Owocówka jabłkóweczka
dodano: 13.04.2012
Każdy, kto ma w ogrodzie jabłoń, z utęsknieniem czeka na pierwsze, pyszne owoce. Niestety, owoce często są robaczywe – jak sobie z tym poradzić?
Owocówka jabłkóweczka
Jeśli nasze jabłka lub śliwki są co roku robaczywe, niewątpliwie na pniach i poniżej w glebie zimują gąsienice szkodnika – niewielkiego szarego motyla zwanego owocówką jabłkóweczką lub śliwkóweczką. Ukrywają się tak skutecznie, że nie sposób dojrzeć je pod załomami kory.
 
Pierwsze motyle zaczną wylatywać na przełomie kwietnia i maja.Przy temperaturze powietrza powyżej 15 stopni, samice intensywnie składają jaja na liściach i powierzchni owoców. Na 1-2 dni przed wylęgiem poprzez osłonkę jaja widać mały czarny punkt – jest to głowa larwy. Jest to tzw. stadium czarnej główki.
 
Krótko po wylęgu, gąsienice wgryzają się do wnętrza owoców i drążą w nich korytarze, zanieczyszczając je ciemnymi odchodami. W sezonie wegetacyjnym występują 2 pokolenia. Warto ograniczyć ich liczebność, żeby owocówki nie zdążyły złożyć jaj.
 
Wartą wypróbowania metoda jest zawieszenie specjalnych pułapek lepowych z feromonem na owocówkę jabłkóweczkę i śliwkóweczkę. W specjalnym, rozkładanym domku umieszcza się gumowy element emitujący feromon czyli substancję wabiącą, produkowaną przez samice motyla. Dzięki temu dowiadujemy się, ile owocówek miało ochotę zaatakować nasze owoce.
 
W pudełku znajdują się 2 pułapki. Domek z feromonem mocujemy stabilnie i co kilka dni do niego zaglądamy. Na jedno drzewo wystarczy jedna pułapka, ale trzeba pamiętać, że wabi tylko samce danego gatunku! Czasem zdarza się, że owadów jest wyjątkowo dużo – wtedy pułapka może się zapełnić i trzeba będzie powiesić nową, a nawet – rozważyć wykonanie oprysku.
 
Producentem takich pułapek jest  firma Themar.
Można je znaleźć na stronie internetowej producenta: http://www.abcogrodu.com.pl/index.php?cid=2&oid=82