Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kąpielowa bania

dodano: 30.06.2012

Czy ktoś z Państwa marzył kiedyś o ogrodowej bani, w której można zagrzać się zimą?

Większości z nas tradycyjna „bania” kojarzy się z rodzajem sauny. Tak samo nazywa się również wielką drewnianą balię, zaopatrzoną w piec do podgrzewania wody. Takie urządzenie najlepiej ustawić w ogrodzie pod altaną, a z kąpieli korzystać zimą, kiedy na dworze tęgi mróz, i wokół leży śnieg.
 
Taka bania znajduje się w ogrodzie państwa Katarzyny i Antoniego Osuchowskich. Drewnianą balię do kąpieli wykonał bednarz z dębowych elementów, była to największa donica jaka wykonał do tej pory. Na ściankach zamocowano ławeczki do siedzenia. Do środka można nalać nawet 3000 litrów wody. Wypełniona po brzegi konstrukcja waży ponad 3 tony, dlatego konieczne było wykonanie pod nią specjalnej podbudowy.
 
Ciepło uzyskuje się z pieca zanurzonego w wodzie. Znajduje się on w części balii odgrodzonej drewnianą kratą. Na dnie umieszczona jest mała elektryczna pompa jeziorkowa, która miesza wodę.

Stalowy korpus pieca ma dość niezwykłą budowę. Na dole znajduje się komora spalania z rusztem, do którego dochodzi kanał doprowadzający powietrze. Całe paliwo, głównie wysokokaloryczny węgiel, wsypuje się od góry. Natomiast wszystkie spaliny wydostają się kominem, który wyprowadzony jest nad dach altany. Wszystkie elementy metalowe pomalowano specjalną farbą odporną na wodę i wysoką temperaturę.

Korzystanie z bani hartuje organizm, pozwala na odprężenie i relaks. Jednak nie można przebywać w niej dłużej niż 20-30 minut. Potem trzeba się ochłodzić, np. nacierając się śniegiem lub przezwyjście na zewnątrz balii. Następnie można znowu zanurzyć się w gorącej wodzie. Zażywając kąpieli przez kilka godzin można wykonać 4-5 takich powtórzeń.
 
Państwo Osuchowcy wydali na wykonanie bani ponad 10 tysięcy zł. Do tego dołożyli wiele własnej pracy i inwencji. W trakcie użytkowania okazało się, że przygotowanie takiej kąpieli to kolejne koszty. Zajmuje ono od 6 do 12 godzin czasu, a w trakcie pracy piec spala około 50 kg wysokiej jakości węgla. Natomiast wodę wymienia się co 2 tygodnie.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Kąpielowa bania
My zastawiamy się nad nowoczesną balią z jacuzzi, filtrem wody i innymi bajerami od www.scandispa.com. Cena jest dość wysoka. Miał ktoś doświadczenie z tą firmą?
2021.11.28
~ Bella30i3
Re: Kąpielowa bania
Witam, czy do bani kąpielowej dodajecie jakieś płyny, sole czy inne specyfiki by przebywanie w niej było jeszcze przyjemniejsze zdrowsze?
2021.11.28
~ Przemo
Re: Kąpielowa bania
Chciałbym wykonać zadaszenie nad moją balią tak jak na filmie. Posiadam komin metalowy. Ciekawi mnie jak zostało wykonane przejście komina przez dach.
2021.11.28
~ pyndzel
Re: Kąpielowa bania
Wystarczy użyć środek stosowany w basenach do dezynfekcji wody.
2021.11.28
~ mmm
Re: Kąpielowa bania
ja mam pytanie o czystość wody. Skoro wymieniana jest co 2 tygodnie to co jest stosowane do utrzymania czystości wody? woda jest podgrzewana więc myślę, że narażona na większe i szybsze zanieczyszczenie bakteriami... itp. proszę o odp.
2021.11.28
~ MartaK.
Re: Kąpielowa bania
zwykłą łopatką do popiołu wygiętą 90 stopni
2021.11.28
~ paiter
Re: Kąpielowa bania
Mnie interesuje tylko jedno jak jest czyszczony piec w takiej bali bo jak widać na zdjęciach załadunek jest tylko od góry.
2021.11.28
~ Zapaleniec

Poprzednia porada

Żywy obraz

Żywy obraz

Oto ciekawy pomysł dekoracyjny: taki obraz sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie albo w domu.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg