ratować pszczoły to zaprzestańcie napędzać klientów firmie Bayer w programie \\\"Maja w ogrodzie\\\". Co druga reklama to reklama tej firmy. Typowa hipokryzja i udawana troska o pszczołę.
2022.01.20
~ Marcin
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Jest to pierwszy odcinek Waszego pasma, (ktoś wklil na fcb Stowarzyszenia Pomocy Królikom) który obejrzałam w ogóle i jedyny tak pożyteczny w telewizji ogólnie- globalnie i bardzo bardzo bardzo potrzebny. Proszę zrobić więcej o jeżach i objąć je jakimś patronatem. Moze z kamera wśród jeży?? Uświadamiajcie ludzi i sami zróbcie coś dobrego dla środowiska! Zapoznałam się z strona tego Pana i imponujące jest to co on robi i jaka ma do tego pasje. Brakuje takich ludzi. Ludzie są bez serca i wyobraźni, bez poczucia solidarności ze zwierzętami. Moja sąsiadka wyrzuciła jeża za plot! I przyszedł do nas- sąsiadów, mimo ze mamy psa, ale nie wiedziałam,ze trzeba jeża otoczyć taka opieka.
2022.01.20
~ Anna
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Można na tvnplayer. Iplayer to chyba należy do BBc...
2022.01.20
~ kik
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Czemu nie mozna ogladac tych programow na i playerze??
2022.01.20
~ Ula1
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Pani Basiu, w sprawie kontaktu z panią Martą - proszę odezwać się do nas przez formularz zamieszczony w zakładce KONTAKT
2022.01.20
Redakcja
Re: Jeże.(odc. 458)
Co do domków, na stronie www.jeże.com.pl w dziale \\\"O jeżach\\\" jest masa informacji o domkach, dokarmianiu, opiece nad młodymi itp. opiece. Okoły połowy strony są informacje z czego budować domek a prawie na samym końcu informacje o karmie, która nie szkodzi. Własnej produkcji i gotowa. Sprzedawca polecanej karmy oferuje też domki wiklinowe dla jeży w dziale: małe zwierzęta - pokarm - wiewiórkowate i jeże.
2022.01.20
~ Joanna
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Na stronie fundacji Igliwiak miały być podane domki dla jeży, niestety ich nie widziałem w podanym dziale. Czy mógłbym prosić o linki do nich? Kontaktowałem się na maila 2.09, niestety bez odpowiedzi :(
2022.01.20
~ OldShaterhan
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Do wymienianych kwiatów dodałabym lwie paszcze.Pszczoły i im podobne bardzo je lubią.Mam je porozstawiane na balkonie w kilku miejscach.Owady wchodzą do środka,co jest bardzo zabawne.Usiłują otworzyć kwiat wg. sobie znanego klucza.Kwiaty te kwitną od wiosny do jesieni.Sa kolorowe i ładnie pachna.Mam je co roku od znajomego ogrodnika.Zauważyłam też ,że trochę siadają na lobeliach.Audycje są piękne,głównie to zasługa prowadzącej.
2022.01.20
~ Krystyna
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Piekny i jednoczesnie skromny balkonik!!!!!filmik o jezach mnie zachwycil!!!!!jak mozna sie skontaktowac z Pania Marta????mam pytania do niej!!!!pozdrawiam Basia
2022.01.20
~ Basia
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Bardzo radosny odcinek i masa wiedzy o jezach.Warto o tych zwierzatkach i ch zwyczajach wiedziec
2022.01.20
~ Basia
Jeże - kontakt z Fundacją IGLIWIAK
We wszelkich sprawach jeżowych oraz innych zwiazanych z fundacją proszę o kontakt mailowy na igliwiak@tlen.pl z krótkim zaznaczeniem w temacie maila o co chodzi oraz podaniem także w temacie maila nr tel. kontaktowego - będę oddzwaniać możliwie jak najszybciej.
2022.01.20
~ Andrzej Kuziomski
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Bardzo fajny, niesztampowy balkon. Mam podobny ;). Rankiem odwiedzją go dzikie pszczoły, trzmiele. Jak ich się nie drażni zachowują się zupełnie spokojnie. Lubię je obserwować. Ten preparat na pająki można było sobie darować w odcinku poświęconym pszczołom!
2022.01.20
~ Ewa
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Zgadzam się dość niefortunne zestawienie - a co jeżeli jeżyk zje nadtrutego pajączka? :/
2022.01.20
~ KRS
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Polecam filmik o jeżach. Pan strasznie dużo mówi więc to długie ale bardzo fajne!!
2022.01.20
~ Zuzanna
Re: Balkon przyjazny pszczołom. Jeże. Kwiatowe show (odc. 458)
Trochę sprzeczności widzę.Z jednej strony propaguje się ekologię,ogrody, balkony przyjazne wszelkim stworkom a z drugiej strony reklamuje się preparaty chemiczne zwalczające takowe jak.. np.na pająki. U mnie w domu pająki zmiatam miotłą i wyrzucam, prawda,że bardziej ekologicznie? Fajny odcinek.Pomysł z krokusami w koszy idealny.Wszystkie krokusy posadzone w ziemi poginęły
2022.01.20
~ amatorka

Poprzedni odcinek

Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)

Ogród przyjazny pszczołom (odc. 457)

Pamiętacie konkurs na ogród przyjazny pszczołom? Odwiedzamy ogród, który wygrał ten konkurs! Nie jest duży, ale pełen kwiatów i miejsc, gdzie mogą się...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg