Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bindaż

dodano: 09.12.2011

Jedną z wizytówek ogrodu dendrologicznego w Orlu jest zielony tunel, zwany bindażem.

Bindaż, inaczej berso, chłodnik czy kolebka, to element architektury parkowej znany już od renesansu, często stosowany w pełnych przepychu ogrodach barokowych.
Jest to rodzaj szpaleru, w którym drzewa po obu stronach ścieżki rosną na tyle blisko, że ich korony mogą się nad nią splatać. Tworzą w ten sposób nad aleją sklepienie, podtrzymywane konstrukcją kratownicową i powstaje zielony tunel.
 
Ten w ogrodzie w Orlu ma długość aż 80 metrów. Jest on naturalnym ciągiem komunikacyjnym, wymuszającym spacer z jednej do drugiej części ogrodu.
 
Bindaż wykonano z grabu pospolitego (Carpinus betulus), uformowano go na tymczasowej konstrukcji ze stalowych prętów – niebawem pręty zostaną usunięte. Całość ma już 10 lat i samodzielnie utrzymuje nadaną mu formę. 
 
Ekipę ogrodników zastaliśmy przy przycinaniu zielonych ścian tunelu. Grab pospolity (Carpinus betulus) to nasz rodzimy długowieczny gatunek o powolnym wzroście i nie przemarzający. Lubi glebę żyzną i dostatecznie wilgotną. Dobrze się regeneruje i zagęszcza po silnym cięciu.
 
Cięcia formujące bindażu (lub np. grabowego szpaleru czy żywopłotu) przeprowadza się 2-3 razy w roku. Przed wykonaniem cięć, nowe odrosty podwiązuje się do konstrukcji lub podczepia pod mocniejsze gałęzie, aby zachować nadany mu wcześniej kształt.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Garnusznica bukowa

Garnusznica bukowa

Entomolog i fitopatolog prezentuje poważnego szkodnika buków.

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg