Inteligentne nawadnianie
dodano: 08.06.2012
Jak rozwiązać w prosty sposób problem podlewania roślin w pojemnikach? Oto sprytna metoda.
Inteligentne nawadnianie
Właściciele ogrodu, państwo Słomczyńscy, ustawili niedawno ogrodowy domek dla dzieci. Aby wtopił się w otoczenie, postanowiliśmy udekorować go kwiatami. Wybór padł na petunie i surfinie, jednak to rośliny, które potrzebują bardzo dużo wody. Dlatego konieczne okazało się zamontowanie systemu nawadniania.
 
Wybraliśmy niezwykle inteligentne rozwiązanie, które utrzymuje stałą wilgotność na poziomie dostosowanym dla konkretnych roślin. Nawadnianie polega na wyrównaniu ciśnienia osmotycznego pomiędzy wnętrzem ceramicznego stożka i glebą.
 
Na jakiej zasadzie działa ten system? Urządzenie jest dość w proste w obsłudze. Jego podstawowym elementem są ceramiczne trzpienie, które magazynują wodę. Kiedy w glebie zaczyna brakować wody i gleba dookoła trzpienia wsadzonego do donicy robi się sucha, ze specjalnego wężyka zaczyna kapać woda pobierana ze zbiornika. Gdy podłoże już zostanie nawodnione, woda przestaje kapać.
 
Instalacja sytemu jest bardzo prosta. Na początku ceramiczne stożki napełniamy wodą, następnie moczymy przez godzinę. Następnie wkładamy je do ziemi przy każdej roślinie. Stożki łączymy ze sobą plastikową rurką podłączoną do kranu. Po wstępnym ustaleniu wielkości przepływu urządzenie działa bezobsługowo i nie potrzebuje żadnego programatora. A jak dostarcza się wodę do instalacji? Najlepszym sposobem jest podłączenie systemu do kranu. Gdy nie jest to możliwe, należy na ścianie zawiesić pojemnik, z którego woda będzie spływała grawitacyjnie.
 
Linię nawadniającą można dowolnie wydłużać. My jednym zestawem zaopatrzyliśmy w wodę kilka skrzynek balkonowych oraz rabatkę pod oknami. Bezobsługowe podlewanie wygląda jakby obok każdego kwiatka czuwał krasnoludek, który sprawdza i sam decyduje ile wody podać. Równie tani i prosty jest sposób podlewania roślin doniczkowych w mieszkaniu. Ceramiczny stożek pobiera wodę z dowolnego zbiornika i oddaje ją do gleby. Należy się tylko zatroszczyć o odpowiedni zapas wody w naczyniu. Sprawdzi się doskonale na co dzień i gdy rodzina wyjedzie na wakacje.
 
W celu zapobiegania rozwojowi glonów, stosuje się czarne, nie przepuszczające światła przewody. Jeżeli ze względów estetycznych potrzebne są nam białe przewody, w zestawie można dobrać rurki na zewnątrz białe, a wewnątrz czarne.