Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

"Podgrzewana" rabata

dodano: 30.12.2011

W jednym z zakątków swojego ogrodu, właściciel, pan Tomek, zdecydował się ustawić nietypową konstrukcję: podgrzewaną rabatę.

Na życzenie właściciela ogrodu, wykonawca - Przemek Merecki zbudował tak zwaną "podgrzewaną" rabatę.
 
W tym celu ułożył na dnie donicy 10-15 cm warstwę pociętych gałęzi. Następnie przyłożył ją darnią, która zabezpiecza przed wsypywaniem się ziemi poniżej, na gałęzie. Potem nasypał 20 cm warstwę nie rozłożonego w pełni kompostu. Zawarta w nim materia organiczna nadal ulega mikrobiologicznemu rozkładowi, podczas którego i wydziela się ciepło. Dzięki temu nie trzeba stosować osłon i dostarczać dodatkowej energii dla wymagających upraw.
 
Wierzchnią warstwę stanowi ziemia kompostowa.
Cały układ to idealne miejsce na ciepłolubne warzywa takiej jak pomidory, papryka, ogórki czy fasola szparagowa.
 
Brzegi wyłożone są folią kubełkową, która stanowi izolację od wilgoci. Dzięki temu mur nie będzie „łapać” wilgoci od podłoża znajdującego się w środku.
 
Dodatkowo, od razu poprowadzono tu linię do podlewania kropelkowego. Ostatecznie będzie ułożona dopiero po posadzeniu warzyw.
 
Jak zdradziła Mai właścicielka ogrodu, pani Dorota, powstająca w ogrodzie rabata, ma służyć nie tylko uprawie warzyw – pan Tomek chce sadzić pomidory, marchewkę, zioła, ale przy okazji będzie też pokazywać dzieciom, jak te rośliny rosną, dojrzewają. Pani Dorota co prawda obawiała się, czy mężowi wystarczy zapału, by nasadzenia pielęgnować, ale konstrukcja rabaty na pewno ułatwi utrzymanie roślin w dobrej formie.
 
 
 
Po kilku miesiącach pan Tomek mógł już ocenić, jak sprawdza się taka donica – ponoć: doskonale. Warzywa rosną tu jak szalone, podobnie – zioła. Gospodarze starają się wykorzystywać jak najwięcej z tego, co tu urośnie.  
 
Taka rabata służy też edukacji ekologicznej dzieci. Dzięki niej można pokazać im jak rosną warzywa i jak należy zdrowo się odżywiać.
 
Materiał pochodzi z 355. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Oczko wodne z kostką granitową

Oczko wodne z kostką granitową

Jak zbudować dekoracyjne oczko wodne, wykończone "pływającą" kostką granitową? Podpatrzyliśmy to w ogrodzie Danusi Młoźniak, projektantki ogrodów.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg