Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bogactwo roślin

dodano: 09.12.2011

W 352. odcinku programu odwiedziliśmy prywatny ogród botaniczny w Orlu. Oto najciekawsze rośliny, jakie tam znaleźliśmy.

Prywatny ogród botaniczny, należący do państwa Buzalskich, posadowiony jest w Orlu, niedaleko Kościerzyny. Opiekunem naukowym ogrodu jest pani profesor Urszula Nawrocka-Grześkowiak.
 
Pani profesor zaprezentowała nam kilka najciekawszych gatunków i odmian drzew, rosnących w tym pięknym ogrodzie dendrologicznym. Znajduje się w nim około tysiąca gatunków i odmian drzew i krzewów, pogrupowanych w działach systematycznych, wytrzymujących bez problemu tutejsze warunki.
 
 
 
Ciekawą i bardzo ładną rośliną jest stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia). Jest piękna, wspaniale się przebarwia jesienią. Jej kwiaty przypominają kwiaty kamelii. Niestety, jest mało znana, a szkoda - warto ją rozpowszechnić.
 
 
 
 
 
Jest tu też płonące kolorami drzewo - to grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum). Do tego ma niezwykłą cechę. Jego liście po opadnięciu mają intensywny zapach suszonych jabłek.
 
 
 
 
 
Jak powiedziała nam pani profesor, jedną z najciekawszych kolekcji tego ogrodu, jest kolekcja brzóz – a wiele spośród zgromadzonych tu odmian może rosnąć w naszych ogrodach.
 
Należą do nich między innymi brzozy, które przyciągają uwagę kolorem pnia. Śnieżnobiałą i łuszczącą się korę ma na przykład brzoza pożyteczna odmiany ‘Doorenbos’ (Betula utilis). Inny rodzaj kory ma brzoza papierowa (Betula jacquemonti).
Poszczególne drzewa różnią się też kolorem liści, wysokością i pokrojem - są na przykład karłowe, płaczące lub kolumnowe.
 
Co ważne, liście brzóz rozkładają się bardzo łatwo, użyźniając glebę. Rosnąc w sąsiedztwie roślin iglastych, wzbogacają podłoże w próchnicę.
 
Państwo Buzalscy zebrali tu aż 26 gatunków i odmian brzóz.
 
 
Jest też kilka bardzo interesujących roślin, które gdy przyjdą srogie mrozy, walczą o przetrwanie.
 
Na przykład siedmioletnia paulownia puszysta (Paulownia tomentosa), podczas zeszłorocznej zimy, mimo okrycia, przemarzła. Jak widać to wspaniały gatunek, który zwraca na siebie uwagę. Charakteryzuje się ogromnymi liśćmi oraz pięknymi fioletowymi kwiatami. Kwiatostany zawiązują się na roślinie już latem poprzedniego sezonu. Jednoroczne, bardzo długie pedy, pojawiły się na roślinie w ciągu tylko jednego roku.
 
 
Kiedy byliśmy w tym ogrodzie w lipcu, także właścicielka - pani Maria - przedstawiła nam swoje ulubione okazy roślin. To między innymi robinia akacjowa odmiany ‘Lace Lady’ (Robinia pseudoacacia TWISTY BABY 'Lace Lady'). Ta odmiana ma charakterystyczne, pogięte pędy, konary, a także liście, które wyglądają, jak nakręcone na lokówkę.
 
 
 
Najdziwniejszym okazem jest tu chyba miniaturowy kasztanowiec biały ‘Monstrosa’ (Aesculus hippocastanum). Jego pień zdradza wiek, bo jest gruby, choć roślina jest niziutka. Ciekawe są jego gałązki – spłaszczone, staśmione – dlatego roślina najlepiej prezentuje się zimą, gdy nie ma już na niej liści.
 
 
 
 
 
 
Materiał pochodzi z 352. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg