Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wystawa tulipanów

dodano: 04.05.2014

W ogrodach królują tulipany. Przyglądamy się więc tulipanowym kompozycjom.

Tulipany w naszych ogrodach są już w pełni kwitnienia. Kilka tygodni temu mieliśmy okazję oglądać te piękne kwiaty na VI wystawie tulipanów w pałacu w Wilanowie. Co roku odbywa się tu prezentacja dziesiątek ich odmian. Naszą uwagę zwrócił kolczasty kielich odmiany Barbados, która wraz z rozwojem kwiatu zmienia kolor z zielonego na czerwony.
 
Na świecie w produkcji cebul tulipanów królują Holendrzy, choć część produkuje się też w Polsce. A skąd pochodzą cięte tulipany w naszych kwiaciarniach? W większości pochodzą one z polskich gospodarstw.
 
W hodowli nowych odmian prym wiodą Holendrzy. To ich pomysłem jest seria tulipanów ochrzczonych nazwiskami znanych postaci ze świata, także z Polski (np. Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska).
 
Na wystawie pokazano też oryginalne aranżacje, oczywiście głównie z użyciem tulipanów. Były to na przykład prace uczennic szkoły florystycznej z Opola. A florystka Karolina Ładyżyńska połączyła tulipany z papieru, zrobione według japońskiej sztuki origami, z żywymi kwiatami. Wykonała on też aranżację z kolorowych gazet ustawionych w formie rozet. W środek wstawiła fiolki z wodą. Na uspecjalnym pokazie uczyła też, jak dbać tulipany. Kwiaty te lubią wodę, więc jeśli pozostawimy im dużo liści, trzeba często ją uzupełniać. Do tego stojąc wazonie rosną i wyginają się do światła, co trzeba brać pod uwagę, wykonując kompozycje z tymi kwiatami.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg