Uprawa azalii
dodano: 27.01.2012
Maja odwiedziła azaliową szkółkę roślin w Pisarzowicach. Jej właściciel, pan Eugeniusz Pudełko podpowiadał, jak przygotowuje się podłoże najlepsze dla azalii i rododendronów.
Uprawa azalii
Na glebach piaszczystych uprawa różaneczników jest dość prosta – wystarczy zakwasić podłoże torfem. Na glebach ciężkich jest trudniej, bo zazwyczaj są mało kwaśne, ponadto są nieprzepuszczalne. Przy takim podłożu samo wykopanie dołka pod roślinę nie wystarczy, bo po kilku tygodniach pobytu w nieprzepuszczalnej glebie roślina może zacząć zamierać.

W szkółce w Pisarzowicach opracowano „napowierzchniową” metodę przygotowania gruntu dla wrzosowatych.
Otóż układa się jakiś ogranicznik, stanowiący krawędź rabaty, a w jej wnętrzu usypuje się wzniesioną rabatę z odpowiedniego podłoża: to torf, kora, piasek. Grubość warstwy podłoża w niektórych miejscach dochodzi do 30 cm, natomiast delikatny skłon terenu pozwala odprowadzać nadmiar wody.

Przez wiele lat pan Eugeniusz wypracował własną metodę sadzenia roślin wrzosowatych. W odpowiednio przygotowanej ziemi wykopuje się niewielkie zagłębienie i ustawia się młody egzemplarz. Następnie całość przysypujemy ziemią bez ubijania 3 do5 cm powyżej bryły korzeniowej. Z czasem ziemia osiądzie i szyjka korzeniowa będzie na odpowiednim poziomie. Maja towarzyszyła panu Eugeniuszowi przy sadzeniu jednej z nowych, niezarejestrowanych jeszcze odmian: Flamenco.

A jak powinno się nawozić różaneczniki? Niezbyt dużo, bo nie są żarłoczne. Wręcz przeciwnie – nadmiar nawozu sprawi, że będą gorzej rosły bo nie lubią zasolonego podłoża.
Materiał pochodzi z 359. odcinka programu.