Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Palmy w polskim ogrodzie

dodano: 23.03.2012

Okazuje się, że w naszym klimacie można uprawiać palmy w gruncie. Jak to zrobić? Sprawdzamy u pana Marka w Dzierżoniowie.

W Dzierżoniowie, 60 km na południe od Wrocławia, odkryliśmy ogród, w którym od 6 lat właściciele uprawiają palmy i to z dużym sukcesem. Pan Marek Malec, podszedł do tej niespotykanej uprawy w sposób naukowy. Ma stację meteorologiczną i prowadzi notatki dotyczące temperatury, wilgotności, siły wiatru. Pan Marek prowadzi stronę internetową poświęconą roślinom egzotycznym www.bestpalm.pl, utrzymuje stałe kontakty i wymienia doświadczenia z grupą miłośników palm mrozoodpornych. Sam mieszka w terenie podgórskim, niedaleko stąd do gór Sowich. Temperatura spada tu zimą poniżej -20 stopni, nieustannie wieje silny wiatr.
 
Swoimi obserwacjami i osiągnięciami pan Marek podzielił się z Katarzyną Goller – specjalistką od roślin tropikalnych. Pan Marek specjalnie dla nas rozpakował z zimowego okrycia jedną z palm i wspólnie przyjrzeli się zimowej opiece nad tymi egzotycznymi roślinami.
Pierwsza z posadzonych palm była na zimę tylko obsypywana śniegiem – przeżywała, ale jej liście były po zimie zniszczone.
Potem pan Marek wpadł na pomysł, by wykorzystywać kable grzewcze i dogrzewać rośliny. W środku zapakowanej rośliny umieszczony jest czujnik temperatury, by pan Marek mógł monitorować, czy system działa sprawnie. Dodatkowo przy kablach zainstalowany jest termostat.
 
Wierzchni włókninowy kapelusz nakładany na roślinę nie służy wcale trzymaniu ciepła, jak mogłoby się wydawać – ma za zadanie chronić przed opadami, by podłoże nie było zbyt mokre i przed wiatrem, który mógłby zniszczyć piękne liście.
 
Pomimo, że większość palm rośnie w klimacie ciepłym, jak widać mitem jest, że są one wyłącznie roślinami tropikalnymi. Pan Marek uprawia gatunki palm, nazywane mrozoodpornymi, które z łatwością znoszą temperaturę do -7 stopni, a niektóre potrafią przeżyć poniżej -18 stopni. Oczywiście, żeby nie traciły liści zabezpiecza je starannie grubą agrowłókniną zimową, a glebę wokół palm wysypuje igliwiem z choinki.
Palmy są piękne i zdrowe, zniszczone są tylko zewnętrzne liście. Te liście nie są usuwane, bo kolejnej zimy posłużą jako warstwa ochronna.  
W tym roku pan Marek uznał, że będzie dogrzewać nie tylko palmę, ale także grunt – zakopie w podłożu kabel grzewczy wokół korzeniu.
 
W ogrodzie rosną też małe szorstkowce Wagnera. Jeśli jest śnieg, to jest on doskonałą kołderką dla roślin, ale w tym roku śniegu nie było i pan Marek wykorzystał grubą warstwę pociętego na paski papieru.
 
Palmy kochają słońce, dlatego u pana Marka rosną w najbardziej nasłonecznionym miejscu.
Pod każdą z nich jest żyzne, przepuszczalne podłoże pomieszane z perlitem. W czasie upałów palmy są mocno podlewane.
Co ciekawe, z obserwacji wynika, że palmy rosnące w gruncie nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki tak jak okazy trzymane w mieszkaniach.
 
Po kilku latach doświadczeń pan Marek zaczął sprowadzać rośliny dla innych zainteresowanych. Szukał odpornych palm, uprawianych w gruncie od nasionka. Tak trafił do północnej Hiszpanii, gdzie znajduje się plantacja palm podobna do jego uprawy.
 
U pana Marka rosną: szorstkowiec Wagnera (Trachycarpus wagnerianus), szorstkowiec Fortunego (Trachycarpus fortunei) i daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera).
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Palmy w polskim ogrodzie
Jeśli się dogrzewa. to nie tylko palmy da się w polskich ogrodach uprawiać, filodendrony też i inne cuda z tropików. Tylko, że to hobby dla bogatych. Nie istnieją palmy dość mrozoodporne do naszego klimatu, a na pewno nie są zimotrwałe.
2021.11.28
~ mirek
Re: Palmy w polskim ogrodzie
Ja używam do palm Nitrozyme. Dostępny na: www.dehobbytuinader.nl. Efekt boski!!!
2021.11.28
~ Tom
Re: Palmy w polskim ogrodzie
Kto dba ten MA.
2021.11.28
~ AM .Żarów
Re: Palmy w polskim ogrodzie
Panie Marku, to wspaniałe że uprawia Pan palmy w Polsce. Są piękne ! :-) Serce rośnie gdy patrzy się na nie :-) Od dawna nosiłam się z zamiarem posadzenia palmy do gruntu, jednak obawy...brały górę.. Teraz :-) na pewno spróbuję :-) Pozdrawiam :-)
2021.11.28
~ Izabela
Re: Palmy w polskim ogrodzie
Z tymi nieustannym wiatrem w Dzierżoniowie to lekka przesada :) Fakt czasem wieje i to dość mocno, ale nie \"nieustannie\". :))
2021.11.28
~ ddz
Palmy w polskim ogrodzie
Podziwiam pana z Dzierżoniowa ,ale ja sama nigdy bym nie zdecydowła się na taki krok.Wymaga to ogromnej pracy i cierpliwości ,latem to zrozumiałe ,ale zimą i to jeszcze dogrzewanie palm?
2021.11.28
~ Karinka

Poprzednia porada

Czosnek Krzysztofa

Czosnek Krzysztofa

Czosnek Krzysztofa to rzadko spotykana u nas roślina - a szkoda, bo jest bardzo ozdobna.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg