Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Flowforms

dodano: 05.10.2012

Prezentujemy piękny sposób na napowietrzanie wody.

W naturze woda nigdy nie płynie w linii prostej. Woda wiruje, toruje sobie drogę między kamieniami i konarami, leżącymi w strumieniach. To było inspiracją dla wielu naukowców do badań nad jej przepływem i formami jakie się w tym czasie tworzą. Stwierdzono, że optymalny ruch wody odbywa się ruchem ósemkowym. Ożywiona woda jest doskonale napowietrzona i szybciej się oczyszcza.
 
W ogrodzie, w nadaniu wirowego ruchu wodzie pomagają specjalne kamienne lub betonowe misy. Dzięki nim, utrzymanie w czystości stawów, fontann czy basenów jest dużo prostsze. Ułożone są one pod odpowiednim kątem, dzięki czemu spływająca woda miesza się, łapie tlen i energię. Ruch wody zależy od konkretnego kształtu zastosowanych mis. Formy takie zwane flowforms produkują firmy w Niemczech, w Anglii, w Ameryce, można je kupić także przez internet.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wypatrzyliśmy takie formy w ogrodzie państwa Ludomira i Jagody Dudów, ktróry prezentujemy w tym odcinku: Ekologiczny dom z ekologicznym ogrodem. Uprawa borówki.
 
Pan Ludomir podkreśla, że woda przepływająca przez flowforms ma większą wartość, niż płynąca zwykłym sztucznym strumieniem. Ma specyficzny ruch, jest dobrze natleniona – podobno ma właściwości doceniane m.in. przez przemysł spożywczy. Np. niektóre piekarnie korzystają z takiej właśnie wody i twierdzą, że produkty są smaczniejsze i dłużej zachowują świeżość.
 
Dodatkowo taka kaskada ma też duże walory estetyczne.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Borówka amerykańska

Borówka amerykańska

Czy posadzić borówkę? Oczywiście! A jak to dobrze zrobić? I co warto wiedzieć o tym krzewie i jego owocach?

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg