Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kompost i dżdżownice kalifornijskie

dodano: 17.08.2012

Sprawdzamy, jak przyspieszyć rozkład materii organicznej w pryzmie kompostowej.

Kompost i dżdżownice kalifornijskie
W ogrodzie u państwa Turkowiaków ustawione są trzy pojemniki na kompost. Jak przyznaje sam właściciel – to dość mało, bo w dużym ogrodzie jest sporo odpadków – koszonej trawy, grabionych liści, a także organicznych odpadków z domu…
 
Pan Jacek chętnie wykorzystuje ten kompost, zwłaszcza, że ciężko go przedawkować, a jest bogatym nawozem dla roślin..
 
Jest też prosta metoda, która sprawi, że można przyspieszyć nieco rozkład materii w kompostowniku – to dżdżownice kalifornijskie.
 
W Polsce występuje około 30 gatunków dżdżownic, ale tylko kilka z nich chce mieszkać w kompostowych pryzmach. Większość z nich nastawiona jest na określone pożywienie i jeżeli go nie będzie w składowanych odpadkach, powędruje w inne rejony ogrodu. Natomiast dżdżownice kalifornijskie są niewybredne i przerobią na żyzny kompost zarówno resztki roślinne, jak i zwierzęce, nie gardzą słomą, sianem, trocinami, resztkami pieczywa, zepsutymi przetworami mlecznymi i owocowymi.
 
Niestety są one wrażliwe na niskie temperatury i nie są w stanie żyć poza pryzmą kompostową. Dlatego też nie stanowią zagrożenia dla naszego środowiska. Często też zdarza się im wymarzać nawet w kompostownikach, dlatego pan Jacek każdego roku zaszczepia pryzmę nowymi egzemplarzami, które kupuje w sklepie wędkarskim. Zawsze też dodaje do odpadków wypraski do jajek, bowiem zawarta w nich celuloza potrzebna jest do budowy kokonów z młodymi dżdżownicami. Można też wykorzystać gazety, ale lepsze są wypraski – bo nie są nasączone farbą drukarską.
 
Pryzma kompostowa powinna być cały czas wilgotna, gdyż dżdżownice mogą pobrać jedynie półpłynny pokarm. W suchej masie nie zachodzą także inne procesy rozkładu materii i wydłuża się czas uzyskania gotowego kompostu.
 
Dobrze prowadzona pryzma powinna wydzielać przyjemny zapach świeżej ziemi. Jeżeli wydobywa się z niej woń amoniaku lub zgniłych jaj - powinniśmy jak najszybciej napowietrzyć kompost. Najlepiej przez przerzucenie całego materiału.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Duży staw z kamiennym brzegiem

Duży staw z kamiennym brzegiem

Sprawdzamy, jak założyć duży staw ogrodowy.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg