Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)

dodano: 26.07.2014

Odwiedzamy trochę górski, a trochę romantyczny ogród pełen nietypowych dekoracji. Właściciele - projektanci - często czekają na okazje, jakie niesie im życie - i to dzięki tym okazjom ogród ma tak niezwykły charakter.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 506:
 
Jednym z najwyższych wzniesień otaczających Kraków jest Fort Rajsko. Dawną fortyfikację pokrywa las z jesionów i kasztanowców. Skrywa się w nim niewielki dom, gdzie zamieszkała para projektantów Marta i Łukasz Kilarscy. Ich ogród stale się zmienia dzięki sezonowym dekoracjom, jest też pełen ciekawych pomysłów.
 
Działka ma ponad 2000 m2, jest dosyć wąska i długa. Jej nieregularny kształt to wynik zagospodarowania poziomej półki na stromej skarpie. Do domu prowadzi długi podjazd, przy którym postawiono garaż. Dalej znajduje się trawnik i taras przy domu. Stąd można przejść wąską ścieżką przy budynku do małego placyku z prysznicem. Na zakończeniu działki znajduje się zaplecze gospodarcze i prowadząca do niego brama. Nowoczesna bryła budynku z przeszklonym dachem nad wejściem zwraca  uwagę  z daleka.
 
Ogród powstaje już od 10 lat, rosnąc i dojrzewając z właścicielami – na początku brakowało im po prostu czasu i funduszy, wszystko robili powoli. Korzystali też z wielu okazji na pozyskanie tanim kosztem rozmaitych materiałów. Dlatego częściowo charakter ogrodu zależał od tego, co udało się zdobyć. Tak było na przykład z potężnymi okorowanymi pniami z topoli, które służą za ogrodzenie. Każdy z nich zamocowany jest na niewielkim betonowym postumencie, dzięki czemu drewno nie styka się bezpośrednio z gruntem i nie jest narażone na gnicie.
 
Jednak choć ogród to twór elastyczny, były jednak ogólne założenia – miał być przedłużeniem wnętrza, letnim salonem. Niezwykłym tłem są dla niego grupy starych, potężnych jesionów. Posadzono je na początku XX wieku. Ich złożone liście dają ażurowy cień, tworząc wspaniałe miejsce do wypoczynku. Jesiony rosną bardzo szybko i lubią słoneczne stanowiska, dlatego warto sadzić je w nowo założonych ogrodach. Bardzo lubią też podmokłe i zalewowe grunty. Kiedyś wykorzystywane były do osuszania mokradeł, gdyż ich drobne złożone liście wyparowują ogromne ilości wody. Choć jesion jest naszym rodzimym gatunkiem, nie jest w pełni odporny na niskie temperatury. Zdarzają się mrozowe pęknięcia kory, a wczesne przymrozki powodują jednoczesne opadnięcie wszystkich liści, jeszcze przed przebarwieniem. Jest też wrażliwy na obniżenie poziomu wód gruntowych.
 
Taras przed domem został wycięty ze stromej skarpy. Do jej umocnienia wykorzystano duże wapienne głazy wydobyte przy budowie drogi, ale najtrudniejsza sytuacja była w wąskim przejściu, bezpośrednio przy domu. Tu musiało powstać umocnienie skarpy – do jej przytrzymania służą betonowe kręgi – takie, jak do kanalizacji. Przed ułożeniem całej konstrukcji wybrano ziemię na około 30 cm poniżej poziomu gruntu. Następnie ułożono zespół rurek drenażowych, które zbierają wodę ze skarpy i spod dna wykopu. Zasypano je drobnym, płukanym żwirem i przykryto włókniną. Kolejną warstwę stanowiła ubita pospółka, która ma za zadanie stworzyć stabilną podbudowę. Na niej ustawiono betonowe kręgi z wręgami, aby wzajemnie zachodziły na siebie. Do ich wnętrza wsypano najpierw gruby tłuczeń, a następnie lekka ziemię kompostową zmieszaną z piaskiem. Na całości rosną sosny i winobluszcz.
 
Najbardziej charakterystyczne dla tego ogrodu są różne elementy dekoracyjne z piaskowca i wapienia. Niektóre projektanci pozyskują z firm zajmujących się renowacją zabytków – udaje się je kupić, gdy kamienne elementy starych budowli są wymieniane na nowe, a zniszczone oryginały wystawiane są na sprzedaż. W ten sposób do ich ogrodu trafiły fragmenty portyków, bram i obramowania okien. Powstało swoiste lapidarium, czyli kolekcja ruin i fragmentów budowli. Najnowszym nabytkiem do kolekcji jest płaskorzeźba przedstawiająca głowę lwa. Wykonano ją jako odlew z barwionego i postarzanego betonu.
 
W narożniku tarasu powstał błękitny zakątek. Koloru tu dodają hosty o ciemnych, jednobarwnych liściach, piękne kwiatostany hortensji ogrodowej oraz lawenda. Na posadzenie jeszcze czekają ciekawe byliny – rozwar odmiany ‘Astra Blue’. Jego piękne kielichowate kwiaty pojawiają się pod koniec czerwca i utrzymują się przez całe lato. Można je wykorzystywać je także do bukietów. Roślina ta jest bardzo wytrzymała na susze, rzadko choruje i nie przemarza. Warto usuwać jej zaschnięte kwiaty, wtedy powtarza kwitnienie.
 
W ogrodzie wykorzystano dużo nietypowego szkła – to kolorowe akcenty, które w zimie zastępują gospodarzom kwiaty. W niektórych centrach ogrodniczych i wyspecjalizowanych firmach można dostać szkło odpuszczane, które jest bezpieczne do wykorzystania w ogrodzie.  Określenie „odpuszczane” oznacza to, że niezastygnięte jeszcze bryły przechodzą przez linie technologiczną, gdzie są specjalnie wystudzane. Dzięki czemu nie ma mikropęknięć, a jego krawędzie są zaoblone. Takie bryły mogą być stosowane do wypełniania gabionów, kompozycji w ścieżkach czy na rabatach. Niestety, takie szkło jest dosyć drogie, a jego ceny dochodzą do 5 tys. zł za metr 3.
 
Pod okapem dachu znalazło się miejsce na składany ogrodowy prysznic (Prodesigne). Całość składa się z podestu z desek kompozytowych w grafitowym kolorze. Bezpośrednio do niego montuje się rurę natrysku. W górnej jej część znajduje się kran i sitko rozpylające wodę. W podeście ukryte jest podłączenie do węża ogrodowego. 
 
Na tarasie rozłożono ogrodowy dywan, który jest łatwy w pielęgnacji. Ma na spodzie specjalną powłokę antypoślizgową i może pozostać przez cały sezon na tarasie, ale na zimę należy schować go do pomieszczenia. Stanowi on część kolekcji Vintage – rzeczy celowo postarzanych, które Marta bardzo lubi i często stosuje. W ogrodzie możemy dostrzec różnego elementy tego stylu: świeczniki, metalowe klatki, ceramiczne ptaki, składane papierowe lampiony. Dzięki tym elementom ogród jest przyjazny, co łagodzi surowy, bo pełen skał, nieco dziki i górski i charakter całości. Dekoracje do ogrodu, które poleca Marta, można znaleźć w sklepie Nordic decoration.
 
Po drugiej stronie tarasu trwały jeszcze pracy przy aranżacji niektórych zakątków. Pomagał przy nich brat gospodarza – Paweł. Zajmuje się on urządzaniem ogrodów. Nowa kompozycja to dwa potężne gzymsy z piaskowca, które ważyły po kilkaset kilo: gospodarze chcieli, aby wynurzały się one z ziemi, jakby były przed chwilą zostały odkryte i odkopane. Ustawiono je na podsypce cementowo-piaskowej, a następnie obsypano ziemią. Trzeba było też wykonać na nowo trawnik – poprzedni niestety powstał bez drenażu, który okazał się niezbędny w tym miejscu. Pod całą murawę zostaną ułożone rury drenarskie, a całość ma być też podniesiona warstwą ziemi kompostowej. Znalazło się też miejsce na nawadnianie. Z kolei na podjeździe układano specjalną siatkę o strukturze plastra miodu – w oczka wsypuje się żwir, który nie może się przesuwać, dzięki czemu nie powstają koleiny.
 
Łukasz w swojej pracy zajmuje się również projektowaniem ogrodów. Gdy zapytaliśmy go o jego ulubioną realizację, zaprowadził nas do niewielkiego ogródka w Woli Justowskiej. To ogródek o niezwykłej historii: projektant Emanuel Ćwikliński był przyjacielem Łukasza, niestety nie było mu dane zakończyć pracy. I właśnie Łukasz dokończył jego dzieło i to był początek jego przygody z tworzeniem ogrodów.
 
Teraz całość nawiązuje do stylu włoskiej trattorii, czyli nadmorskiej tawerny. Pasuje tu niewielka drewutnia z rzygaczem w kształcie smoka. Jedną ze ścian wykonano zestawiając czerwoną cegłę z bryłami piaskowca.  Nad płotem przewiesza się milin amerykański, który ma przypominać bugenwillę – popularne pnącze w rejonie Morza Śródziemnego.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
chapeau bas
2022.01.27
~ janusz
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piękny odcinek, zresztą dla mnie każdy jest bardzo ciekawy.To prowadząca, Pani Maja,ma w sobie to "coś" , ze przyciąga, ale i ciekawie opowiada.Umie pokazać pozytywną stronę każdego założenia.Docenia starania właścicieli czy projektantów i nie lekceważy żadnej pracy. Oby tak dalej Pani Maju!Czekamy na kolejne odcinki.
2022.01.27
~ Małgosia
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
W tym odcinku było powiedziane, że na stronie Mai będą informacje, gdzie można kupić ten dywan i inne dekoracje do ogrodu i na taras. Nie mogę odszukać, a dywan bardzo mnie interesuje.
2022.01.27
~ Joasia
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piękny pełen inspiracji ogród. Dom i ogród tworzony z duszą. ale ja mam nietypowe pytanie odnośnie koloru domu i obramowań okien - bardzo ciekawe i odważne zestawienie.
2022.01.27
~ Kasia
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piekny ogrod I jaki pomyslowy , wspaniala atmosfera I ludzie .Bardzo ciekawy odcinek .Pozdrawiam
2022.01.27
~ Tom
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Tylko brakowało mi w tych klatkach Ary od Henia :)
2022.01.27
~ Iza
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Wrzućcie w wyszukiwarce hasło dywany outdoor można poszukać ciekawych wzorów
2022.01.27
~ Mirkas
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Podobne DYWANY na taras to np. dwustronne dywany marki Brita Sweden z miękkiej folii/winylu. Wzory dywanów nawiązują do szwedzkich tradycji. Rozmiary - od 70 x 200 cm. Cena - od 215 zł Były też w sprzedaży w IKEA. np. Dywan SOLROD z IKEA 75x200 taras ogród dom
2022.01.27
~ Ania
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
No i co z tym dywanem, gdzie taki można dostać???
2022.01.27
~ l-dam
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piękny ogród, wspaniali ludzie, urocze miejsce! ale błagam, może ktoś wie gdzie można kupić taki \"tarasowy\" dywan?
2022.01.27
~ reob
Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Przybyłem, zobaczyłem............oniemiałem.
2022.01.27
~ Przemysław Kozioł
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Wspaniałe miejsce, cudowni ludzie, dziękuję, że podzieliliście się sobą w tym odcinku. Było to dla mnie niezwykle inspirujące i wzruszające. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego!
2022.01.27
~ Olga
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piękne miejsce. Szkoda, że tak mało pokazaliście tego ogródka na końcu bo był ładny bardzo. W tym pierwszym brakuje mi roslin!
2022.01.27
~ Zuza
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Dawno nie spodobał mi się tak bardzo nowy odcinek - piękne miejsce, świetni ludzie i chyba dużo inspiracji :) - bardzo duże DZIĘKUJE ;) za to spotkanie :) Pozdrawiam
2022.01.27
~ Tomek
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Ja także chciałam podziękować - nie tylko za piękny ogród, ale również za piękną opowieść: o życiu, miłości i przyjaźni. Opowiedzianą w dodatku piękną polszczyzną i ubarwioną wzruszającymi przypowieściami. Jestem zachwycona i pozdrawiam Bohaterów. Dziękuję.
2022.01.27
~ Magdalena Wojtasz
Re: Na kamiennym zboczu Fortu Rajsko (odc. 506)
Piękny, wysmakowany ogród artystów.. I jak niewiele trzeba roślin, żeby było interesująco. Bardzo ciekawy odcinek.
2022.01.27
~ Ewa Dolecka
podziękowania
Wielkie dzięki dla Pani Mai i całego zespołu , mieliśmy z ekipą tremę przed kamerą , ale była wspaniała atmosfera jak w rodzinie . Kuba również z tremą ale oglądał premierę pozdrowienia Paweł k.
2022.01.27
~ Paweł Kilarski

Poprzedni odcinek

Ogród w słońcu i deszczu (odc. 505)

Ogród w słońcu i deszczu (odc. 505)

Odwiedzamy w programie dwa ogrody, które łączy nowoczesna forma i niezwykłe otoczenie. Jeden to ogród podmiejski, na skraju łąki, a drugi - w samym mieście,...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg