Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Opryski na przedwiośniu

dodano: 20.03.2011

Przedwiośnie to doskonały moment na opryki drzew - między innymi na raka oraz kędzierzawość brzoskwini.

Teraz jest dobry moment na zabezpieczenie roślin przed chorobami atakującymi drewno (rak bakteryjny, rak grzybowy). Gdy rak już się pojawi, jesteśmy właściwie bezsilni.
Rak bakteryjny stanowi zespół chorób na drzewach pestkowych - wiśniach, czereśniach, morelach, brzoskwiniach. W okresie kwitnienia bakterie wnikają do kwiatów powodując ich brunatnienie i obumieranie. Na pędach drzew pestkowych pojawiają się zrakowacenia, którym zwykle towarzyszą wycieki gumy.

Wiele zarodników grzybów zimuje na korze, pędach, na opadłych liściach.
 
Wnikanie patogenów w tkankę pędów, pąki kwiatowe i liściowe możemy ograniczać przez oprysk długo działającym preparatem zawierający związki miedzi. Zaprzyjaźniony ogrodnik, Tomek Domański, przygotował środek grzybobójczy dostępny w postaci koncentratu – zawiesiny do rozcieńczania wodą. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej, należy dokładnie ustalić zalecaną dawkę według instrukcji. Następnie wlać zalecaną ilość do napełnionego już opryskiwacza.
 
Działanie tego środka ma charakter kontaktowy, co oznacza, że chroni tkanki tylko w tym miejscu, gdzie dostanie się jego kropla. Dlatego tak istotny jest dokładny oprysk wszystkich gałęzi. Preparat miedziowy zabezpiecza również przed wnikaniem patogenów takich jak torbiel śliw czy zaraza ogniowa. Ważny jest termin – robimy wszystko w okresie bezlistnym, zanim rozwiną się pąki.
Trzeba pamiętać, aby bardzo dokładnie wymieszać stosowany preparat z wodą w opryskiwaczu i utrzymać w opryskiwaczu wysokie ciśnienie.
 
Inna groźna choroba, która atakuje prawie wszystkie brzoskwinie to kędzierzawości liści.
Tę chorobę zwalcza się tylko teraz, na przedwiośniu, gdy nie ma jeszcze pąków liściowych.
 
Kędzierzawość bardzo osłabia drzewo, redukuje liczbę owoców. Oprysk wiosenny jest właściwie niezbędny, bo w skrajnych przypadkach osłabione drzewo może nie przetrzymać zimy. Sadownicy często stosują Syllit, czyli długo działający środek grzybobójczy. Sprzedawany jest w formie proszku, z którego sporządza się zawiesinę wodną.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Opryski na przedwiośniu
Witam, promujecie tandetę i śmierć. Środki chemiczne które przedostają się do organizmu człowieka nawet w minimalnej ilości wraz z powietrzem, wodą czy pożywieniem mogą wywoływać szereg bardzo groźnych chorób. Od alergii począwszy a na raku skończywszy. Drzewa posadzone w odpowiednich miejscach i właściwie pielęgnowane nie chorują. Nie każde stanowisko nadaje się do uprawy konkretnego gatunku. Zanim posadzicie Państwo drzewo zastanówcie się czy będzie mu u Was dobrze. Pryskane owoce są tak samo szkodliwe jak te z plantacji wielkotowarowej. Przecież nie o to chodzi by truć siebie i rodzinę. Tak zwana karencja to oszustwo. Chemia nie rozkłada się a jedynie rozcieńcza ją deszcz. Zbyt słabo rozcieńcza. Niektóre pestycydy utrzymują się w glebie ok 50 lat (np stosunkowo słabe jak na dzisiejsze standardy DDT). Pozdrawiam.
2022.01.27
~ Doktor
Re: Opryski na przedwiośniu
Niepotrzebnie martwiłam się o moją kalinę .Pięknie kwitnie i jakimś cudem po raz pierwszy nie ma żadnej mszycy .Pozdrawiam
2022.01.27
~ joela
Re: Opryski na przedwiośniu
Głównym szkodnikiem, który sprawia, że nasze śliwki są robaczywe, jest owocówka śliwkóweczka. Zwalczanie chemiczne polega na oprysku preparatem Mospilan 20 SP (albo np. Basudinem). Oprysk wykonuje się w stadium rozwojowym szkodnika zwanym „czarną główką”. Kiedy to będzie dokładnie? Najlepiej posłużyć się oficjalną „ściągawką” Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dostępną pod adresem http://piorin.gov.pl/sygn/start.php. Proszę śledzić pojawiające się tam informacje. A co z innymi szkodnikami? Na miseczniki można zastosować Owadofos (w fazie „białego pąka”, czyli tuż przed kwitnieniem), a o opryskach na mszyce jest już nieco informacji we wcześniejszym wpisie w tym wątku. Oprysk na owocnice (jasną i żółtorogą) wykonujemy pod koniec kwitnienia, a środki możemy wykorzystać takie same, jak na mszyce (oprysk zniszczy oba szkodniki). Inne opryski – na choroby - do przeprowadzania wiosną to np: na brunatną zgniliznę – oprysk (Topsinem M 70WP) wykonuje się w fazie „białego pąka”, a potem – pod koniec maja i ponownie po 2 tygodniach – ostatni oprysk 4 tygodnie przed zbiorem owoców. Na torbiel śliw stosuje się Miedzian 50WP, oprysk prowadzi się w stanie bezlistnym, tuż przed pękaniem pąków.
2022.01.27
Redakcja
Re: Opryski na przedwiośniu
prosze mi powiedziec jak jest ze sliwami kiedy robic najlepiej oprysk?
2022.01.27
~ marcin
Re: Opryski na przedwiośniu
odp do joela: Zwalczania mszyc można dokonać dopiero po ich wystąpieniu, ponieważ środki ochrony mają w większości działanie kontaktowe (tzn. działają na insekta). Można oczywiście zastosować środki o działaniu systemicznym (wgłębnym), jednakże one również nie działają zbyt długo. Rada: obserwować uważnie roślinę i po pojawieniu się pierwszych mszyc opryskać środkiem, np. Karate Zeon, Mospilan, Actelic. Uwaga proszę zachować ostrożność!!! życzę powodzenia
2022.01.27
~ Ogrodnik
Re: Opryski na przedwiośniu
Mam duży krzew kaliny ,który póżną wiosną obsypany jest ogromnymi ,białymi kulami i oklejony mszycą .Proszę o poradę kiedy i czym pryskać ? Chciałabym zacząć jak najwcześniej a nie kiedy jest w pełni kwitnienia .Taka sytuacja powtarza się każdego roku .
2022.01.27
~ joela

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg