Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przędziorek sosnowiec

dodano: 18.05.2012

Jak uchronić iglaki przed przędziorkiem?

Specjaliści przewidują, że w tym roku czeka nas spora plaga przędziorka sosnowca. W ogrodzie pana Krzysztofa zauważyliśmy kilka okazów świerka  białego odmiany ‘Conica’, bardzo lubianego przez tego szkodnika.
 
Przędziorek (Oligonychus ununguis) atakuje prawie wszystkie gatunki krzewów iglastych a największym zagrożeniem jest dla świerka pospolitego odmiany gniazdkowej ‘Nidiformis’ oraz właśnie świerka białego odm. stożkowej ‘Conica’. W ciągu roku może być 4 lub 5 pokoleń tego pajęczaka.
 
Larwy żerują na igłach i powodując ich żółknięcie, a z czasem opadanie. Objawy łatwo zauważyć w lipcu i sierpniu, lecz walkę z nimi trzeba zacząć o wiele wcześniej, kiedy kończy się wylęganie się larw z jaj zimowych.
 
Do tego celu przygotowujemy Karate Zeon - preparat w formie zawiesiny w opryskiwaczu. Środek ten ma przede wszystkim działanie kontaktowe, co oznacza, że musimy bardzo dokładnie opryskać całek krzewy, aby zniszczyć wszystkie larwy tych szkodników. Preparatem Karate Zeon warto również spryskać modrzewie, cyprysiki, jałowce, jodły, żywotniki, inne gatunki świerków oraz oczywiście sosny. Zabieg ten warto powtórzyć po 7-10 dniach.
 
A pan Krzysztof zaznacza, że gdyby nie pryskał swoich krzewów, prawdopodobnie nie urosłyby tak duże, bo porażone igły opadając zaburzają ładny pokrój świerka.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Różne zastosowania zeolitu

Różne zastosowania zeolitu

W wielu ogrodach gleba jest albo gliniasta, albo piaszczysta – żadne z tych podłoży nie jest wystarczająco dobre, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg