Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bambusy

dodano: 30.12.2011

Do ogrodu, który odwiedzała Maja, przywieziono ciekawe rośliny: bambusy. Jak je posadzić i pielęgnować?

Bracia Szymon i Wojciech Hoserowie prowadzą słynne szkółki żbikowskie (www.hoser.pl), gdzie od wielu już lat aklimatyzuje się rośliny, pochodzące z innych stref klimatycznych. Takie prace polegają na powolnym przystosowywaniu gatunków do zmienionych warunków środowiska, wieloletnich obserwacjach, poszukiwaniu najbardziej odpornych egzemplarzy. Dlatego najlepiej kupować bambusy (i nie tylko) w polskich szkółkach, gdzie przechodzą odpowiednią selekcję.
 
Wiele osób sądzi, że mimo wszystko bambusy nie są odpowiednimi gatunkami do naszego klimatu. I rzeczywiście, są one dość wrażliwe, ale wybrane są na tyle mrozoodporne, że można sadzić je w gruncie.
 
Do wyboru jest wiele gatunków bambusów; jeden z nich – pseudosasa japońska (Pseudosasa japonica) jest dość tolerancyjny pod względem potrzebnej ilości światła i sprawdzi się nawet w półcienistych miejscach.
 
Gatunek ten ma piękne, szerokie liście, które wachlarzowato wyrastają z grubego pędu, który posiada charakterystyczne osłonki. W swojej ojczyźnie dorasta do wysokości 5 m, jednak w naszym klimacie osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Często bowiem jego nadziemna część przemarza w czasie zimy i odbija potem od korzeni. Z tego względu dla rośliny trzeba dobrać miejsce możliwie zaciszne, osłonięte od zimowych, wysuszających wiatrów.
 
Bambus ten bardzo dobrze znosi strzyżenie i można z niego formować żywopłoty i szpalery. Niestety, jest też rośliną ekspansywną – widać to nawet wtedy, gdy roślina jest jeszcze w donicy, a korzenie usiłują ją rozerwać. Podziemne pędy po kilku latach mogą rozprzestrzenić się po całym ogrodzie.
 
Aby zatrzymać i ukierunkować rozwój bambusa, potrzebny jest specjalny ekran przeciwkorzenny z utwardzonego polipropylenu. Zwykła folia w tym przypadku nie wystarcza, a ekran musi być zrobiony z materiału dość grubego. Inaczej kłącza przebiją osłonę.
Podziemne pędy potrafią też przerosnąć pod przeszkodą, dlatego izolacja musi sięgać głębokości co najmniej 70 cm.
 
Szymon wraz z bratem połączyli krawędzie ekranu za pomocą metalowej listwy i skręcili ją śrubami. Pędy bambusa potrafią się wcisnąć nawet w najmniejszy zakamarek, dlatego łączenie musi być bardzo solidne. Gotową barierę przeciwkorzenną ułożyli w miejscu, gdzie mają rosnąć rośliny.
 
Potem przyszła pora na sadzenie.
Przywiezione rośliny miały już tak rozrośnięte kłącza, że nie chciały się dać wyjąć z donic i trzeba było przeciąć pojemniki.
Bambusy sadzi się w zwykłej ziemi ogrodowej. Wystarczy zapewnić im później nawożenie, by dobrze rosły. Trzeba pamiętać, że bambusy  potrzebują sporo wilgoci, ale woda nie może stagnować –  podłoże musi być przepuszczalne i podlewa się je dość często.
 
Gdy odwiedziliśmy ogród państwa Kaszubów po raz kolejny, niestety okazało się, że tegoroczne późne majowe przymrozki zniszczyły młode pędy i liście bambusa. Trzeba było je ściąć do samej ziemi.
Na szczęście roślina powoli ale dość dobrze odbudowuje swoją koronę.
 
 
 
 
 
 
Materiał pochodzi z 355. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Bambusy
też właśnie ostatnio zakupiłam babmbusy do swojego ogrodu, tak jak wszystkie rośliny zamawiałam od roslinydoogrodu.pl
2021.12.03
~ gość
Re: Bambusy
Na Podlasiu trzeba się nastawić na uprawę bardziej eksperymentalną. Fargesia murielae, Fargesia nitida, które uchodzą za najbardziej mrozoodporne, niestety niezbyt dobrze znoszą kontynentalne, \"suche\" mrozy. Można poeksperymentować z bambusami drzewiastymi, oczywiście trzeba przyjąć, że ich docelowa wysokość będzie niższa, np. 3-4m. Polecałbym przede wszystkim: Phyllostachys nuda, Phyllostachys aureosulcata, ewentualnie Phyllostachys bissetii. W sprawie wyboru gatunku (i nie tylko) zapraszam też forum internetowe www.bambusy.pl.
2021.12.03
~ Szymon
Re: Bambusy
a czy jest jakaś odmiana bambusa która ma szansę na podlasiu?
2021.12.03
~ Adam
Re: Bambusy
Miałem nadzieję, że bambusy w tym ogrodzie znacznie bardziej się rozrosły, a patrząc na ostatnie zdjęcie widzę, że odnotowały regres :(. Pseudosasa japonica nie należy do najbardziej mrozoodpornych, ale to dobry wybór jeśli chodzi o bambusa z dużymi, egzotycznie wyglądającymi liśćmi. Uprawa tego gatunku jest możliwa również w centralnej Polsce, warunkiem jest jednak bardzo staranne okrycie na zimę. Niestety poprzednia zima nie była dla bambusów łaskawa. Duże mrozy, tj po 20 C trwały dłuższy czas pod koniec lutego.
2021.12.03
~ Szymon
Re: Bambusy
Zapraszam do Szkółek Żbikowskich pod Warszawą-bambusy dostępne na bieżąco w dosyć szerokiej ofercie. Na stronie www.fargesia.pl mniejsze sadzonki bambusów są w sprzedaży wysyłkowej.
2021.12.03
~ Szymon
Re: Bambusy
Dobre sklepy ogrodnicze w całej Polsce standardowo oferują bambusy i zazwyczaj są to właśnie gatunki, które mogą przezimować w naszym klimacie.
2021.12.03
Redakcja
Re: Bambusy
gdzie można kupić bambusy do ogrodu
2021.12.03
~ cudna

Poprzednia porada

\

"Podgrzewana" rabata

W jednym z zakątków swojego ogrodu, właściciel, pan Tomek, zdecydował się ustawić nietypową konstrukcję: podgrzewaną rabatę.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg