Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Oddychająca altana

dodano: 09.11.2012

Ogrodowa altana może być trwała, piękna, a do tego - można wpływać na panującą w niej temperaturę. Pokazujemy, jak jest skonstruowana.

W ogrodzie posadowionym na piaszczystej wydmie, mogliśmy obejrzeć ciekawą altanę: zaprojektował ją architekt krajobrazu Piotr Syga, a wykonał stolarz z Piaseczna, położonego nieopodal ogrodu..
 
Ta piękna budowla widoczna jest już od wejścia na działkę. Ma okna, przez co nawet zimą w jej wnętrzu jest przyjemnie. Można też obserwować z jej wnętrza ptaki.
 
Od strony wgłębnika altanę podpierają solidne słupy. Dzięki temu znalazło się miejsce na przechowywanie drewna na ognisko. Pod ścianami, w tym mocno nasłonecznionym miejscu pną się i kwitną róże.
 
Altanę wykonano z drewna dębowego, bo właścicielom zależało, by była trwała.
 
Jej okna wychodzą na południe, by zbierać jak najwięcej ciepła i światła. To ważne zwłaszcza zimą. A latem, aby uniknąć zastoju powietrza, wykorzystywany jest efekt kominowy. Poprzez szczeliny w deskach podłogowych, powietrze spod altany może przepływać ku górze, ku sufitowi. Ten przepływ jest regulowany dzięki istnieniu szczelin pod dachem. Latem są one otwarte, zaś jesienią, gdy robi się chłodniej, wkłada się w nie wałki z gąbki. Powietrze wtedy już nie krąży tak intensywnie. Zima można też zatkać szczeliny w podłodze, nawet chodnikami lub dylatacyjnymi gąbkami.
 
W miejscu, gdzie grunt znajduje się tuż pod podłogą altany, Piotr wykopał piwniczkę, zagłębioną na 80 cm w ziemi. Jest w niej wystarczająco chłodno do przechowywania napojów i owoców. Dobrą izolację od góry stanowi gruba dębowa klapa.
 
Całość konstrukcji uzupełnia oświetlenie – dyskretne, by nie przysłonić formy altany. W nocy budyneczek wygląda z zewnątrz jak lampion.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Ekologiczna farba

Ekologiczna farba

Elewację domu można pomalować ekologiczną, oddychającą farbą.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg