Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)

dodano: 27.09.2014

Tym razem przyjrzymy się ogrodowi, w którym najważniejsze są dwie grupy roślin: ozdobne trawy tworzące pięknie malowane rabaty i rozchodniki, wykorzystane do budowy ogrodu na dachu.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.

ODCINEK 515:
Gościmy w Niekłonicach – małej miejscowości położonej na przedmieściach Koszalina. Kilka lat temu z tego dużego miasta przenieśli się tutaj państwo Beata i Jacek Barteccy. Gospodyni z zawodu jest architektem i wreszcie mogła spełnić swoje marzenie o domu idealnym: prostym i funkcjonalnym. Natomiast kompozycję ogrodu powierzyła projektantowi – Bogdanowi Plominowi. To on sprawił, że w ogrodzie królują trawy, które najpiękniej wyglądają u schyłku lata i jesienią, gdy ogród zaczyna robić się smutny. A skąd pomysł na trawy? Pan Bogdan uznał, że będą najlepiej pasować do nowoczesnej bryły budynku. Pięknie wyglądają też przez okno salonu, jakby wchodziły do budynku.
 
Dobierając gatunki i odmiany traw, pan Bogdan starał się stworzyć dynamiczną strukturę rabaty. Na pierwszym planie posadził rozplenicę japońską z charakterystycznymi kłosami, nieco przypominającymi szczotki do butelek. Pomiędzy nimi znalazła swoje miejsce obiedka szerokolistna – trawa ta ma piękne liście i urokliwe kwiatostany, które można wykorzystywać do układania bukietów. Przy samym tarasie posadzono fargezję – dosyć mrozoodporny bambus, który nie jest ekspansywny i nie wymaga wkopywania w ziemię ograniczników. Delikatnym akcentem jest ozdobne proso, z drobnymi jak perełki nasionami. Rozkłada się ono i miesza z innymi gatunkami traw. Nad całością górują trzy odmiany miskantów: najniższa 'Flamingo', nieco wyższy 'Zebrinus' i najwyższa ‘Silberfeder’.
 
Trawy na rabacie ścina się wiosną – pod koniec marca lub w kwietniu. Już w maju zaczynają być ponownie widoczne i do końca sezonu robią się coraz piękniejsze. Nie są mocno nawożone, trzeba je tylko co kilka lat podzielić.
 
A jak wygląda cała posesja? Odgrodzona jest od drogi niskim płotem z metalowymi, poziomo ułożonymi przęsłami. Dalej znajduje się prosty, wręcz minimalistyczny przedogródek. Koło wejścia do domu królują zimozielone juki. Z drugiej strony widać rabatę z lawendą, podjazd do garażu i kamienną ścieżkę. Za domem znaczną część powierzchni zajmuje trawnik, który służy jako miejsce do gry w piłkę. Od strony lasu ogród otaczają rabaty z wysokich traw ozdobnych i bylin. Przy samym domu jest drewniany taras, natomiast w narożniku działki znajduje się pawilon gospodarczy i wyłożone kamieniami miejsce na ognisko. To miejsce sprawdza się doskonale i służy rodzinie przez cały rok.
 
Od północnej strony działki granicę wyznacza żywopłot ze strzyżonego buka. To jedno z najmłodszych nasadzeń w ogrodzie. Na gęstą zieloną ścianę trzeba będzie jeszcze poczekać kilka lat. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie w żywopłocie szpaleru drzew. Z parę lat te świerki i brzozy stworzą zwartą ścianę i osłonią widok na dom sąsiada. W ściółce pod drzewami rosną nawet grzyby. W wielu miejscach w ogrodzie możemy spotkać duże kamienie. Pozostawiono je tam, gdzie znaleziono je w czasie budowy domu i ogrodzenia. Co prawda niektóre utrudniają koszenie trawy, ale gospodarze przywiązują do nich szczególną wagę i nazywają je świadkami.
 
Ekipa pana Bogdana zakończyła swoje prace 4 lata temu i od tej pory pojawia się on w ogrodzie jedynie parę razy w roku służąc fachową pomocą. Całość pielęgnacji przejęli gospodarze. Pan Jacek uważa, że praca przy trawach nie jest zbyt kłopotliwa, zajmuje niewiele czasu. Latem i jesienią rabaty z wysokich traw nie wymagają prawie żadnej pielęgnacji. Bez problemu też zagłuszają chwasty, ale w kwietniu i maju, kiedy dopiero ruszają z wegetacją pojawia się problem z niepożądanymi roślinami. Szczególnie uciążliwy jest tu perz i różnego rodzaju osty, które lubią podobne suche siedliska i rosną w początkowej fazie dużo szybciej niż trawy.
Ponieważ ogród znajduje się pod samym lasem, w pobliżu ściany drzew nie można było posadowić tradycyjnej wiaty na narzędzia ogrodowe. Jednak pani Beata znalazła ładne rozwiązanie tego kłopotu. Ustawiono drewniany parawan, bardzo estetyczny, a z tyłu, od strony niewidocznej z tarasu, jest swobodne dojście do tego ogrodowego magazynku. Z góry cała konstrukcja został przykryta przeźroczystymi płytami z poliwęglanu. Drewniane profile, z których została wykonana przesłona, mają kształt trapezu, dzięki czemu woda z opadów nie zatrzymuje się na poszczególnych elementach i nie powoduje ich zniszczenia.
 
Przy tarasie rośnie ogromny okaz miskanta olbrzymiego. Tuż obok widać w trawniku wyżwirowany okrąg. To studnia chłonna, którą pan Jacek przygotował samodzielnie. Najpierw wykonał wykop o głębokości 120 cm, wnętrze jego oszalował arkuszem drewnianej sklejki, ułożył kilka prętów zbrojeniowych i wylał zaprawę cementową. Kiedy całość związała, usunął szalunek i na dno wysypał gruby, płukany żwir, a na to warstwę pospółki. Na wierzchu studni ułożono płukany żwir, aby ładnie harmonizował z tarasem i elewacją. Podłoże nie było tu zbyt dobre, bo choć do ogrodu przywieziono lepszą ziemię, to pod spodem znajduje się zbita, gliniasta gleba. Pozostałością po dawnej rzece jest mały kanałek na końcu działki i przy bardzo dużych opadach zdarzały się stany zagrożeniowe.

W ogrodzie pojawia się sporo roślin, które są niejako częścią poszycia leśnego – chodziło bowiem o to, by ogród wyglądał na część lasu. Są fiołki, bodziszki… Kolorystyka jest stonowana, naturalna. Trawy łączą się tu z bylinami, jak w lesie. Pomiędzy jasnymi kłosami śmiałka darniowego możemy dostrzec malinowe kwiaty jeżówki, dalej rozchodnik okazały odmiany 'Brillant' o delikatnie czerwonych kwiatostanach oraz ‘Matrona’ w odcieniach delikatnego różu a na skaju rabaty 'Herbstfreude' o fioletowym zabarwieniu. Mocnym akcentem na rabacie są klony palmowe, które z początku rosły bliżej domu, ale słońce za mocno je przypalało i trzeba było je przenieść w bardziej zacienione miejsce. Z kolei z drugiej strony uderza inna barwa – żółta: to ognista plama z pięknej rudbekii.
 
Z kolejną wizytą do państwa Barteckich wybraliśmy się w połowie października. O tej porze jesienne przebarwienia stały się intensywne, na pierwszy plan wysunęła się aronia i jej purpurowe liście, kwiatostany rozchodnika okazałego nabrały fioletowej barwy, a w zestawieniu z imperatą cylindryczną 'Red Baron' i kosodrzewiną tworzyły piękny obraz.

W planach gospodarze mieli zagospodarowanie zielenią dachu na garażu. Pracy podjęła się ekipa ogrodników pod kierunkiem Adama Matuszaka. Najpierw pracownicy dokładnie oczyścili izolację i zabezpieczyli rynnę. Następnie ułożyli matę nylonową z wklejoną geowłókniną. Materiał ten to jednocześnie warstwa ochronna i drenażowa konstrukcji. Ma on za zadanie odprowadzanie nadmiaru wody z całego układu.

Ten ogród to kolejna przestrzeń rekreacyjna, która przylega do sypialni gospodarzy. Wiedzili oni, że będzie mieć duże znaczenie. Po pierwsze osłoni papę na dachu garażu, po drugie – zza okna sypialni będzie rozciągać się wspaniały widok.
 
Ziemia do ogrodu na dachu przyjechała w specjalnych torbach, zwanych big-bagami o pojemności metra sześciennego. W czasie prac ogrodnikom pomagał nasz redakcyjny kolega – Zbyszek Pachulski. Wyjaśnił, że ziemia na ten zielony dach nie jest takim samym podłożem, jak to, które znajdziemy w ogrodach – to mieszanka różnych kruszyw, piasku, części mineralnych i organicznych. Zwykła ziemia szybko by się zbiła niemal w skałę i nic by na niej nie rosło. Ta ma odpowiednią strukturę.  Kiedy wysypano już całą ziemię, przyszła kolej na płukany żwir frakcji 16-32 mm. Potem rozpoczęła się praca przy wykonaniu opaski żwirowej, która zapobiega ochlapywaniu elewacji w czasie deszczu i ma znaczenie przeciwpożarowe. Najpierw ułożono pasy włókniny a następnie wysypano kruszywa. Resztę przestrzeni na dachu wypełniono ziemią, a przed drzwiami wejściowymi przygotowano drewnianą konstrukcję pod taras.
 
Potem przyszła pora na położenie następnej warstwy – mat z roślinami. Choć z daleka przypominają one nieco trawnik z rolki, to ich skład jest zupełnie inny. Powstają przez odpowiednie zrośnięcie ponad 20 gatunków rozchodników, rojników i drobnych bylin. Przed ich położeniem wyrównano jeszcze starannie podłoże. Poszczególne maty rozkłada się z niewielkim zakładem, a następnie ich krawędzie dobija się do siebie.
 
Na koniec pozostało tylko odsłonić miejsce, gdzie znajduje się wewnętrzna rynna, założyć metalową skrzynkę rewizyjną i obsypać ją kamykami. W wyznaczonym miejscu przy drzwiach balkonowych nasypano jeszcze warstwę drobniejszego żwiru i Adam Matuszak rozpoczął układanie tarasu.  Ostatnimi pracami było obcinanie wystających fragmentów włókniny wzdłuż opaski żwirowej i podlanie maty. Całe przygotowanie dachu o powierzchni 36 m2 zajęło ekipie około 10 godzin, natomiast koszty wyniosły około 5 000 złotych.
 
Aby zobaczyć, jak są produkowane rozchodnikowe maty, wybraliśmy się do miejscowości Leszno Dolne niedaleko Legnicy. Tutaj znajduje się jedna z największych w Europie plantacji mat rozchodnikowych. Na takiej plantacji widać, że system korzeniowy wykorzystywanych roślin jest maleńki. Pan Mariusz Zawadzki pokazał też, że – wbrew pozorom – matę taką jest dość trudno rozerwać. Tego typu maty służą do przygotowywania dużych połaci ogrodów na dachu. W odróżnieniu od trawników mają bardzo małe zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Mogą też rosnąć na cienkim podłożu grubości 5-7 cm lub też na odpowiednio przygotowanych wełnach mineralnych. Dla porównania: trawa wymaga co najmniej 15 cm warstwy ziemi. To wszystko powoduje, że ciężar gotowego ogrodu na dachu z rozchodnikami wynosi od 40 do 80 kg na m2.
 
Rozchodniki i rojniki potrzebują do wzrostu suchego i ubogiego siedliska. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podłoże – jeżeli jest ono zbyt bogate w części organiczne, rozchodnikiwypierane są przez chwasty. Natomiast w odpowiedniej uboższej ziemi takie maty są praktycznie bezobsługowe. Potem ogród potrzebował trochę czasu na regenerację. Raz do roku można tylko sprawdzić, czy nie wysiały się na dachu drzewa i w okresach wyjątkowej suszy można dach podlać. Ten zespół roślin skalnych nie za dobrze znosi intensywne użytkowanie, dlatego najlepiej po takiej nawierzchni nie chodzić.
 
Właściciele przez cały sezon obserwowali swój dach i robili zdjęcia. Dzięki czemu powstała cała galeria zmienność kolorów tego siedliska. Część rozchodników zakwitła wiosną i w pod koniec czerwca, niektóre natomiast w sierpniu i wrześniu. W czasie letnich suszy ich liście przebarwiły się na czerwono, a po pierwszych opadach z powrotem stały się zielone. Na koniec sezonu pan Jacek wprowadził na dach kosiarkę do trawników. Ustawił ją na najwyższe położenie i skosił cały dach. Zabieg taki można przeprowadzić raz na rok lub co dwa lata.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Świetny program . Dobór ogrodów dostosowany do różnych potrzeb . Przyjemny też dla tych co jak ja tylko oglądają.
2022.01.27
~ Doris
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Najprościej zobaczyć ceny na stronie firmy Xeroflor.
2022.01.27
~ Renata
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Świetny sposób na pokrycie nie tylko dachu budynku, ale np. ziemi na piwniczce w ogrodzie w miejscu suchym i słonecznym. Chciałabym sama wykorzystać w tym celu taką matę. Nie wiem tylko jaka jest cena maty za m2. Pewnie wysoka i to stawia pomysł pod znakiem zapytania.
2022.01.27
~ Maria z Warszawy
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Nie podoba mi się taki ogród; owszem widuję zielone dachy na Wyspach Kan., ale to inny klimat i tam rośliny izolują przed nagrzaniem, u nas niestety gniją zwłaszcza przy dużych opadach, a w górskim klimacie przemarzają... ale to sprawa gustu albo fanaberii
2022.01.27
~ jan
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Kolejny ciekawy ogród !:) Świetny pomysł na miejsce na ognisko .. .. magia i klimat ogniska to jest ten właściwy nasz klimat ! Nie grillowanie, ale przy ognisku śpiewanie ! PS. Bardzo proszę też o pomoc w rozwiązywaniu konfliktów sąsiedzkich dot. spadających liści z naszych drzew na posesję sąsiada ! A w tym ogrodzie widzę nasadzenia drzew liściastych blisko ogrodzenia... no i po paru latach może być konflikt z sąsiadami...
2022.01.27
~ K
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Piękny ogród i piękny dach. Zapisałam sobie do inspiracji. Rabata z rozchodnikami wręcz pokazowa. Zauważyłam, że wykorzystano tu rośliny dość odporne i mało wymagające. wiele z pokazanych tu rośliny ukazuje swoje piękno dopiero jesienią, dlatego bardzo ciekawa jestem, co króluje w ogrodzie wczesnym latem.
2022.01.27
~ milka
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Odcinek jest aktywny, jeśli nie działa, proszę sprawdzić, czy coś nie blokuje video, na przykład wtyczka typu AdBlock.
2022.01.27
Redakcja
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Odcinek nie aktywny nie można obejrzeć!!
2022.01.27
~ Ziajus
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Byłam w centrum ogrodniczym, kupiła trawy i wrzosy. Będę sadzić! Śliczne kompozycje. Jestem pod wrażeniem zielonego dachu.
2022.01.27
~ Sarna
Re: Ogród nowoczesny z trawami i zielonym dachem (odc. 515)
Piękny ogród. Nagrałam odcinek i będę czerpać inspiracje.
2022.01.27
~ asia

Poprzedni odcinek

Kowal - miasto ogrodów (odc. 514)

Kowal - miasto ogrodów (odc. 514)

Trzy ogrody - jedno miasteczko. To Kowal na Kujawach - miejsce, gdzie głównym ogrodnikiem jest burmistrz, więc o zieleń dba się wyjątkowo.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg