Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Staw kąpielowy

dodano: 23.11.2012

Oto parę wskazówek dla osób, które chciałyby mieć w ogrodzie naturalny staw kąpielowy.

W parkowym założeniu ogrodowym, położonym nieopodal Czerwińska, znajduje się bardzo duży staw kąpielowy. Wygląda on jak naturalny zbiornik wodny z trzcinami i drzewami zwieszającymi nad nim swoje konary. Jednak jest to konstrukcja wykonana ręką człowieka. Latem tutaj skupia się życie mieszkańców, a przy okazji dzieci podglądają przyrodę.
 
Budowniczy tego stawu – Wojtek Walczak – zdradził nieco szczegółów dotyczących budowy takiego stawu.
 
Zbiornik ma 4 lata i do jego budowy wykorzystano istniejące zagłębienie terenu. Wyprofilowano dno, położono dreny odsączające napływającą w czasie budowy wodę gruntową, potem położono warstwę geowłókniny, folię EPDM i ponownie włókninę, a na koniec – żwir. 
 
Tego typu zbiornik – zwany stawem kąpielowym – oczyszczany jest w sposób naturalny, bez użycia chemii. Ponad 50 % jego powierzchni zajmują strefy brzegowe z płytką wodą. Tam, w specjalnym podłożu skomponowanym z mieszanki różnych minerałów, posadzono rośliny. Mają one za zadanie filtrować wodę.
 
Rosną tu oczeret jeziorny, irys, sit, turzyce i dużo tataraku – niewiele gatunków, by środowisko było ubogie i nie rozwijało się zbyt dużo glonów. W wodzie pływają jedynie tołpygi białe (Hypophthalmichthys molitrix) – jedyny gatunek który powinno się stosować w stawach kąpielowych, bo chętnie zjadają glony nitkowate.
 
Aby staw funkcjonował prawidłowo, została zamontowana pompa cyrkulacyjna. Pobiera ona wodę z powierzchni zbiornika przez dyszę zwaną skimmerem oraz spod dna strefy płytkiej. Następnie tłoczy ją przez zestaw filtrów gąbkowych z powrotem do stawu.
 
Całość pielęgnuje się 2-3 razy w roku, więc trzeba wyławiać wiosną glony nitkowate, a jesienią – odmulać dno i wycinać wszystkie rośliny pod lustrem wody.
 
 
Ciekawostką jest fakt, że woda w stawie szybko się nagrzewa – to dzięki dużej powierzchni stref płytkich i mieszaniu się wody poprzez pompę.
 
 
O basenach kąpielowych już kilakrotnie mówiliśmy w programie - o innych zbiornikach tego typu mozna przeczytać tu:
 
Ogólnie o stawiach mówiliśmy też tu:Staw - pielęnacja i wykonanie
 
I przypominamy jeszcze trochę inny ciekawy zbiornik wodny: borowinę.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Wędzarnia

Wędzarnia

Rozmowa Mai z profesorem Tomaszem Nowakiem o ogrodowej wędzarni i garść wskazówek dotyczących wędzenia.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg