Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kamienna donica czyli skalniak w miniaturze

dodano: 06.07.2012

Pan Michał, specjalista i kolekcjoner roślin skalnych, pokazał nam, jak zbudować piękną kamienną donicę, która może stanąć zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.

U pana Michała w ogrodzie, przy ścianie domu stoją cztery kamienne donice. Są schowane pod okapem, bo rosnące w nich rośliny potrzebują mniej wody. Każda z donic to miniaturowy ogród, który przenosi nas w różne zakątki świata.
A jak wykonać taki pojemnik?
 
Robi się go podobnie jak skalniak szczelinowy (o którym można przeczytać tutaj: SKALNIAK SZCZELINOWY), jednak cała tajemnica tkwi w specjalnym podłożu.
 
Za bazę posłużyła tu ceramiczna donica z nawierconymi otworami. Główne kamienie to płyty z łupków, które łatwo dopasować, skuwając je młotkiem. Ich drobne okruchy posłużą do zasłonięcia otworów w dnie oraz jako drenaż.
Do wypełnienia donicy pan Michał stosuje specjalne podłoże własnego pomysłu. Składa się ono z kilku komponentów. Najpierw przygotowuje się grys 5-8 mm z amfibolitu - kruszywa stosowanego przy budowie dróg. Następnie dodaje się drobnego miału granitowego i grysu bazaltowego.
 
Ciekawostką jest dodatek suszonej gliny bentonitowej. Można ją kupić w niewielkich opakowaniach w formie piasku dla kotów. Piasek magazynuje wodę i składniki odżywcze, by oddać je w czasie suszy - podobną rolę pełni perlit w postaci białych granulek. Ostatnimi składnikami są gruba pospółka i ziemia kompostowa, która powinna stanowić do 25% objętości. Podłoże musi być przepuszczalne, ale jednocześnie powinno utrzymywać pewien zapas wody. Mieszankę tę stosuje się do roślin, które wymagają podłoża obojętnego. Zapewnia ona roślinom dobry wzrost, a także daje pewność, że nie będą gnić jesienią i zimą.
 
Podłoże nasypuje się stopniowo i umieszcza się w nim największe kamienie, tak, aby powstały regularne warstwy. W wolne przestrzenie sadzi się po kolei rośliny, zaczynając od brzegów donicy. Na koniec całość wypełnia się podłożem i drobniejszymi kawałkami łupka. Na koniec pozostaje jeszcze rozsypanie na wierzchu drobnego rumoszu i dokładne podlanie.
 
W donicach znalazły się ciekawe gatunki roślin, np. naradka (Androsace mathildae), która oryginalnie rośnie w Apeninach i jest tam niezwykle rzadką rośliną. W ogrodzie rośnie jednak znakomicie, a także dobrze się wysiewa.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Skalniak szczelinowy

Skalniak szczelinowy

W ogrodzie znanego kolekcjonera roślin skalnych, pana Michała Hoppela, podpatrujemy, jak zbudować skalniak szczelinowy.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg