Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Najpierw ogród, potem dom, ZIELEŃ TO ŻYCIE 2014 (odc. 512)

dodano: 05.09.2014

Odwiedzamy ogród, który jest jeszcze dość młody, ale co ważne, powstał jeszcze przed ukończeniem domu, który otacza. Właścicielka uważa bowiem, że na efekt, który dają rośliny, trzeba poczekać dłużej i dlatego warto zacząć wcześniej. Obserwujemy też, jak powstaje tu rabata z... kaktusami. W drugiej części odcinka prezentujemy pierwszą, roślinną część naszej relacji z wystawy Zieleń to Życie.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 512:
Wykonanie pięknego ogrodu może okazać się ważniejsze niż dom. Tak właśnie podchodzi do tego zielonego zakątka Anna Zwoniarska – projektantka i artystka, która zaprosiła nas do swojego niewielkiego ogrodu pod Warszawą. Choć jej dom nie jest jeszcze skończony, to ogród już powstał, bo pani Ania uznała, że potrzebuje czasu na rośnięcie i dojrzewanie. To może dziać się w czasie, gdy wykańczamy dom, wnętrze. No i od razu przyjemnie się robi, gdy wyglądamy na zewnątrz!

Najciekawsze w tym ogrodzie jest ukształtowanie terenu. Choć działka jest naprawdę niewielka, bo ma zaledwie 420 m2, to dzięki usypanym wzniesieniom można tę przestrzeń oglądać z różnej perspektywy. Jednocześnie pagórki izolują doskonale od sąsiadów. Wzniesienia powstały jeszcze w trakcie budowy domu, kiedy była możliwość wykorzystania ciężkiego sprzętu. Wówczas przetransportowano także ogromne głazy. Ich kolekcja jest spora, bo właścicielka bardzo lubi kamienie. Pochodzą one z kamieniołomu, gdzie udaje się wybrać bryły o ciekawym kształcie czy z różnymi odciskami. Częściowo są one wkopane i podparte, by były stabilne, bo lubią się tu bawić dzieci.
 
Na rabatach pani Ania postawiła przede wszystkim na kompozycje z dużych drzew i krzewów. Dominują tu przede wszystkim gatunki zimozielone, takie jak świerki, sosny i żywotniki. Na pustej przestrzeni utworzyły one szkielet ogrodu. W następnych latach przyjdzie czas na uzupełnianie kompozycji o byliny i mniejsze krzewy. Wszystkie rośliny będą mocno strzyżone, a za kilka lat właścicielka na nowo przemyśli kompozycję całego założenia i w ostateczności usunie niektóre egzemplarze.
 
Niektóre rośliny już teraz mają regulowany kształt i wzrost – na przykład sosny, którym pani Ania uszczykuje świeże przyrosty, skracając te sosnowe ‘świeczki’ do 3 cm. Dzięki temu sosna będzie bardziej zwarta i gęsta. W ogrodzie jeszcze na wielu rabatach pozostały wolne miejsca. Pani Ania postanowiła uzupełnić je roślinami jednorocznymi, które dają natychmiastowy efekt. Doskonale wyglądają na przykład trawy, z których niektóre nie zimują w naszym klimacie, ale i przez jeden sezon osiągają spore rozmiary.
 
Jedną z najszybciej rosnących traw jest rozplenica słoniowa. Pod koniec sezonu jej liście nabiorą koloru ciemnej purpury, wpadającej w czerń. Rozplenicę należy sadzić w dosyć dużej rozstawie, gdyż ma tendencję do rozkładania się na boki. Uzupełniając kompozycję przy domu pani Ania zdecydowała się na wilczomlecz ‘Diamond Star’, obsypany ogromną ilością drobnych, delikatnych białych kwiatów. Ta sezonowa roślina kwitnie obficie do pierwszych przymrozków. Dobrze radzi sobie w pełnym słońcu.
 
Kiedy po raz drugi odwiedziliśmy panią Annę, w drugiej połowie października, wiele roślin uzyskało już swoją jesienną szatę: przebarwiły się ich liście a na berberysach zwisały niewielkie czerwone owocki. Nowością były białe, czerwone i różowe złocienie, które stworzyły już ostatnią w tym sezonie kompozycję kwiatową.
 
Trwały też prace związane z budową tarasu, które prowadziła ekipa pana Daniela Tomaszewskiego. Najpierw zostały wykopane niewielkie fundamenty o głębokości 40 cm, do których przyklejono płyty chodnikowe. Dzięki temu można było łatwiej wypoziomować całą konstrukcję. Powierzchnię pomiędzy nimi przykryto matą szkółkarską. Materiał ten ma za zadanie zabezpieczyć taras przed przerastaniem chwastów. Pomiędzy betonowe bloczki a legary ułożono specjalne podkładki, by drewno nie nasiąkało wilgocią. Na legarach mocowano zaolejowane deski z drewna bangkirai, a szerokość szczelin między nimi ustalali odpowiednimi znacznikami. Do wiercenia otworów zastosowano tu specjalne wiertła z niewielkim frezem, który wycinał zagłębienia dla ukrycia łbów śrub mocujących.
 
Jeszcze w czasie naszej pierwszej wiosennej wizyty pani Ania opowiedziała nam o swoim pomyśle na rabatę egzotyczną. Jednak poszukiwała roślin, które nie wymagają zbytnich nakładów pracy. Zaproponowaliśmy kontakt z panem Jerzym Zielawskim (www.krzewycedar.pl) – szkółkarzem i hodowcą kaktusów. Pani Ani pomysł przypadł do gustu, bo bardzo jej się podobają kaktusowe rabaty. Była jednak zaskoczona, że kaktusy można uprawiać w Polsce. Pan Jerzy uspokoił ją jednak, bo opuncje przez niego zaproponowane należą do jednych z bardziej odpornych i prostych w uprawie. Pierwsza z nich Oputia humifusa tworzy duże kępy o wyniesionym pokroju, natomiast druga to typowa roślina okrywowa, która pokrywa niskim dywanem duże połacie rabat. Obie należą do sukulentów zimotrwałych, dla których niegroźne są długotrwałe mrozy a przede wszystkim nadmiar wilgoci pochodzący z opadów śniegu jak i deszczu.

W naszych warunkach można też spotkać sukulenty mrozoodporne – należy do nich bardzo liczna grupa kaktusów, które znoszą spadki temperatury nawet do –20 st. C. Jednak nie są w stanie przetrwać przeciągających się opadów deszczu w czasie jesieni. Rośliny z tej grupy uprawiamy latem na otwartej przestrzeni, a w połowie września przenosimy je pod nieogrzewane osłony. 

Na nową rabatę pani Ania przeznaczyła miejsce niedaleko tarasu. Tu jest dobra, południowa wystawa, a miejsce będzie dodatkowo korzystne, bo mocno nagrzewają się tu głazy i oddają swoją ciepło w nocy. Pan Jurek ustawił część opuncji pomiędzy dużymi głazami, gdzie będą ciekawie kontrastować z jasnymi skałami. Trzeba było tylko poprawić zbyt ciężką glebę, szybko się okazało, że jest ona bardzo zbita. Do pracy potrzebny był nie tylko szpadel ale i kilof. Potem nadeszła pora na wypełnienie zagłębienia. Najpierw pan Jurek ułożył duże fragmenty gruzu betonowego, który będzie stanowił drenaż. Następnie zasypał go drobnym, płukanym żwirem. Na to wsypano podłoże: zmieszana ziemia kompostowa z gruboziarnistą pospółką i płukanym żwirem w proporcji 2:1. W tak przygotowanej ziemi można było zacząć sadzenie roślin. Pan Jurek całą pracę wykonywał przy użyciu specjalnej pęsety lekarskiej. Zachowanie takie ostrożności było konieczne ze względu na glochidy – czyli krótkie i małe ciernie opuncji, wyposażone w skierowane ku tyłowi haczyki. Po dotknięciu łatwo odłamują się, wszczepiają w naskórek i jeżeli się ich nie usunie mogą spowodować stan zapalny skóry.
 
Kaktusów po posadzeniu się nie podlewa, dopiero po 2 tygodniach można je podlać, ale prawdopodobnie dadzą sobie radę w ogóle bez podlewania, pobierają nawet wodę z rosy. Chociaż w tak przygotowanym podłożu opuncje doskonale sobie dadzą radę w czasie zimy, warto je przysłonić w końcu jesieni daszkiem z folii, szkła lub poliwęglanu. Pozwoli im to szybciej zregenerować się na wiosnę i wydać obficiej kwitły. Nie powinny mieć konkurencji chwastów, bo warunki przygotowane dla opuncji, nie są dla nich zbyt korzystne.
 
Na zakończenie sezonu pani Ania postanowiła zaprosić kilkoro znajomych na wieczorne ognisko. Bardzo przydał się teraz świeżo ukończony taras. Wzdłuż rabat gospodyni ustawiła pochodnie ze zbiorniczkami napełnianymi naftą. W kamiennych latarniach umieściła niewielkie świeczki, ale najważniejsza była aranżacja z parasolami. Ustawiono za nimi świeczki, co dało piękne efekty świetlne.
 
***
Na koniec odcinka zapraszamy na relację z wystawy Zieleń to Życie. Tegoroczne, już 22. święto szkółkarzy i ogrodników, upłynęło pod hasłem „klucz do ogrodu”. I jak było widać na kipiących zielenią stanowiskach, każdy z wystawców ten klucz miał nieco inny. Dzięki temu każdy zakątek wystawy prezentował się ciekawie, a firmy chwaliły się zarówno gatunkami roślin, jak i pomysłami na piękną aranżację. W tym roku królowały rośliny kwitnące – już od kilku lat rośnie bowiem popularność bylin. Łany traw, jeżówek, rudbekii – a wszystko to w swobodnych, naturalnych aranżacjach. O podzielenie się wrażeniami z wystawy poprosiliśmy Agnieszkę Żukowską z Agencji Promocji Zieleni. Potwierdziła ona nasze obserwacje – ta wystawa to prawdziwe królestwo roślin, bo choć są tu też inne stoiska, to jednak roślin jest zdecydowanie najwięcej. Jednocześnie taka wystawa to doskonałe miejsce by zobaczyć, co jest do kupienia w polskich szkółkach i co może rosnąć w naszych ogrodach.
 
Wystawa Zieleń to Zycie to też co roku organizowany konkurs roślinnych nowości. Często nowe odmiany właśnie tutaj mają swoją premierę. Tak było i w tym roku, gdy pojawiły się ciekawy miskant, nowa magnolia. Producenci dostrzegają też, że wiele ogrodów jest małych, więc proponują odmiany małe. Do takich roślin należy karłowa brzoza ‘Golden Treasure’, nagrodzona na wystawie srebrnym medalem. To niewielki krzew, który dobrze nadaje się do małych ogródków, a także do donic na balkonach czy tarasach. Rośnie powoli, tylko 10 cm rocznie i ma piękną, złocistozieloną barwę.
 
Ciekawe są też odmiany o ciekawych kolorach kwiatów – na przykład niebieskich. Tu naszą uwagę zwrócił powojnik – kolejna piękna odmiana wyhodowana przez polską szkółkę Clematis. Jej kwiaty są duże, nieco pofalowane i cechują się intensywną, właśnie niebieską barwą. Nazwa odmiany upamiętnia ojca Stefana Franczaka, zmarłego 5 lat temu jezuitę, znanego na świecie polskiego hodowcę liliowców i powojników. Z kolei brzoskwiniowym kolorem przyciągała wzrok piękna naparstnica. Wspaniale prezentowała się w już skomponowanej rabacie bylinowej, na tle ciemnofioletowych kwiatów ostróżek.
 
Na stoiskach, jako oferta dla ogrodników, coraz częściej pojawiają się też rośliny rozmnażane w specjalnych laboratoriach dzięki metodzie in vitro. Zaletą takiej produkcji  jest też możliwość dość szybkiego reagowania na zainteresowanie klientów niezwykłymi roślinami. Tu wypatrzyliśmy rutewkę, wartościową bylinę na półcieniste rabaty, a także ciekawą roślinę – to Smallanthus zwany u nas ziemniakiem yacón, choć w smaku przypomina połączenie jabłka z arbuzem i można go jeść na surowo. Ze względu na swoje smaczne bulwy uprawiany był od dawna w Andach, ale u nas  jest nowością. Z jego liści sporządza się też herbatkę.
 
Wystawa „Zieleń to życie” jest świętem dla ogrodników. Tu spotykają się  zarówno miłośnicy roślin, jak i fachowcy. Wystarczy przejść parę metrów, żeby  spotkać kogoś znajomego czy wymienić poglądy z innymi zwiedzającymi. Atmosfera  wystawy jest niepowtarzalna, na to święto warto czekać cały kolejny rok.

Odwiedzając wystawę warto odwiedzić też stoiska firm oferujących akcesoria, narzędzia, dekoracje – wszystko, co ułatwia i umożliwia pracę w ogrodzie. My wypatrzyliśmy na przykład stoisko z ładnymi narzędziami i dodatkami, które przygotowano specjalnie z myślą o kobietach. Są lżejsze, dopasowane do drobniejszej dłoni, ergonomiczne, a jednocześnie – dobrej jakości i po prostu ładne.
 
Spośród ciekawostek technicznych dojrzeliśmy na przykład praktyczne samobieżne kosiarki, które mogą codziennie kosić trawnik o choćby milimetr. Dzięki temu szybko zapomina się o tej żmudnej pracy.
 
Pojawił się też ciekawy sposób na skuteczne i szybkie oddzielenie się od ulicy czy sąsiada. Taka przesłona, wykonana z plastikowych pasków, poprzetykanych przez oczka siatki ogrodzeniowej, sprawdzi się doskonale, nim urosną posadzone przy ogrodzeniu rośliny.
 
Na dłużej zatrzymaliśmy się przy stoisku z nowym na rynku systemem umożliwiającym tworzenie zielonych ścian – to temat, który zawsze wzbudza spore zainteresowanie.
 
Tym razem to niewielkie moduły z wyjmowanymi doniczkami. Całość jest pomysłem polskiej, rodzinnej firmy i produkowana jest w Polsce. Specjalna konstrukcja umożliwia przepływ wody pomiędzy poszczególnymi modułami zielonej ściany.
 
 
***
 
Tradycyjnie też, na wystawie pojawili się specjalni goście. W tym roku na warsztaty dla architektów krajobrazu zaproszono znanego brytyjskiego projektanta Chrisa Bearshawa. Mieliśmy okazję z nim porozmawiać – zachęcamy do obejrzenia tej rozmowy na naszej stronie internetowej WYWIAD Z CHRISEM BEARDSHAWEM.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
86%
14%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Ach, czego w tym ogrodzie nie ma... I japońskie latarenki [sic!] jak te wisienki na torcie... Taki ogród dla siebie - wolnoć Tomku w swoim domku, ale ta pani podobno jest projektantką... zgroza!
2022.01.18
~ Agata
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
taśmy osłonowe na balcony i ogrodzenia można też kupić w sklepie internetowym: http://www.leroymerlin.pl/oswietlenie-i-dekoracje/maty-oslonowe,a1950,strona-3.html
2022.01.18
~ urocza
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
tasmy na balkony i ogrodzenia są do kupienia na http://www.euro.com.pl/akcesoria-ogrodowe.bhtml
2022.01.18
~ redakcja
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Chociaż ten ogród nie jest w moim guście to ja myślę, że Pani Maja chciała pokazać, że na takich \\\\\\\"willowiskach\\\\\\\" można także urządzić jakiś ogród, a nie tylko płaski, krótko wystrzyżony trawnik z tujami dookoła działki określającymi jej granice. Takie zresztą widać w sąsiedztwie bohaterki programu. Pozdrawiam Pani Maju serdecznie
2022.01.18
~ zola
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Bardzo przypadł mi do gustu ten ogród .Czy jest możliwość dowiedzieć sie gdzie Właścicielka kupiła te kamienie ?
2022.01.18
~ Iza
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Pokazane w materiale z wystawy Zieleń to życie produkty są do kupienia : taśmy na balkony w sieci Leroy Merlin oraz niektórych Castoramach. Zielona ściana w sklepie internetowym http://www.gardenspot.pl/pixel-garden/
2022.01.18
~ redakcja
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Mania , kobieto potrzebujesz lekarza . Przecież ten ogród jest wspaniały .Ogrodnik wie co robi , to widać jak na dłoni .bo mnie zafascynowal .Kamienie są urocze , wyjątkowe w połączeniu z kaktusami bajka .Gratuluje .
2022.01.18
~ Krysia
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
gdzie można kupić takie zielone ściany?
2022.01.18
~ Monika
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Pani Maju mieszkam w Kanadzie I co tydzien ogladam pani program mam maly ogrod w miescie Edmonton troche trawy maly warzywnik I duzo kwiatow dobrze tu rosna powojniki Stefana Frondczaka szczegulnie \\\\\\\"Polish Spirit\\\\\\\" mam roze odporne na kanadyjski klimat a pod plotem gdzie jest najwiecej cienia rosliny ktore kwitna na bialo na przklad trzy rozne hortensje,hosty.Bardzo lubie pani program i porady.Lato moze krotkie w Kanadzie bo juz jutro ma byc pierwszy przemrozek ale moj ogrod zawsze pelen kwiatow.Dobra robota pani Maju.
2022.01.18
~ kobietka
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Maly ale przepiękny ogród .Swietnie zaprojektowany .Pozdrawiam
2022.01.18
~ Elka
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
gdzie ta wystawa?
2022.01.18
~ bajka
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
To produkty firmy Garden Girl (garden-girl.pl)
2022.01.18
Redakcja
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Pani Maju, mogłaby Pani podać gdzie można kupić taką ładną odzież oraz narzędzia i dodatki do pracy w ogrodzie , które pokazywała Pani w drugiej części tego odcinka? Pozdrawiam
2022.01.18
~ Alicja
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Nie popieramy przedmowczyni Mani .Wyraznie widac jak na dloni ,ze przedmowczyni nie potrafi ukryc wrednej zlosliwosci .Fajny ciekawy project , kazdy skrawek wykorzystany .Bardzo podobaja sie nam kamienna aranzacja ze skal I kaktusow .Cos innego ,nowego .Jak mozna sie tym nie zachwycac ,Gratulujemy Wlascicielce pomyslu I ogrodu .Super program
2022.01.18
~ G i A
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Ludzie co za bzdury wypisujecie .kazdy ma taki ogród jaki chce , lub na jaki go stać .Nie ma co oglądać , mam całkowicie odmienne zdanie ! Piękny ogród i interesująco zaprojektowany , a te wielkie glazy cudne , pewnie drogie . Gdybym mogl to mieć ,sam bym je sprowadził do siebie .Wam nie chodzi o ogród ,tylko o zasobnosc portfela Właścicielki , bo sam ogród jest ciekawy , oryginalny , niekonwencjonalny i wart pokazania w tv . Brawo Pani Maju , ze ma Pani swoje zdanie i śmiało pokazuje każda formę ogrodowa .Pani program niesie ze sobą potężny postęp w dziedzinie budowania ogrodów .Bo gdyby tak oprzeć sie wyłącznie na tych tzw. pasjonatach , wszystko byłoby prawie jednakowe , monotonne ,powielane bez konca .Świetny program i narracja właściwym głosem !
2022.01.18
~ Paweł
Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Popieram mojego przedmówcę ,nie ma co oglądać w tym ogrodzie .Zresztą nazwa \"ogród\" brzmi zbyt dumnie do tego zakątka .Niestety nie wytrwałam do końca seansu ,Pani Maju ,więcej pracy proszę włożyć w wyszukiwanie naprawdę ciekawych miejsc ludzi z pasją .
2022.01.18
~ Mania
Paski plastikowe do ogrodzenia
Witam. Która firma produkuje albo sprzedaje takie paski o których była mowa w odcinku? Nie mogę tego znaleźć w ogóle w internecie. Pozdrawiam
2022.01.18
~ olive
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Sorry, ale dlaczego jedynym wykładnikiem ma być, czy ktoś ogród robił sam czy profesjonalista? To jakieś chore pojęcie. Dom też sami będziecie stawiać? Ogródek fajny, te pagórki ratują sytuację na tak małym terenie. Kaktusy super, sama bym chciał mieć taką kaktusową górkę.
2022.01.18
~ Mira
Re: Najpierw ogród, potem dom (odc. 512)
Sorry, ale co to ma być? Beznadziejny ogród, tym bardziej dziwi mnie, że pokazujecie ogród profesjonalisty. Sztuczny i bez żadnego klimatu. Dlaczego nie pokazujecie pięknych ogrodów stworzonych przez zwykłych pasjonatów ogrodów? Wiele ich w kraju, nje tylko w w okolicach W-wy!
2022.01.18
~ hiraniwa

Poprzedni odcinek

Daliowy ogród (odc. 511)

Daliowy ogród (odc. 511)

Odwiedzamy niezwykły ogród, w którym królują dalie. Nie brakuje też innych barwnych bylin, znaleźliśmy też kilka ciekawych i rzadko spotykanych gatunków....

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg