Różne zastosowania zeolitu
dodano: 27.04.2012
W wielu ogrodach gleba jest albo gliniasta, albo piaszczysta – żadne z tych podłoży nie jest wystarczająco dobre, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę stosunki wodne. Można je łatwo poprawić - a to nie koniec zalet zeolitu!
Różne zastosowania zeolitu
W ogrodzie u państwa Urbanów gleba jest ciężka, gliniasta, po deszczu stoją nawet kałuże. Ale rok temu pan Andrzej widział w naszym programie zastosowanie zeolitu do poprawy struktury trawnika, który nadmiernie przesychał. Wykorzystano tam jedną z zalet tego minerału – zdolność magazynowania wody i substancji odżywczych. Można przeczytać nieco więcej na ten temat w artykule: ZEOLIT.
 
Pan Dmytro, którego firma zajmuje się sprowadzaniem zeolitu z Zakarpacia (www.andalusia.pl) przyjechał razem z nami do tego ogrodu, by pomóc panu Andrzejowi dobrać odpowiedni rodzaj zeolitu dla jego potrzeb. Przy okazji okazało się, że minerał nie tylko pomaga zatrzymać wodę; działa też w „drugą stronę”: ma zdolność magazynowania w wolnych przestrzeniach powietrza i dzięki temu wpływa pozytywnie na oddychanie gleby.
 
Pracę z zeolitem rozpoczęliśmy od trawnika. Przed zabiegiem należało całą murawę przegrabić, ale pan Andrzej zdecydował się przy okazji wykonać wertykulację, która usunęła spomiędzy trawy resztki filcu i odsłoniła ziemię. Następnie rozsypał na cały trawnik bardzo drobną frakcję zeolitu. Taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz w roku, na wiosnę. Stosuje się wówczas około pół kilograma zeolitu na metr kwadratowy. Nawet cienka warstewka tego minerału spowoduje poprawienie struktury gleby i lepsze korzenienie się trawy.
 
 
Potem wzięliśmy się za uporządkowanie stawu. Kiedy byliśmy tu latem, na jego powierzchni unosiły się liście lilii wodnych. Pomiędzy nimi połyskiwały białe i różowe kwiaty, co wspólnie z rozłożystym krzewem egzotycznej, japońskiej sosny drobnokwiatowej ‘Glauca’ (Pinus parviflora) nadawało całości uroku.  
 
Jednak w tym roku dużym problemem stał się nieprzyjemny zapach wody. Zbiornik nie był czyszczony od 20 lat, a woda nigdy nie wymieniana i na dnie zebrało się prawdopodobnie zbyt dużo mułu. Na wiosnę, kiedy jeszcze rośliny nie zdążyły zagospodarować całej powierzchni zdarzało się, że glony opanowywały staw. Zamiast wymieniać całą wodę i czyścić jeziorko zaproponowaliśmy gospodarzom wykorzystanie złoża z zeolitu.  
 
Zeolit ma bardzo porowatą strukturę, więc gdy woda przez niego przepływa, zatrzymuje on zanieczyszczenia. Także metale ciężkie i zanieczyszczenia ropopochodne wiążą się z nim na zasadzie wymiany jonów.
 
Pan Andrzej zdecydował się wyciąć suche rośliny i przygotować miejsce na zeolit. Do tej pory do oczyszczania zbiornika wykorzystywano zdolności trzciny do rozkładu materii organicznej i wyłapywania toksycznych związków z wody. Teraz zostanie ona przycięta i w ciągu sezonu przerośnie złoże wypełnione zeolitem. Roślina doskonale ukorzenia się w takim podłożu i dzięki swoim właściwościom wzajemnie uzupełnia się z minerałem. Do takiego zastosowania polecany jest zeolit gruby, przypominający frakcję żwiru. Jest lekko zielonkawy, bo zawiera jony magnezu.
 
Woda przepływając przez warstwę zeolitu, będzie mu „oddawać” zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Woda będzie przezroczysta i czysta, ale taką warstwę minerału potrzeba wymieniać co 2-3 miesiące, gdyż z czasem wyczerpują się jego zdolności sorpcyjne. Dlatego warto złoże uzupełnić efektywnymi mikroorganizmami (więcej o nich piszemyw  artykule o ogrodzie państwa Urbanów: ODCINEK 372).
 
A do czego jeszcze można zastosować zeolit? Tak jak usuwa on niekorzystne składniki z wody, tak samo pochłania zanieczyszczenia w kuwetach dla kotów. Ale o tym opowiemy Państwu jesienią, kiedy zwierzęta te więcej niż w ogrodzie przebywają w domu.