Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Skalniak szczelinowy

dodano: 06.07.2012

W ogrodzie znanego kolekcjonera roślin skalnych, pana Michała Hoppela, podpatrujemy, jak zbudować skalniak szczelinowy.

Tworząc skalniak szczelinowy, pan Michał Hoppel stosuje dosyć typowe skały, a mianowicie gnejs (skała metamorficzna) pochodzący z okolic Kotliny Kłodzkiej. Jest to skala, która bardzo łatwo się łamie, tworząc płaskie łupki, dlatego można układać ją warstwowo.
 
Aby utworzyć skalniak szczelinowy, należy ułożyć gnejs w naturalne warstwy, tak by między poszczególnymi łupkami powstały szczeliny, w których posadzone zostaną rośliny. Skalniak pana Michała jest szczególny, bowiem użyto w nim bardzo dużo kamienia na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Nawarstwione kamienie mocno wżynają się w ziemię pokazując oczom obserwatora jedynie swoje brzegi. Tak zbudowany skalniak wzmaga wzrost korzenia rośliny wzdłuż skały - korzeń przebija się na duże głębokości, co umożliwia roślinie lepszy dostęp do wody.
 
Piasek zastosowany na skalniaku przez właściciela ogrodu sprawia, że nie gnieżdżą się w nim  grzyby i bakterie. Pan Michał, jako wypełnienie między płytami, stosuje mieszankę pospółki budowlanej i drobnego żwiru. Takie podłoże, układane na głębokości 30-40 cm, doskonale przepuszcza wodę.
 
Pan Michał zaznajomił nas z podstawami tworzenia skalniaka szczelinowego, demonstrując pokrótce wykonanie niewielkiej półki skalnej. Pracę rozpoczynamy od wyboru płaskich płyt. Jak sam zauważył, ważne jest, aby dopasować kamień pod względem koloru oraz sfałdowań, tak, aby całość wyglądała naturalnie i tworzyła równą powierzchnię. W czasie budowy skalniaka warto od czasu do czasy zmoczyć skały odrobiną wody, po to, by zobaczyć ich rzeczywisty kolor a także cały ich układ.
Pan Michał wbijał w piasek kolejne łupki układając je jeden obok drugiego. Dopasowanie do siebie poszczególnych kamieni stanowi żmudną pracę, jednak efekt końcowy wart jest tego wysiłku.
 
Gospodarz przygotował do posadzenia niewielki dzwonczyn (Edraianthus graminifolius), który do tej pory rósł w plastikowej osłonce wypełnionej w większości żwirem i kamieniami i tylko w 20 procentach ziemią lub torfem. Takie podłoże, z racji tego, że jest dobrze przepuszczalne, zapewnia roślinie przetrwanie jesieni i zimy w inspekcie, a także chroni ją przed procesem gnicia.
 
Przed posadzeniem roślina została obficie podlana, po to, by łatwiej dało się wyjąć podłoże. W tym też momencie widać było, jak dobrze przepuszczalne jest podłoże rośliny, bowiem natychmiast po podlaniu spod spodu zaczęła wyciekać woda. W podłożu umieszcza się całą bryłę korzeniową - jednak przed posadzeniem należy zdjąć ziemię wokół szyjki korzeniowej. To jedna z najwrażliwszych części rośliny, wokół której nie może gromadzić się woda.
 
Po zasadzeniu rośliny, pan Michał sięgnął po grys granitowy z zupełnie innego kamieniołomu, którym wykończył powierzchnię, nasypując go na podobny kolorem gnejs i piasek. Ma to na celu nadanie naturalniejszego charakteru całej kompozycji. Jednym z ostatnich etapów tworzenia wizualnej oprawy skalniaczka są zabiegi typowo „kosmetyczne” – dodanie kawałka płaskiej skały, ugniatanie i zacieśnianie powierzchni wokół świeżo posadzonych roślinek…
 
Pan Michał rozsypał na tak przygotowaną powierzchnię tłuczeń pochodzący z pokruszonej skały, który posiada bardzo naturalny wygląd. Dodatkowo, warstwa wykończeniowa z tłucznia powoduje, że podłoże tak szybko nie przesycha. Na koniec pozostaje jeszcze tylko dokładnie całość podlać i skalniak gotowy!
 
 
Pan Michał pokazywał nam też, jak zbudować skalniak w donicy: można o tym przeczytać tu: KAMIENNA DONICA.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Żywy obraz

Żywy obraz

Oto ciekawy pomysł dekoracyjny: taki obraz sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie albo w domu.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg