Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Szrotówek kasztanowcowiaczek

dodano: 23.11.2012

Sprawdzamy, jak naturalnie walczyć ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

W parkowym założeniu ogrodowym, położonym nieopodal Czerwińska, rośnie piękna stara aleja kasztanowców (Aesculus hippocastanum). Jednak takie kasztanowce to ogromne wyzwanie, bo – podobnie jak w całej Polsce – właściciele mają problem ze szkodnikiem kasztanowców - szrotówkiem.
 
Opiekujący się założeniem architekt, pan Paweł Smereczyński (Park, Pracownia Architektury Krajobrazu), pokazywał nam, jak wygląda walka ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem (Cameraria ohridella). Prowadzi się ją tu przez cały rok.
 
Pnie drzew owinięte są matami lepnymi, które wiosną pokrywa się specjalnym preparatem. Powoduje on, że małe motyle szrotówka przylepiają się do ich powierzchni. To oczywiście nie eliminuje wszystkich motyli, ale znacznie je ogranicza.
 
Opaski lepowe trzeba zdjąć do końca maja, ponieważ wyłapują one tylko pierwsze pokolenie szrotówka - na kolejne pokolenia są one nieskuteczne. Pozostawienie opasek na drzewie powoduje, że przyklejają się do nich potem inne owady, często pożyteczne.
 
Ponadto na drzewach zawiesza się specjalne pułapki feromonowe, które ograniczają ilość tych owadów.
 
Jesienią zbiera się i pali liście opadłe z drzew. To jeden z najważniejszych zabiegów, gdyż ogranicza liczbę poczwarek, które zimują w blaszce liściowej kasztanowców. Jeśli liści nie można spalić, trzeba je zakopać, ale dość głęboko – przykrywając 30cm warstwą gleby.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Staw kąpielowy

Staw kąpielowy

Oto parę wskazówek dla osób, które chciałyby mieć w ogrodzie naturalny staw kąpielowy.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg