Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Borówka amerykańska

dodano: 05.10.2012

Czy posadzić borówkę? Oczywiście! A jak to dobrze zrobić? I co warto wiedzieć o tym krzewie i jego owocach?

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) to piękny krzew. Ma ozdobne, drobne kwiaty, wabiące owady i przepyszne owoce. Jesienią oszałamia kolorami, a na dodatek jest długowieczna i odporna na niską temperaturę.
 
Pan Jerzy Wilczewski, właściciel dużego gospodarstwa ogrodniczego, o którym piszemy w tym artykule: Ekologiczny ogród i uprawa borówek, zajmuje się m.in. produkcją owoców borówki amerykańskiej. Zdradził, jak dobrze posadzić krzewy, by dobrze rosły.
 
Po kupieniu zdrowej rośliny, wykopujemy dołek na około 20-30 cm głębokości i jakieś 50 cm średnicy. Na dno wsypujemy kwaśny torf i wstawiamy roślinę w taki sposób, by bryła korzeniowa wystawała jakieś 2-3 cm ponad poziom gruntu. Dzięki temu u nasady pędu nie będzie gromadzić się woda, co może doprowadzić do jego zgorzeli.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potem bryłę zasypujemy podłożem i ostrożnie udeptujemy. Na koniec całość dobrze wyściółkować torfem, korą lub trocinami. Pamiętamy też o podlaniu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ważna rzecz, o której niewiele osób wie, to to, że w pierwszym roku warto usunąć wszystkie kwiaty z młodej sadzonki. Dzięki temu roślina lepiej rozbuduje system korzeniowy.
 
 
A co warto wiedzieć o samych owocach?
 
Barwniki znajdujące się w skórce borówki – antocyjany – to bardzo silne antyutleniacze, poprawiające krążenie krwi, ostrość widzenia, stan skóry, pomocne w leczeniu cukrzycy. Inne związki zawarte w borówce mają działanie antynowotworowe, zmniejszają poziom cholesterolu, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego. Ostatnio odkryto, że jedzenie borówek odwraca przychodzące z wiekiem ubytki w pamięci.
Na powierzchni jagód widać delikatny woskowy nalot, którego nie należy ścierać, bo osłania owoce m.in. przed wysychaniem. Wewnątrz kryje się przezroczysty smaczny miąższ z licznymi nasionkami.
 
Owoców borówki amerykańskiej nie myje się przed spożyciem. Owoce te najlepiej jeść na surowo, a jedyną polecaną metodą konserwowania jest mrożenie.
 
Żeby mieć świeże owoce w ogrodzie przez kilka miesięcy, warto posadzić krzewy kilku odmian. Jednak – wbrew temu, co mówią niektórzy – posadzenie kilku krzewów nie jest koniecznością. W małym ogródku można posadzić pojedynczy krzew, który również będzie dostarczać owoców.
 
 
Poleca się m.in te odmiany:
 
Patriot  - wczesna
Duke, Spartan, Bluecrop - średniowczesne; Bluecrop to najpopularniejsza i niezwykle smaczna odmiana
Brigitta, Liberty - późne
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
75%
25%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Borówka amerykańska
2021.11.28
~ Tomek
Re: Borówka amerykańska
To chyba jakaś akcja samopromocji, wszyscy zgodnie polecają jedną firme a watek jest sprzed roku :D
2021.11.28
~ XD
Re: Borówka amerykańska
Gospodarstwo Romańscy też z czystym sumieniem mogę polecić, od kilku lat kupuję od nich sadzonki borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej i zawsze dostaję zdrowe i w bardzo dobrej kondycji rośliny. Doradzają też jak je pielęgnować i jak się z nimi obchodzić.
2021.11.28
~ Wisienka
Re: Borówka amerykańska
Wejdź na http://romanscy.info/ to małżeństwo zajmuje się hodowlą borówki już od wielu lat i są w tym naprawdę świetni, w dodatku ich krzaki są bardzo obfite. A jeśli masz jakiś problem to chętnie co pomogą
2021.11.28
~ DariuszSanitarusz
Re: Borówka amerykańska
Ja kupowałem sadzonki u państwa Romańskich, bardzo miła obsługa, wszystko wyjaśnione jasno nawet dla kogoś tak zielonego jak ja :D Owoców jest naprawdę sporo, moje dzieciaki się zajadają ;)
2021.11.28
~ Bartosz
Re: Borówka amerykańska
Wydaje mi się, że borówki są swietną inwestycją i sama zastanawiam się nad rozpoczęciem uprawy. Czy ktoś może mi polecić jakieś sadzonki z łódzkiego? Może te: http://www.phu-jagodka.pl/uprawa-borowki/ ??? Będę wdzięczna za pomoc
2021.11.28
~ SY4OKI
Re: Borówka amerykańska
Ciężko zgadywać, jak nie widzimy tych krzewów. Ale jeśli nie ma żadnego świeżego pączka, czy czegoś co by rosło, to chyba nic już z krzaka nie będzie. Można odciąć jeden pęd i sprawdzić, czy w środku jest żywy.
2021.11.28
~ Paulina
Re: Borówka amerykańska
A jest możliwość uratowania czy to juz koniec życia tej borówki
2021.11.28
~ Mikikiki
Re: Borówka amerykańska
Niewykluczone, że borówka podmarzła. To może brzmi nieco dziwnie, bo zima była łagodna, a borówka jest odporna, ale w tym roku jesień była nienajlepsza dla tych roślin. Spotkałam się z wieloma przypadkami, że borówki zmarzły - zdaje się, że zanim jeszcze zgubiły liście. Teraz, wiosną, krążyło w nich nieco życia, ale na dużo nie wystarczyło...
Oczywiście, zakładamy, że nie zjadło jej nic od korzenia (np pędraki) itd:)
2021.11.28
~ Paulina
Re: Borówka amerykańska v
Witam mam problem z borówka wypuściła zalążki liści które po jakimś czasie zaczęły brunatniec i gmin co to może być a 2 młodszy krzak borówki ma już liście kwiaty które zaraz rozkwita itp proszę o pomoc
2021.11.28
~ Mikikiki
Re: Borówka amerykańska
Szanowni Państwo, nigdzie nie znajduję informacji czy są jakieś przeciwwskazania w czyim \\\"towarzystwie\\\" borówka nie może rosnąć. Na niedużych działkach rosną drzewa owocowe, krzewy owocowe, jakieś warzywa. Dziękuję za informacje.
2021.11.28
~ Ewa
Re: Borówka amerykańska
Dziękuję program będę oglądać.
2021.11.28
~ franuś
Re: Borówka amerykańska
Jeszcze jedno: proszę nas koniecznie oglądać w najbliższą niedzielę - akademia ogrodnika będzie poświęcona własnie borówce:)
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Czy będą owocować - nie wiadomo:) Wszystko zależy od tego, czy będą mieć dobre warunki: kwaśną glebę i wystarczająco wody. Warto sięgnąć po nawóz do borówki - dostarcza odpowiednich składników i zakwasza.
Do pani Marty:
No niestety, ziemię zakwaszać trzeba, jeśli w pani okolicy jest raczej podłoże obojętne. Nie musi być korą, tylko nawozem. Trudno mi powiedzieć, czy płyn, który pani kupiła jest odpowiedni i wystarczający, bo nie wiemy, co to jest i ile tego stosować... Prawdopodobnie szczegółowe wskazówki znajdzie pani na opakowaniu. Natomiast rozsadzić trzeba koniecznie, krzewy powinny być posadzone co metr (co najmniej). Z czasem mocno się rozrosną.
Proszę też przeczytać starsze wpisy w tym wątku, pojawiło się już dużo porad.
2021.11.28
~ redakcja
Re: Borówka amerykańska
Witam mam 4 krzaczki borówki już 4 lata ale bardzo słabo rosną i chcę je przesadzić w inne miejsce. Jak mam się za nie zabrać wiem że ma być wykopany dołek i nawieziony torfem ale chodzi mi czy w tym roku będzie owocować.
2021.11.28
~ franuś
Re: Borówka amerykańska
dzień dobry. w tamtym roku posadziłam 12 krzewów borówki. wykopałam głęboki rów w którym wymieszałam kilka worków kory z ziemią, zrobiłam jak mi w sklepie polecono. pięknie krzaczki owocowały jak na 1 sezon owocowania w ogóle. w tym roku się zastanawiam czy powinnam je rozsadzić czy mogę zrobić drugie takie pasmo dalej, bo sadziłam je praktycznie jedna obok drugiej (mniej więcej 15cm odstępu między nimi, ale w jednym paśmie. czy mogę tak zrobic np. metr od nich z boku...też takie pasmo bym przekopała, zakwasiła i posadziła kolejnych 12 krzaczków. i jeszcze chciałam spytać...bo to zakwaszanie korą wydaje mi się dość drogie...już nie mówiąc jak problematyczne, kiedy idę na działkę do ogródków działkowych z dwójką maluszków tuż przy ulicy gdzie jeżdżą tiry... czy mogłabym jakoś pomóc w tym roku borówkom i zakwasić ziemię nie korą a samym \\\"zakwaszaczem podłoża\\\"? kupiłam taki płyn do użycia z wodą. czy wystarczy takie coś? polałabym tak i istniejące już borówki (tzn. pod nimi) i miejsce gdzie chcę posadzić nowe.
2021.11.28
~ marta
Re: Borówka amerykańska
Mam mały ogródek ale kilka lat temu postanowiłam posadzić krzak borówki. Nigdzie nie zapisałam jaka odmiana. Kwaśna gleba, krzaczek ściółkowany korą, wiosną zakwaszony dodatkowo nawozem do borówek (niewielka ilość) i dużo , dużo wody. Zbieram deszczówkę więc tym bardziej podlewałam. To była dwuletnia sadzonka i uwierzcie, miała sporo owoców. Dosadziłam więc jeszcze trzy krzaczki i zastosowałam tę samą metodę . Wszystkie pięknie owocują a są to młodziutkie rośliny. Woda, woda i zakwaszenie gleby, no i faktycznie stanowisko półcieniste, u mnie tego słońca mają naprawdę mało. Nawet w tym roku, gdy taka susza była, owoce miałam na tym najstarszym krzaku cudne i bardzo dużo.
2021.11.28
~ klarysa
Re: Borówka amerykańska
Ziemia z lasu- super, torf kwaśny- super, miałabym wątpliwości co do tych trocin- jeżeli nie przefermentowane to będą zabierały substancje odżywcze roślinie. Kwaśny torf, ziemia z lasu- to co borówki kochają najbardziej. Ja sadzę też borówki w półcieniu, czyli tak jak jest w lesie. W pełnym słońcu się przesuszają, nie rosną dobrze, łapią choroby- one lubią mieć wilgotnawe (nie mokre) podłoże-szczególnie młode rośliny. Na wierzch obłożyłam mchem- on też lubi kwaśno a na dodatek trzyma wilgoć. Igły sosny- może być tylko trzeba pamietać by borówki czasem podlać pod tymi igłami gdyż szczególnie w tych upałach izolują korzeń od opadów
2021.11.28
~ Marzena
Re: Borówka amerykańska
Witam! Mam pytanie.. Otóż wsadzilam 6 krzaków borówki w mieszankę - ziemia z lasu z iglami, trocinami sosnowym torf.. Mieszanka ok 1:1 .. Wkolo obsypałam trocinami swierkowymi z kora .. Czy jest szansa , ze będą rosły? Gdyż czytalam, różne opinie i juz sama niewiem.. Chciałabym również miedzy krzakami obsypać ziemie by nie zarastała - iglami, sosnowymi.. To dobry pomysł?
2021.11.28
~ poczatkujaca
Re: Borówka amerykańska
OOo poprzednik kupował u państwa Romańskich sadzonki to tak samo jak ja ;-) obsługa mila chociaż ceny najniższe nie sa
2021.11.28
~ boroweczka
Re: Borówka amerykańska
mnie w doborze pomogło gospodarstwo ogrodnicze romańscy. Baaardzo fajna Pani, która z cierpliwością tłumaczy wszystko o co tylko się zapyta. mam taką malutką plantacyjnkę u siebie w domu i też długo szukałam miejsca gdzie wszystko kupic itd....
2021.11.28
~ rokoko
Re: Borówka amerykańska
Trzyletni krzaczek borówki kosztuje (w sprzedaży detalicznej) koło 15-18 złotych, dwuletni - około12zł. Owocują najwcześniej krzewy trzyletnie, więc do nas należy decyzja, czy wolimy poczekać dłużej, czy krócej. Do tego worek kwaśnego podłoża i... oto cały koszt:)
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Uwielbiam borówkę amerykanska, kojarzy mi sie z urlopem, pobytem na wsi i pierogami! :) Jednak to zawsze mnie zniechecało do częstego ich kupowania była cena...zastanawiam się ile mogłoby kosztować zasadzenie takiego krzaczka w ogródku. Ktoś z was orientuje się jak to może wyglądać?
2021.11.28
~ filemona
Re: Borówka amerykańska
Czesc, mam pytanie :) Chcę zrobic dokladną analize gleby pod Borówke amerykanską. A wieć ? -pH (odczyn) i zasobność w makroelementy ( P2O5, K2O, Mg) -na zawartość mikroelementów ( B*, Cu, Zn, Mn, Fe ) - na zawartość azotu ( N- mineralnego) w warstwie 0 - 60 cm* - badanie gleb, ziem i podłoży ogrodniczych czy to wszystko :) ? Dzieki wielkie Pozdrawiam !
2021.11.28
~ Monia
Re: Borówka amerykańska
Panie Kubo,
Pana pytania należałoby raczej zadać na forum biznesowym :) Uprawa krzewów to jedno, ale jak z tego zrobić dochodowy biznes - to zupełnie inne zagadnienie... Z pana pytania o firmę, która posadziłaby krzewy wnioskuję, że nie ma pan dużego doświadczenia w ogrodnictwie czy szkółkarstwie. Niestety, bez tego ciężko będzie skutecznie poprowadzić profesjonalną, towarową plantację - chyba, że ma pan możliwość zatrudnienia fachowca, który będzie na bieżąco pracować przy plantacji. Borówka to żywy organizm i wymaga ciągłej fachowej opieki, żeby plony mogły przynosić zyski.
Co do ogólnego doradztwa przy sadzeniu, dobieraniu odmian przy zakładaniu plantacji itd, to na pewno pomogą szkółki, które sprzedają krzewy borówki na plantacje owocowe. Mogę polecić np tę: lukomski.com.pl - nie ukrywam, że to szkółka rodzinna, a więc mi najbliższa :)
Paulina Łukomska
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Witam, czy posiadacie jakies dobre i przydatne strony ktore pomaga w rozpoczeciu plantacji borowki amerykanskiej ;) ? z gory dziekuje, czy jest sens uprawiac borowke amerykanska gdy sie ma okolo 2,5 ha ? orjetuje sie jakie sa to koszta i wszystko powoli po kilku latach mozna cos zarobic , planuje zalozyć plantacje duzo czytam i sie dowiaduje wiec moze i tu dostane troche dobrych wskazowek :) I jeszcze jedno pytanie czy są mąze jakeis firmy ktore pomagaja albo sadzą te krzewy borowki wiadomo zeby nie zrobic zadnych bledow przy zakladaniu planatacji i zeby bylo wszystko tak jak nalezy ? Pozdrawiam. Kuba :)
2021.11.28
~ Kuba
Re: Borówka amerykańska
Zarówno borówka amerykańska jak i jagoda kamczacka są odporne na nasze zimy,a już tegoroczna była wyjątkowo łagodna, więc to raczej nie zmarznięcie jest problemem. Może faktycznie się nie przyjęły, bo powinno być już widać na nich liście, nawet w najchłodnieszych regionach Polski.
Można sprawdzić, czy roślina żyje, odłamując jakąś drobną gałązkę lub oskrobując odrobinę skórki pędu - będzie widać, czy wnętrze jest żywe, zielone.
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
posadziłam borówkę amerykańską i kamczacką w sierpniu ubiegłego roku , ale jeszcze nie widać listków czy mogła się nie przyjąć czy zmarznąć( kupiłam odmiany mrozoodporne)
2021.11.28
~ gosiajerzy
Re: Borówka amerykańska
Do pana Łukasza:
borówka rzeczywiście lubi kwaśne stanowisko, jednak zwykły kwaśny torf będzie jednak zbyt kwaśny, warto go wymieszać z normalnym podłożem. Ten dodatek podłoża jest też ważny ze względu na strukturę gleby i jej zasobność.
Krzewy radziłabym sadzić co metr - na początku wydaje się to sporo, ale za parę lat borówki będą się rozrastać i wtedy zrobi się ciasno. Chyba, że będą rosły tylko w jednym rzędzie i będzie zapewniony dobry dostęp z obu stron. Inaczej po prostu trudniej się zbiera owoce.

Do pani Małgosi:
Nie, to nieprawda. Nie ma męskich i żeńskich borówek. Prawdą jest, że lepiej jest posadzić kilka egzemplarzy, wtedy mogą się one krzyżować i lepiej owocować. A nawet jeden samotny krzaczek będzie przyzwoicie owocować.
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
czy to prawda że borówki dzielą się na żeńskie i męskie osobniki??
2021.11.28
~ malagosia
Re: Borówka amerykańska
Witam, Proszę o cenę doświadczonych hodowców borówki:) Moje przygotowanie miejsca pod borówki: Wykopałem rów ok 1m szeroki i ok 50cm głęboki długość ok 9m długi. Na dno wysypałem zrębki(zmielone drzewo) z drzew iglastych i całość wypełniłem torfem. Krzaczki mam zamiar sadzić w odstępach ok 90cm i przysypać je cienką warstwą zrębek. Czy takie podłoże będzie ok, czy nie będzie zbyt zakwaszone i borówka może rosnąć w samym torfie? Będę wdzięczny za pomoc i uwagi co do mojej opcji sadzenia.
2021.11.28
~ Lukasz
Re: Borówka amerykańska
Borówka to krzew, nie bylina, w związku z tym nie ma żadnej możliwości podziału jej na dwie! Aby ładnie się rozrastała, wystarczy ją dobrze ciąć. A jeśli zależy pani na rozmnożeniu, to można zrobić sadzonki, które się ukorzenią, choć polecamy raczej kupienie kolejnego krzaczka:)
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Proszę o informację czy jest możliwe rozdzielnie dojrzałego krzaka borówki na dwa, czy nie zaszkodzi to roślinie?? Posiadam krzak który chciałabym rozdzielić, aby miał miejsce sie rozrastac, ale boje sie zeby nie zniszczyc krzewu. Pozdrawiam
2021.11.28
~ Małgorzata K.
Re: Borówka amerykańska
Nie ma powodów, żeby ciąć borówkę zaraz po posadzeniu (chyba, że to już jest wieloletni, stary krzew albo po prostu jakieś gałązki są uszkodzone). Bo cenne w borówce są właśnie młode, silne pędy. Usuwa się właśnie najstarsze.
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Kiedy po raz pierwszy ciąć borówkę amerykańską? Czytałam o dwóch sprzecznych sposobach: 1. W pierwszym roku po posadzeniu 2. Pierwsze cięcie dopiero po 4 latach po posadzeniu. Dziękuję za poradę i pozdrawiam Barbara S.
2021.11.28
~ Barbara
Re: Borówka amerykańska
Warto wyściółkować borówkę, tak samo, jak warto ściółkować wszystkie rośliny, bo wtedy więcej wilgoci zostaje w glebie, chwasty mają trudniejsze warunki....
W przypadku borówki pH gleby jest bardzo ważne, musi ona być kwaśna, a jeśli w okolicy jest np obojętna i zakwaszony został jedynie dołek pod krzew, to z czasem odczyn może się zmieniać. I tu pomoże kwaśna ściółka, ale są też specjalne nawozy zakwaszające (są nawet specjalne do borówki). Oczywiście teraz, jesienią, już nie nawozimy!
A osobom zainteresowanym borówką polecamy to miejsce: borówka amerykańska na FB Tu można poczytać o borówce i popytać o jej uprawę.
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
Czy trzeba sypać korę iglastą pod krzew borówki? Czy wystarczy tylko ten kwaśny torf do dołka przed sadzeniem? A może podsypywać torfem co jakiś czas w celu zapewnienia odpowiedniego ph gleby?
2021.11.28
~ Ela
Re: Borówka amerykańska
Mam Pytanie, Moje dzieci uwielbiala te borwke, niestety przeciwnie do do dziatkaow ie posiadam ogrodu. Ale zatanwaiam sie nad posadzeniem jej na balkonie, dziadek uwaze ze nie powino byc stym problemy( posiada juz z 10 wyhodowanych drzewk) tylko chcialbym sie upewnic jak to zrobic, czy ktos ma moze w tym jakies pozytywne i negatywne doswiadczenie prosze wysylac na moj emaj info@annabor.com. za wszystkie porady bede wdzieczna. pozdrawiam Serdecznie
2021.11.28
~ Anna Bor
Re: Borówka amerykańska
Można i teraz i na wiosnę - zwłaszcza, jesli krzewy były kupione w pojemnikach. Jeszcze krzew się spokojnie ukorzeni przed zimą.
2021.11.28
Redakcja
Re: Borówka amerykańska
A kiedy można posadzić,teraz, czy na wiosnę?
2021.11.28
~ Gwidon

Poprzednia porada

Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?

Lawenda: co jest kluczem do sukcesu?

Co zrobić, by lawenda - określana mianem "kapryśnej" i "wrażliwej" - pięknie rosła w polskim ogrodzie?

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg