Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kamienny kominek

dodano: 20.07.2012

Jak buduje się kominek w ogrodowej kuchni?

W czasie wizyty w ogrodzie państwa Litwińskich w Podkowie Leśnej natknęliśmy się na kamienny kominek wykonany przez wprawionego w swoim fachu zduna. Poniżej prezentujemy, krok po kroku, sposób jego wykonania.
 
Na wcześniej wykonanym fundamencie, głębokości 80 cm, zdun wymurował podstawę z dużych polnych kamieni, a następnie wylał betonową płytę. Kolejna warstwa to obudowa komory kominka z odpornych na wysoką temperaturę cegieł szamotowych. Do wykończenia wybrano ulubiony przez pana Jerzego wapień. Kamień był ręcznie łupany i ciosany siekierą. Przy budowie kominka zachowano określone proporcje - komin ma aż 5 metrów wysokości.


Najważniejsza jest odpowiednia wysokość komina. Powinien być on 10-12 razy wyższy od komory paleniska. W jej górnej części wykonuje się przewężenie zwane gardzielą. Ważny jest również odpowiedni skos tylnej ściany, która naprowadza dym do komina. Wiatr, który owiewa budynek, może przyduszać dym, dlatego tak ważne jest wyprowadzenie go na odpowiednią wysokość. Na tylnej ścianie zdun wykonał specjalny prześwit do czyszczenia z sadzy. Projekt okazał się udany, bo ogień pali się równo, a odpowiedni ciąg powietrza usuwa dym. Pozostaje tylko cieszyć się widokiem płomieni.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Skalniak szczelinowy

Skalniak szczelinowy

W ogrodzie znanego kolekcjonera roślin skalnych, pana Michała Hoppela, podpatrujemy, jak zbudować skalniak szczelinowy.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg