Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przedwiośnie w ogrodzie

dodano: 13.03.2011

Przedwiośnie i początek wiosny w ogrodzie to pora na usunięcie częsci zimowego ocieplenia roślin.

Przedwiośnie w ogrodzie
Połowa marca to okres, gdy przyroda zaczyna szybko budzić się do życia. Trawniki ożywiły się dzięki krokusom, lada dzień będą pojawiać się pierwsze pąki na drzewach.
Spod śniegu wyłoniły się już nasze rabaty z różami, powinniśmy więc przystąpić do pierwszych prac.
 
Odkrywamy kopczyki z ziemi aż do nasady korzeni. Od razu możemy rozpoznać, czy nasz krzew nie przemarzł. Ostrym sekatorem usuwamy uschnięte i osłabione przez zimę pędy. Natomiast pozostałe skracamy na 2-3 oczka. Wokół tworzymy misę z ziemi. Wiosną roślina będzie potrzebować dużo składników odżywczych na start, dlatego zaczynamy już pierwsze nawożenie. Możemy rozsypać nawóz wokół krzewu i dokładnie wymieszać z podłożem. Godne polecenia są też płynne nawozy, który kupujemy w formie koncentratu.
 
W ciągu dani temperatura jest dodatnia, ale niewykluczone, że lekki mróz może się jeszcze pojawić. Dlatego jeśli jest ciepło, to na dzień rozchylamy okrycie zabezpieczające rośliny, aby dopuścić im nieco powietrza. Gdy zapowiadane są mrozy, roślinę można szybko ponownie zawinąć - wrażliwym gatunkom to właśnie wiosną mogą przemarzać pąki.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Przedwiośnie w ogrodzie
Witam, Warto na początek uświadomić sobie, że zakładanie ogrodu to temat rzeka. Nie da się całego procesu opisać w kilku zdaniach. Trzeba przemyśleć i wziąć pod uwagę mnóstwo rzeczy, Pani już zadała sobie pierwsze z ważnych pytań – co chcę w ogrodzie mieć. Teraz krok drugi – jak to rozplanować. Proszę naszkicować sobie ogród i pomyśleć, gdzie najlepiej wygospodarować miejsce do wypoczynku, a gdzie na warzywnik. Proszę pamiętać, np. owoce potrzebują słońca, by były smaczne. Zależnie od tego, jakie kwiaty chciałaby Pani mieć, tak trzeba przygotować dla nich miejsce. Inne podłoże i stanowisko będzie dla róż, inne dla wrzosów. Proszę więc pomyśleć, jakie rośliny się Pani podobają, a potem szukać informacji, czego potrzebują i odpowiedni przygotować dla nich miejsce. Jeśli nie ma Pani żadnych ulubionych, to można zacząć od drugiej strony, na zasadzie „mam miejsce wilgotne, cieniste – co tam urośnie?”. Z roślin układać kompozycje pamiętając, że niższe powinny być z przodu rabaty (to dotyczy też zielnika). Wybierając miejsce dla ziół proszę pamiętać, że wiele z nich pochodzi z innych regionów świata, mają więc rozmaite wymagania. Bazylia i rozmaryn będą lubiły ciepłe, osłonięte miejsca, lekkie ocienienie zniesie np. mięta. Warzywniak – po wyznaczeniu miejsca, trzeba je przygotować: przekopać ziemię i wzbogacić ją naturalnym nawozem, można obornikiem lub kompostem, potem starannie wypielić (i pielić regularnie). Trzeba też zapoznać się z potrzebami roślin, jakie chce się tam uprawiać. Część z nich sieje się bezpośrednio do gruntu, z innych trzeba przygotować rozsadę. Ważne jest też podlewanie. A nowalijki – no cóż, żeby plony pojawiły się wcześnie, trzeba zacząć wysiew już w marcu. Przyda się więc tunel foliowy bądź szklarnia. Ewentualnie można je uprawiać na parapecie lub oszklonej werandzie. Proszę też dużo czytać – bez sporej wiedzy ciężko o piękny, zdrowy ogród. Proszę przeglądać książki, gazety i fora internetowe. To kopalnie wiedzy i pomysłów. No i oczywiście oglądać „Maję w ogrodzie”! Pozdrawiamy i życzymy powodzenia!
2022.01.20
Redakcja
Re: Przedwiośnie w ogrodzie
droga redakcjo zaczynam swoją przygodę z ogrodem na jesieni nie przygotowałam rabat ani grządek mój ogródek nie jest duży i ma miejsca o różnym stopniu nasłonecznienia ziemia jest raczej wilgotna a od wielu lat jest tu posiana tylko trawa usunęłam zdziczałe i nieowocujące krzaki chciałabym oprócz miejsca do wypoczynku mieć trochę kwiatów ziół do wykorzystania w kuchni i miejsce do zasiania warzyw przede wszystkim nowalijek podpowiedzcie od czego zacząć jak przygotować ziemię i gdzie szukać wskazówek bo poradników jest mnóstwo ale nie potrafię nic wybrać
2022.01.20
~ początkująca

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg