Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Forum

W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
komentarze autor
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba. :) Mnie ogród zachwycił i zauroczył. Jestem pełna szacunku dla gospodarzy tego cudnego zakątka. Uważam odcinek za jeden z ciekawszych. :) Z przyjemnością obejrzę więcej odcinków o podobnej tematyce. :) Perz to piękna trawa. Mam w swoim ogrodzie \"perzowy zakątek\" i nie jeden raz słyszałam pytanie o te piękne kłosy trawy :) Pokrzywa na jałowych piaskach to też nie lada gratka. Dla niej założyłam specjalną rabatę kompostową w jednym z zakątków ogrodu i czekałam 2 lata na pierwszy przychówek. :)
2015.05.06
~ Beata K.
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Tutaj chodzilo raczej o pokazanie ciekawej spolecznosci ktora stworzyla z Dabrowki, wioski ktora znajduje sie tylko 20 km pod lublinem a jednoczesnie w srodku kozlowieckiego parku krajobrazowego, ciekawego artystycznego miejsca pelnego interesujacych ludzi, ze ze zwyklej malej wioski mozna zrobic miejsce magiczne i wyjatkowe i ze to zalezy tylko od ludzi ktorym sie chce https://polakpotrafi.pl/projekt/dom-kultury-pokoju Tak wogole to Sloma jest jednym z najlepszych bebniarzy w polsce a poza pokazanymi ludzmi w dabrowce sa jeszcze chlopaki robiace djembe http://www.pablomusic.pl/ i wiele innych ciekawych postaci. A jak ktos chce zobaczyc ogrod z prawdziwego zdarzenia to przy wjezdzie od strony lublina przy stawach rybackich jest wielki ogrod w stylu japonskim z duza iloscia bonsai... Wiec kazdy znajdzie cos dla siebie. tutaj mozna poczuc odrobine tej pasji http://www.wiesdabrowka.pl/
2015.05.06
~ olo
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Bardzo odpowiada mi prezentowanie właśnie tego typu ogrodów i już z niecierpliwością czekam na kolejne okazje, kiedy będzie można obejrzeć podobne założenia ogrodnicze. Właściciele stworzyli ogród swoich pragnień i zrobili to w zgodzie z naturą i ekologią. W prezentowanym ogrodzie bardzo podoba mi się to, iż dominują w nim rodzime rośliny, zresztą wielu z nich gospodarze pozwalają na swobodne rozprzestrzenianie się. Wielkim atutem jest także zieleń wokół ogrodu, duże drzewa i krzewy tworzące znakomite sąsiedztwo. Z pewnością jest to miejsce przyjazne różnym pożytecznym zwierzętom. Świetny odcinek! Proszę kontynuować ten trend, właśnie z akcentem na pokazanie piękna naszych gatunków, tradycji ogrodów naturalistycznych i różnych rozwiązań jak najbardziej sprzyjających środowisku naturalnemu. Jak miło ogląda się program o ogrodzie, gdzie nie ma wszechobecnych iglaków podsypywanych kamieniami (odnoszę wrażenie, że już zalały nas kraj), różnych udziwnionych stalowych konstrukcji, zachwytów nad nieskazitelnym trawnikiem, czyli pustynią dla owadów i nie tylko, tarasów z drewna egzotycznego, do powstania których ubywa bezcennych lasów deszczowych. Dzięki za pokazany odcinek. Jego właścicielom gratuluję wielkiej wrażliwości i podejścia do życia w harmonii ze środowiskiem oraz życzę, aby ogród z każdym rokiem piękniał i bardziej cieszył.
2015.05.05
~ Monika M.
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Pani Maju - dziękujemy! Wreszcie mogliśmy zobaczyć normalny ogród. Bardzo, ale to bardzo podoba mi się ten odcinek, zwłaszcza podejście właścicielki. Co za harmonia z naturą! Prosimy o więcej takich ogrodów!
2015.05.05
~ Gosia
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Czegoś tu nie rozumiem. Mniej było negatywnych komentarzy na round-up, niż na naturalne środki naprawiające i polepszające otoczenie w tym odcinku. Drodzy widzowie. Mnie się odcinek bardzo podobał. Nawet jeśli już kolejny raz promuje się pożyteczne mikroorganizmy, żeby zrobić promocję ich producentowi, to powiem tak: a niech się takim producentom wiedzie jak najlepiej, żeby wykurzyć w Polski produkty koncernu MONSANTO. Natura też jest ogrodem, tylko bez ręki człowieka. Tu sporo było tej natury i sama wizualność ogrodu była trzecim planem tego odcinka. Gdyby tematem odcinka była sama wizualność ogrodu, to wtedy zgodzę się, że jeszcze czegoś brakuje, żeby ogród bardzo zachwycał. Na razie jest po prostu dobry, w harmonii z naturą. A Pani właścicielce ogrodu mogę tylko poddać pomysł, by jeszcze więcej Francji przemycić do niego i więcej ciekawych gatunków nasadzić atrakcyjnych dla oka, zwierząt, a może dla konsumpcji człowieka. A na koniec powiem, że Maję w ogrodzie ogląda się jak wciągający serial. Kojący głos Pani Mai, coraz więcej pięknej muzyki klasycznej, a ostatnio zauważyłem, ze coraz więcej pięknych kadrów, jak np. na początku odcinka.
2015.05.05
~ BartoszJ-M
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Nic ciekawego. Szkoda.
2015.05.04
~ Paula
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Ja nie doszukuje się w tym odcinku żadnego projektu , rabat pod linijkę czy nie wiadomo czego. Poprostu uważam jak osoba wcześniej wypowiadajaca się ze odcinek nakręcony aby zareklamować środek z magicznymi mikrobami i sklep .Poza tym tego typu ogród ciężko jest przedstawic w takim swietle aby wszystkim pasowało dlatego nie dziwię się ze padają tu opinie pozytywne i negatywne .
2015.05.04
~ Dominika
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Mnie się bardzo podobało. Nie znoszę tych sztucznych, wybetonowanych ogrodów, robionych często pod jakąś wątpliwą koncepcję estetyczną, przeładowanych. A takie niestety - jako dowód wybujałych ambicji i powód do dumy właścicieli - zazwyczaj dominują w programie. Ten ogród jest "w sobie" i "dla siebie". Ale przede wszystkim dla ludzi. Pani Maju, dziękuję.
2015.05.04
~ nana
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Ludzie, zastanówcie się najpierw, a potem piszcie. Tytuł odcinka brzmi: W harmonii z prawami przyrody, prawda? Więc jak Państwa zdaniem powinien wyglądać taki ogród? Ilu z Państwa uprawia taki właśnie ogród - cały ekologicznie, od początku do końca bez chemii, pozwalając roślinom naturalnie rosnąć gdzie chcą? Ilu produkuje kompost? Ta Pani nie obraziła Was żadnymi słowami. Powinniśmy brać z niej przykład i uczyć się od niej. Pani Nicole, przepraszam za tych Polaczków.
2015.05.04
~ Magda
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Ja zachwyciłam się tym ogrodem, brawa dla właścicieli za życie w harmonii z naturą. To nieprawda, że w tym ogrodzie nic się nie dzieje, ja widziałam tutaj kolorowe kwiaty, piękne warzywa i do tego w pełni ekologiczne. ten ogród wymaga wiele pracy, a zatem życzę właścicielom dużo sił i szczerze gratuluję pięknego ogrodu.
2015.05.04
~ Berta
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Zgodzę się z poprawianiem gleby naturalnymi sposobami. Natomiast w tym ogrodzie nic nie rośnie. Szybciej widzowie chcą zobaczyć zadbany ogród prowadzony w sposób ekologiczny. A nie ogród w którym nie ma na czym oka zawiesić.
2015.05.04
~ ghgh
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Drodzy widzowie, z listów na forum dotyczących ostatniego odcinka „Mai w ogrodzie” widać, że wiele osób doszukuje się tu jakiegoś projektu. W tym odcinku akurat mieliśmy inny zamiar – chcieliśmy zwrócić uwagę na życie pewnej społeczności. Filozofia tu przedstawiona dotyczy zdrowego odżywiania się, zrozumienia procesów zachodzących w ziemi, a także szerzenia prawdziwie ekologicznych idei. Czy to mało? Podstawową sprawą jest praca nad jakością gleby, co często lekceważymy sadząc rośliny w podłożu kompletnie nie sprzyjającym danemu gatunkowi. Znajomość tych praw powinna towarzyszyć każdemu kto posiada ogród, lub ten ogród projektuje, zakłada sobie lub innym. Co do wiejskich naturalnych ogrodów naszych babć i one się zmieniły. Trudno w tej chwili na wsi o obornik krowi czy koński, dlatego nowe idee, jak stosowanie pozytywnych mikroorganizmów w uprawie roślin, czy opryski roślinnymi gnojówkami zyskują wielu zwolenników wśród rolników. Pozdrawiam i dziękuję za listy
2015.05.04
~ Anna Słomczyńska, producent programu
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Pani Maju oglądam wszystkie Pani odcinki i tym ostatnim jestem zawiedziony,proszę nie promować bylejakości bo to prawie wszędzie można zobaczyć. Zyczeniem moim jest oglądać ogrody wyjątkowe, niepowtarzalne ,profesjonalne prowadzone z pasją. Moja babcia posiadała dużo może nie piękniejszy ale ładniejszy ogród przy domu. Była w nim bylica pospolita, piołun, mięta pokrzywa też była. Najbardziej jednak zapamiętałem wielkie malwy,szafirowe irysy,jarmuż, piwonie, pachnące konwalie,lilaki, jaśmin i wiele innych. Przed domem dawały latem wspaniały klimat robinie akacjowe dziś zapomniane, lipy, kasztanowce. Wiejski ogród też może być piękny
2015.05.04
~ hardy
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Rozumiem, że ogród to kwestia gustu. Natomiast chwasty się wyrywa. Przecież nie dosyć, że zagłuszają rośliny to często powodują słabe ich kwitnięcie i rozwój. Jeśli ktoś traktuje pokrzywę jako zioło - ok ale można zrobić sobie osobne miejsce do czegoś takiego. A jeśli ktoś uważa, że projektanci powinni tworzyć takie ogrody. To po co projektanci się pytam? Przecież wystarczy nasadzić drzew i nic nie robić i czekać aż działka zarośnie perzem. Uwielbiam parki, wiejskie ogrody i to, że wykorzystuje się naturalne nawozy ale dla mnie to nie ogród. Oczywiście z całym szacunkiem dla posiadaczy tego miejsca.
2015.05.04
~ Ania
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Niestety ogród bez ogrodu , taką samą łąkę oraz drzewostan mam za oknem na ugorach , cały program zrealizowany chyba tylko po to aby zareklamować "magiczne mikroby" oraz sklep , w którym można je nabyć .
2015.05.04
~ ja454
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Naprawdę nie polecam sadzenia perzu gdyż z czasem zagłuszy dużo innych, mniej inwazyjnych gatunków. W ogóle dużo z tych gatunków nie trzeba dosadzać/wysiewać. One się same pojawiają znikąd. Wystarczy trochę poczekac z założonymi rękami. Szczególnie jeżeli po sąsiedzku mamy jakieś naturalistyczne pola/ogródki. Kącik z pokrzywą bardzo polecam
2015.05.04
~ mrsmrs
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Koniec z koszeniem trawnika pracami pielęgnacyjnymi ide z duchem postępu :p . Muszę tylko dosadzic trochę komosy , jasnoty , perzu ,lnicy i pokrzyw w me rabaty by nadać im większego naturalizmu i upiększyć mój ogród .
2015.05.04
~ Wanda
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Nie podobał mi się ale o gustach się nie dyskutuje
2015.05.04
~ Mika
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Jeśli sie chce pokrzywe wykorzystac ekologicznie to wystarczy ją zerwac i zrobic z niej wywar i podlewac rosliny. Ale trzymanie pokrzyw na rabatach... Dziwne. Jak się chce oglądać pokrzywy, mlecze itd to można iść na łąkę i tam jest efekt naturalizmu. A tu był efekt zapuszczonego ogrodu i lenistwa właścicieli. Przykro mi.
2015.05.04
~ Magda
Re: W harmonii z prawami przyrody (odc. 546)
Dziwię się, że tak jednoznacznie można oceniać ogród, nie znając i nie próbując zgłębić filozofii jego właścicieli. Czy pokrzywa, którą użytkują, musi rosnąc na grządkach odmierzanych sznurkiem? Jak widać to ogród, w którym największy udział ma przyroda. Życzyłbym sobie, żeby projektanci ogrodów chociaż troszeczkę zwracali uwagę na prawa natury, a nie jak to większości przypadków bywa – idą pod prąd. Z postów jakie nadchodzą wnioskuję, że długo musimy się jeszcze uczyć.
2015.05.04
~ speranto