Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)

dodano: 11.10.2014

Nad tym ogrodem górują majestatyczne sosny. Są piękne, nadają całości leśnego charakteru, ale rzucają też cień. Z tego względu właściciele zrezygnowali z trawnika i postawili na cieniste rabaty i alejki spacerowe. Wszystko geometrycznie uporządkowane, ale jednocześnie – swobodne. Nic dziwnego, że właściciele dobrze się tu czują, a ogród inspiruje do pisania wierszy, malowania i tworzenia muzyki.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.


ODCINEK 517:
Najbardziej charakterystycznym elementem tego ogrodu jest brak trawnika, jednak będąc w ogrodzie, zupełnie się go nie odczuwa. Spacerowe nawierzchnie nie przytłaczają, bo dominują tu półcieniste rabaty, nad którymi wznoszą się majestatyczne sosny. Stylowego charakteru całości dodają liczne jasne rzeźby rozświetlające zieleń. Jest też sporo ławek, a rośliny posadzono dużymi, jednogatunkowymi plamami. Ten nietypowy nieco ogród należy do państwa Krystyny i Mieczysława Górniaków. Właścicielka zdradziła nam, że od razu wiedziała, że nie będzie tu trawnika – nawet nie było takiej potrzeby. A projektantka całości, Danusia Młoźniak (www.gardenarium.pl) zrozumiała doskonale takie właśnie założenie – pod sosnami trawa radziłaby sobie bardzo słabo. Szkodzi jej zarówno brak światła, jak i zbyt kwaśne podłoże i oczywiście rozrastający się tu mech. Opadające igły dodatkowo zaduszają trawę.
 
Ponieważ bryła domu utrzymana jest w klasycystycznym, eleganckim stylu, projektantka dostosowała do niego charakter ogrodu. W efekcie powstał prosty, ale efektowny układ. Od strony wjazdu na posesję, posadowiono dwa symetryczne, geometryczne klomby ze strzyżonego bukszpanu. Centralnie, w głównej części ogrodu, zaprojektowano duże rabaty, przypominające kształtem dwie litery „L”. Wkomponowano w nie miejsca na ławki. Taras, do którego przylega też oranżeria, otoczony jest formowanymi cisami. Widok z tarasu zamykają rzeźby i gęsty żywopłot. Z boku posadzono rząd świerków serbskich, a w narożniku działki znalazło się miejsce na sporą altanę, połączoną z pomieszczeniem gospodarczym.
 
Jak wyglądały początki tego ogrodu? Najpierw należało oczyścić teren, co nie było łatwe, bo w ziemi znajdowało się sporo starych potężnych karp po starych drzewach. Te usunięto koparką. Potem teren wyrównano, wykorytowano miejsca na alejki i ułożono nawierzchnie. Na samym końcu ustawiono kompozycje z roślin.
 
Pomysłem projektantki było stworzenie geometrycznego układu, ale wypełnionego dość swobodnymi nasadzeniami. Dodatkowo wprowadziła ciekawą roślinną łamigłówkę – to przeplatające się pasy strzyżonego bukszpanu i trzmieliny Fortunego. Takie ogrody węzłowe wywodzą się z barokowej sztuki ogrodowej. Wtedy niskie rabaty przypominały ozdobne ogrodowe dywany, których wzór tworzyły skomplikowane ornamenty ze strzyżonych żywopłocików. Na ogród często patrzono z poziomu piętra, a nie parteru. Podobnie jest tutaj, chociaż wzory nie są symetryczne, ale – tak jak w baroku – warto podziwiać je z góry.
 
Ozdobne partery zaplanowane zostały też w przedogródku. Tu, aby całość nie była zbyt monotonna, na środku znalazła się jeszcze mocna kompozycja z fioletowolistnych żurawek. Pośrodku ustawiono kamienną kulę – to elegancka w formie fontanna. Woda w niej krąży w obiegu zamkniętym. Kula ustawiona jest na specjalnym stelażu, bo jest bardzo ciężka, a pod spodem umieszczono klapkę umożliwiającą serwisowanie i czyszczenie pompy.
 
Kolejnym elementem, który przyciągnął naszą uwagę, była nawierzchnia ścieżek ogrodowych, które zajmują znaczną część ogrodu. Większość ułożono z granitowej kostki, ale wykorzystano też odpady z budowy domu – płyty o różnych wielkościach. Okazało się, że wystarczy ich na ścieżkę, więc najpierw ustawiono krawężniki, osadzone w zaprawie, a pod same płyty ułożono warstwę podsypki piaskowo-cementowej. Także fugi wypełniono zaprawą cementową z piaskiem. Z czasem szczeliny porósł malowniczo wyglądający mech, nadający ścieżce naturalnego charakteru. Trzeba było też sprytnie wkomponować w nawierzchnię drzewa, bo na terenie było ich dużo i nie dało się wszystkich ominąć – musiały pozostać w alejkach. Wykonano więc wgłębienia w nawierzchni, by nasada pni pozostała niezasypana; jej zasypanie grozi rozwojem niebezpiecznej dla drzewa choroby grzybowej.
 
Pod iglastymi drzewami dominują gatunki charakterystyczne dla gleb kwaśnych. Są różaneczniki, posadzone w środkowych, najbardziej widocznych częściach rabat. Doskonale sprawdzają się hosty, czyli funkie – cieniste miejsca rozświetla zwłaszcza odmiana o zielono-białych liściach. Jesienią chyba najbardziej efektowne są duże głowy hortensji bukietowych. W przesianym przez sosnowe igły słońcu rosną znakomicie. Sprawdzają się tu także żurawki oraz trawy, które nadają całej kompozycji lekkości i miękko falują na wietrze. Projektantka wykorzystała tu paskowaną odmianę miskanta chińskiego, a także rozplenice o kwiatostanach przypominających puszyste lisie ogonki. Dla nich trzeba było przygotować podłoże o nieco wyższym pH. 

Kolejne piętro tworzą strzyżone cisy, a także bukszpany, z których wykonano formowane ramy dla roślinnych plam. Takie rozwiązanie ładnie porządkuje przestrzeń. Sporą część głównej rabaty zajęły lubiące kwaśną glebę wrzosy i wrzośce. Wrzosowisko powinno tu czuć się doskonale, ale niestety, pojawił się problem – miniony rok był mokry i rośliny chorowały, chociaż wcześniej przygotowano dla nich rabatę niezwykle starannie – podwyższoną, przepuszczalną, z lekką, torfową ziemią. Chore rośliny należało wymienić i projektantka zaproponowała uzupełnienie rabaty między innymi brunnerą, paprociami, a także dwubarwną turzycą - wszystko to gatunki, które dobrze poradzą sobie w półcieniu, więc z powodzeniem zastąpią usunięte wrzosy. Oczywiście przed posadzeniem nowych roślin, trzeba będzie wymienić glebę. 

Podczas naszej jesiennej wizyty w ogrodzie, spotkaliśmy tu jeszcze jednego członka rodziny państwa Górniaków – to pani Krzysia, znana polska jazzmanka, kompozytorka i aranżerka. Ona patrzy na ogród z nietypowej perspektywy – jest dla niej miejscem inspiracji dźwiękami natury, jest też miejscem, gdzie panuje wspaniała akustyka – akustyka samej natury. Ciekawostką, którą zaobserwowała artystka, jest wpływ śpiewu ptaków na rodzaj tworzonej muzyki – na południu Europy ptaki śpiewają z inną melodyką, więc i tamtejsza muzyka brzmi inaczej, niż w północnej Europie.
 
Chociaż projektantka ogrodu nie pojawia się w nim zbyt często, to jednak czasem wraz z mężem pomagają gospodarzom w najpoważniejszych pracach ogrodowych. Do nich zalicza się np. usuwanie masywnych gałęzi. Trzeba je było przeprowadzić, bo od niezamieszkanej sąsiedniej działki przerastało sporo konarów, cieniując świerki. Gdy chcemy przyciąć gałęzie z drzew sąsiada, musimy najpierw napisać do niego pismo – może obciąć je sam. Jeśli nie – możemy zrobić to samodzielnie, do granicy działek. Nieco inaczej jest w przypadku drzew owocowych – nie możemy bowiem zbierać wiszących nad naszą posesją owoców. Dopiero gdy opadną na nasz teren, możemy je zabrać.  
 
Latem ogrodnicy zajęli się też podcinaniem bukszpanowych żywopłotów. Roślinę tę przycina się dwa lub trzy razy w roku – ostatnią korektę kształtu przeprowadza się w sierpniu. Tu, aby ułatwić sobie pracę, ogrodnicy rozciągnęli najpierw sznurek wskazujący docelową wysokość żywopłotu, a potem rozłożyli jeszcze maty, na które będą opadać obcięte liście. W ten sposób łatwiej będzie potem posprzątać. Sam bukszpan to niezwykle wdzięczna roślina do takiego leśnego ogrodu, jak u pani Krystyny. Ceni się ją najbardziej za zimozielone liście, ale mało kto wie, że bukszpan jest też miododajny. Doskonale rośnie w cieniu i półcieniu, a jeśli zapewnimy mu stale wilgotne podłoże, sprawdzi się nawet w słońcu. Sadząc bukszpan, warto przygotować dla niego dość żyzne, niezbyt kwaśne stanowisko - wtedy rośnie najlepiej. A w zacisznym miejscu nie powinien przemarzać.
 
Latem projektanci zdecydowali się pomóc gospodarzom jeszcze w dokładnym nawożeniu ogrodu. To ważny element opieki nad tym miejscem, bo chociaż podczas zakładania ogrodu przywieziono sporo ziemi, to jednak glebą rodzimą jest suchy piasek i trzeba ją regularnie wzbogacać. Witek Młoźniak ma na to swój sposób – specjalny zbiornik hydroforowy, do którego wlewa nawóz i miesza go z wodą. Potem takim roztworem może nawozić rośliny dolistnie lub doglebowo.
 
Ważną część ogrodu stanowi oranżeria. Zbudowano ją niedawno, choć plany jej stworzenia istniały już w trakcie budowy domu. Ponieważ ma ona sporą rozpiętość, wymagała specjalnej konstrukcji nośnej. Wykonano ją ze profili stalowych, które były spawane na miejscu. Do nich przymocowano aluminiowe ramy z oknami.
 
Oranżeria to dla pani Krystyny fantastyczne miejsce do malowania czy pisania wierszy – gdy projektantka przyniosła w prezencie storczyki, gospodyni od razu zabrała się do rysowania. A storczyki będą doskonale prezentować w oranżerii, a jesienne i zimowe promienie nie będą ich parzyć – phalenopsisy nie przepadają bowiem za ostrym słońcem. Warto też pamiętać, że podłoże w doniczce ze storczykami nie może być stale mokre, trzeba pozwolić mu przeschnąć.
 
Gospodarze zamarzyli też o tym, by w oranżerii znalazło się miejsce na kilka sprzętów sportowych i małe jacuzzi. Ponieważ tego typu urządzenie ma wysokość ponad 70 cm, a gospodarzom zależało, aby nie utrudniało ono komunikacji i nie dominowało w pomieszczeniu. Dlatego przygotowano zagłębienie w posadzce, a na jego wierzchu ułożono drewniany podest na stelażu. Takie rozwiązanie umożliwia dostęp do serwisowania wanny, a jednocześnie wychlapywana woda nie tworzy śliskiej powierzchni na terakocie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
82%
18%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Niestety totalna tragedia jak na mój gust. Może nie cmentarz, ale z góry wygląda jak szkółka roślin. Czasami przykro patrzeć co robią ludzie, którzy mają dużo pieniędzy, ale nie mają za grosz gustu i dobrego smaku. Taki typowy ogród polskiego, nowobogackiego biznesmena.
2021.11.28
~ STEFAN
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Bardzo cenne uwagi na temat mojej ulubionej rośliny czyli bukszpanu. Nie wiedziałam że on nie lubi gleb kwasnych. Dziękuję. No i pokazali państwo jak kapryśne są wrzosy i wrzośce. To już któryś rok z rzędu usiłuję uprawiać te kapryśne i chorobliwe rośliny i zawsze je jakaś cholera wykończy:((
2021.11.28
~ Marzena
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Te wysokie sosny i te rzeżby na końcu ogrodu może wywołują rzeczywiście trochę odczucie że jest troszkę jak na cmentarzu. No ale sosny były już \\\"zastanym\\\" elementem nie do usunięcia, więc i tak projektanka sobie świetnie poradziła. Mnie się ten ogród bardzo podoba, szczególnie te przeplatanki bukszpanowo-trzmielinowe, no i pola żurawek. Ogród formalny ale ciekawie pomyślany no i dopasowany do klasycystycznych upodobań właścicielki
2021.11.28
~ Magda
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Ogród nie zależnie od wydanych pieniędzy ma sprawiać przyjemność samym właścicielom. Mają się w nim relaksować i cieszyć oczy. Wydać kasę to nie sztuka. W tym przypadku jest ewidentny brak \"duszy\" temu ogrodowi. Może dla bogatego emeryta który chce się pochwalić przed drugim sąsiadem jest to \"raj\". Ciekawe czy robiąc takie \"zimne\" ogrody właściciele tylko płacą czy dają coś więcej od siebie? Może słowo \"cmentarz\" jest lekko przesadzone ale na pewno coś w tym jest.
2021.11.28
~ Jonasz
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
ojeja.Jaki smutny ogród.Żadnych bylin.I przypomina faktycznie cmentarz.
2021.11.28
~ janek
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Ogród z pewnością nietuzinkowy i wart obejrzenia. Nie do końca w moim guście, ale bardzo ciekawy. Sama ma wysokie sosny i wiem jak trudno utrzymać trawę pod nimi w jako takiej formie. Ogród bez trawnika to dobra alternatywa dla ogrodu z zaniedbanym, zasuszonym trawnikiem :D Cieszę się, że Maja pokazuje różne ogrody zwyczajne, nietuzinkowe, dla ludzi z \"kasą\" , pasjonatów, a także dla tych co mają tylko małą działeczkę.
2021.11.28
~ Mathildis
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
fajnie że nie ma trawy ale ogród jest zbyt uporządkowany przez tą geometrie aż dziwne że takie pozytywne uczucia wzbudza u właścicielki
2021.11.28
~ bcvvbcbcv
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Kwatery-rabaty jak groby,mi się nie podoba.
2021.11.28
~ olo
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Wspaniały ogród , taki nieprzedobrzony mimo zainwestowanych pieniędzy .Mozna by powiedzieć , taki ogrodowy przydomowy park w którym mozna siebie zrelaksować tylko samym spacerem po alejkach .Świetny projekt zwracajacy natychmiast uwagę nietuzinkowym wyglądem .Gratulacje .
2021.11.28
~ Borys J .
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Bardzo piękny nowoczesny ogród.Odważny projekt i śmiała realizacja .Jak dobrze ,że są projektanci i odbiorcy z otwartymi głowami na nowość ! Powstają wtedy oryginalne cuda .Bardzo ,bardzo ciekawy i inspirujący odcinek .Prosilabym o dalsze takie odcinki.Super program .Dziękuje .
2021.11.28
~ Iza S.
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Tym ogrodem jestem oczarowana , Patrząc na niego z góry ,dosłownie urzeka pięknem usytuowania roślin ,krajobrazem ..Trudno cokolwiek temu ogrodowi zarzucić , bo nawet brukowane ścieżki są urocze .Nie widziałam takiego ogrodu nigdy przedtem .Gratuluje pomyslowej projektantce i pozdrawiam .
2021.11.28
~ Kaśka
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Bardzo oryginalny ogród. Nietuzinkowy, odważny. Nie jest to mój styl, ale bardzo mi się podoba. Na pewno można z niego zaczerpnąć dużo inspiracji do swego ogrodu. I o to chodzi w programie. Oglądając różne ogrody my też się uczymy. Brawo dla Mai i Gospodarzy, że pozwolili nam go obejrzeć. Dziękuję.
2021.11.28
~ Anna R
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
piekny odcinek . sliczny ogrod i fantastczny program ,dziekujemy. prosimy o wiecej takich niespodzianek .T5
2021.11.28
~ ela i jan karpinscy
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Super ogród , kapitalny pomysł , wspaniały projekt ,a efekt bomba .Naprawdę gratuluje .Oczywiście nie stać mnie na taki ogród , ale popatrzeć , podziwiać , zasmakowac widoku zawsze !
2021.11.28
~ Ewa G
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Brawa dla projektantki za nowatorski projekt i właścicielki za akceptację i wykonanie .Całkowity obraz ogrodu widziany z okien domu jest niezwykle bogaty , imponujący .Ogród miły dla oka , inny niz wszystkie dotychczas .Jestemy pewni , ze wspaniale byśmy sie w nim czuli .Popieramy zmiany oblicza ogrodów.Prosimy nie przejmować sie komentarzami z których tryska typowa polska zawiść.Pozdrawiamy .
2021.11.28
~ J B Kowalscy
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Odcinek o czystym nowum w ogrodach. Bardzo smialy , ciekawy project . Jak widac ogrod nie musi posiadac trawnika , a mimo to byc piekny .Bardzo podobaja mi sie brukowane alejki , praktyczne rozwiazanie. Rowniez uwazam , ze program jest bardzo udany , ciekawy.
2021.11.28
~ Slawek
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
zupełnie nie zdziwiły mnie komentarze... ilekroć jest emitowany odcinek gdzie właściciele nie wstydzą się tego że coś mają, gdzie widać wyłożoną \\\'kasę\\\' to za każdym razem są komentarze negatywne... typu \\\'pretensjonalne\\\' \\\'brak duszy\\\' \\\'bezguście\\\' Jak dla mnie piękny ogród i chodź sama takiego mieć nie będę fajnie popatrzeć na coś innego :)
2021.11.28
~ Ana
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Bardzo pretensjonalny dom,bardzo pretensjonalny ogród i baaaardzo pretensjonalna właścicielka!Tylko sosny piękne same w sobie bo trudno je zeszpecić.Pierwszy raz oglądałam nie odczuwając zazdrości.Dobre i to.
2021.11.28
~ gburia-furia
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
oryginalny ogród, można poczuć się trochę jak w lesie, takim eleganckim lesie.........coś nowego i inspirującego..........super:)
2021.11.28
~ alinapysz
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Niestety mily i profesjonalnie prowadzony program poszedl w komercje.Mozna miec taki ogrod i dom, ale zeby takie bezguscie i brak duszy propagowac i chwalic?
2021.11.28
~ alicja
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Cudny ! Przyciąga wzrok oryginalnoscia .Śmiało mozna go nazwać magnackim. Dalej twierdze , że jest to najlepszy program w Tv polskiej .
2021.11.28
~ Paweł
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Ludzie tworzą zazwyczaj tradycyjne ogrody na miarę możliwości silowych i finansowych , które niewiele różnią sie od siebie . Ten ogród nie jest tradycyjny , a piękny , zachwycajacy choć pewnie drogi .Projekt wspaniały i wykonanie i rezultat tez .Mieszkać i żyć w boskim parku , to jest to ! Dziekuje Pani Maju !
2021.11.28
~ Anna K.
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Piękny ogród, ale może rzeczywiście powinno pokazywać się więcej ogrodów, które zostały stworzone przez samych właścicieli. Przecież niewielu ludzi stać na realizację takiego projektu.
2021.11.28
~ Iwona
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Ogród jak dla mnie , wyjątkowo uroczy , taki dla pedantow .Wszystko określone i podkreślone tworzy porządek .Nie ma trawnika - zmory do utrzymania w należnym stanie .Ogród inny niz wszystkie dookoła nas .Jestem nim zachwycona , brawo dla twórców !
2021.11.28
~ Basia
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Ogród formalny/wystawowy... nie dla mnie;|
2021.11.28
~ kris
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
A mi sie własnie rzeźby podobały. I podoba mi się, że każdemy się podoba co innego - dlatego mamy tak różnie, co by było gdyby wszystkie ogródki były na jedno kopyto! Nuda;)))
2021.11.28
~ Asia
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Super ogród i super projekt .Całość bardzo udana pięknie prezentująca sie i bez trawnika a do tego jakby w lesie .Miodzik na oczy .
2021.11.28
~ G A
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Imponujący oryginalny , niespotykany ogród .Dla mnie śliczny , uporządkowany , wspaniały projekt .Bez znaczenia , czy ktokolwiek ma ochotę spacerować na obcasach , boso czy na szczudłach .Wazne , ze całość jest bardzo harmonijna i piękna dla oczu .Gratulacje dla projektantki .
2021.11.28
~ Andrzej
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Nie narzekam, ale Tom ma troche racji... za duzo tu komercji i gargamelopodobnych rzezb (aniolkow). Dziewczyny, zrezygnujcie ze sztucznych blond wlosow. Naprawde nie pasuja one do Natury !
2021.11.28
~ h.
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Strasznie mi się podoba ogród zimowy. Jest duży, przestrzenny, ale niestety został przerobiony do innych celów. Na zewnątrz uporządkowana geometria całości rzeczywiście może się podobać, ale oranżeria służy raczej do innych celów, dla mnie jest po prostu pusta!.
2021.11.28
~ Bogna
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
wynająć firmę zapłacić grubą kasę to nic trudnego pokazujcie jak ludzie sami robią ogrody
2021.11.28
~ tom
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
hahaha, jestem może pierwszą osobą, która wręcz nie cierpi storczyków (a moja mama namiętnie mnie nimi obdarowuje). Nie znoszę też róż wielkokwiatowych, takich prostych z kwiaciarni. To taka tylko uwaga - żart do odcinka. Ogród wspaniały, pozdrawiam!
2021.11.28
~ Anna
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
\"...aniołki, figury,prostokątne kwatery, drzewa stuletnie....stary cmentarz, do tego alejki z ostrej kostki granitowej,jak po tym spacerować w bucikach na obcasie? porażka\" A kto chodzi po własnym ogrodzie w butach na obcasie????
2021.11.28
~ Paulina
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Projektantka bardzo uzdolniona super pomysły !!! Moim zdaniem zabrakło w ogrodzie roślin podobnych do storczyków tak lubianych przez włascicielkę . Konieczne w trawach i miskantach BIAŁE ZAWILCE JAPOŃSKIE będzie orginalnie , bajkowo i zwiewnie
2021.11.28
~ Justynna
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
A kto to pozwala budować domy w lesie ?
2021.11.28
~ ekoista
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
....aniołki, figury,prostokątne kwatery, drzewa stuletnie....stary cmentarz, do tego alejki z ostrej kostki granitowej,jak po tym spacerować w bucikach na obcasie? porażka.
2021.11.28
~ Marek
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
Takie ogrody lubię najbardziej . Dużo wysokich drzew , eleganckie nawierzchnie , stonowana kolorystyka roślin .Świetny ogród do wypoczynku
2021.11.28
~ Monika
Re: Geometryczny ogród pod okapem sosen (odc. 517)
bardzo udany pomysł na ogórd bez trawy podoba mi sie
2021.11.28
~ Ola

Poprzedni odcinek

Tajemnice ogrodów Maroka, MAROKO CZ. 2  (odc. 516)

Tajemnice ogrodów Maroka, MAROKO CZ. 2 (odc. 516)

Kilometry rabat z pachnącymi różami, wspaniałe palmy, kaktusy... i oczywiście - arganowce. To tylko namiastka tego, co można znaleźć w Maroku. Zapraszamy na...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg