Warzywnik na tarasie?
dodano: 15.06.2012
Nie trzeba mieć wielkiego ogrodu, by wygospodarować nieco miejsca na warzywnik. Wystarczy większy taras!
Warzywnik na tarasie?
Pani Jadwiga, właścicielka ogrodu w Przasnyszu, wraz z Joanną Zabłocką, architektem krajobrazu, wybrały nieco nietypowe miejsce na warzywnik. To nasłoneczniony taras.
 
Jak na takim tarasie zbudować warzywnik?
 
Mogliśmy popatrzeć, jak to zrobić, gdy do akcji wkroczył kolega Joanny – Piotr Działak. Na tarasie rozłożył metalowe elementy donicy (więcej o donicach: www.everedge.pl). Składa się ona z prostokątnych płyt łączonych w narożnikach długimi szpilkami. Można ułożyć parę warstw, tworząc wyższe ściany donicy. Pan Piotr ustawił konstrukcję o wymiarach 100 x100 i 40 cm wysokości.
 
Właściciel ogrodu, pan Mieczysław, przyniósł pojemnik z kompostem. To podłoże z własnego kompostownika – przygotowane z liści, igliwia, gałązek… Wszystko jest przysypane ziemią, polewane wodą,  czasem dodawany też jest przelasowany obornik lub wapno. Proces rozkładu przyśpiesza dodatek obornika lub kompostu z poprzedniego roku; dostarcza też pożytecznych mikroorganizmów. Natomiast wapno pan Mieczysław dodaje wtedy,  gdy ma dużo igliwia, lub gałązek z roślin iglastych, które mogą zakwasić pryzmę.
 
Pierwszą warstwą w donicy była agrowłóknina. Potem kompost, a także dodatkowo jeszcze worek przekompostowanego obornika, pozyskanego w zaprzyjaźnionym gospodarstwie. A potem donicę wypełniono żyzną ziemią.
 
Kiedy już całość została napełniona, starannie wywinięto włókninę na brzegach, a ranty przyklejono miedzianą taśmę. To zapora przeciw ślimakom, wejście tego zwierzęcia na taśmę powoduje mikroimpuls elektryczny, który jest dla nich bardzo nieprzyjemny i zniechęca je do przechodzenia.
 
Ponieważ pani Jadwiga ma doświadczenie w uprawie pomidorów, wie, jak o nie dbać i co lubią. To dlatego wspólnie z nimi zawsze sadzi aksamitki. Roślina ta jest naturalnym wrogiem nicieni, które wabi, a przyczepione do jej korzeni – giną. Właścicielka zauważyła również, że sąsiedztwo tych kwiatów redukuje ilość mszyc.