Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zimowe solenie dróg

dodano: 08.12.2012

Dlaczego sól szkodzi roślinom i jak inaczej można rozmrażać lód na drogach i chodnikach?

Stosowanie soli – czyli chlorku sodu – do rozmrażania śniegu i lodu, to temat ważny dla każdego przed zbliżającą się zimą.
 
Chlorek sodu to substancja, która obniża temperaturę krzepnięcia roztworu soli z wodą i od lat jest stosowana w celu topienia śniegu i lodu.
Niestety, taka sól bardzo szkodzi roślinom.
 
Z solonych dróg sól łatwo dostaje się do podłoża, sprawiając, że roślina nie może pobierać z gleby składników mineralnych. Jak to się dzieje?
 
Otóż różnego rodzaju związki chemiczne zmieszane z wodą, tworzą tak zwany roztwór glebowy. Roślina pobiera z niego wodę i składniki mineralne – poprzez specjalną błonę w komórkach włośnikowych korzeni. Odbywa się to dzięki osmozie. To proces, który polega na wnikaniu roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o większym stężeniu.

Wieloletnie stosowanie soli powoduje jej kumulację w glebie, a tym samym podwyższenie stężenie roztworu glebowego. Wtedy roślina nie jest już w stanie pobrać wody z gleby i zamiera.
 
Aby zapobiec dostawaniu się na rabaty silnie zasolonego błota śniegowego, w wielu miastach stosuje się specjalne osłony wzdłuż pasów zieleni. Są one wykonane w z włókniny polipropylenowej lub z mat słomianych z wszytymi pasami folii. Ich ustawienie jest dużo bardzie opłacalne, niż późniejsza wymiana roślin – czasami w ciągu zimy ginie ich kilkadziesiąt procent!

Zagrożeniem jest nie tylko błoto pośniegowe, ale także aerozol solny, który rozprzestrzenia się dalej, niż błoto. Powoduje on zamieranie najmłodszych części roślin – pąków, młodych pędów.
 
Aby ochronić drzewa przed tym szkodliwym zjawiskiem, w kilku miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu, rozpoczęto akcję okrywania młodych drzew. W tym celu najpierw dokładnie obwiązuje się taśmą ich korony, a następnie owija się kilkoma warstwami białej siatki szkółkarskiej. Zabezpiecza to przed osadzaniem się drobnych kropelek wody z solą unoszących się w powietrzu przy drogach.
 
Należy pamiętać, że chlorek sodu, czyli sól drogowa, nie ulega w glebie rozkładowi. Z czasem przenika do wód gruntowych i zanieczyszcza pobliskie studnie, rzeki i jeziora.
 
Alternatywą są preparaty na bazie chlorku wapnia. Mają one postać białych granulek i są mocno higroskopijne - chłonąc wilgoć wydzielają ciepło, które roztapia śnieg i lód. Jeśli mróz przekroczy -7 stopni, to sól kamienna jest praktycznie nieskuteczna. Wtedy przechodzi się na chlorek wapnia, który działa też w niższej temperaturze, do ok. -40 st. C. Nie niszczy kostki brukowej, samochodów, nie pozostawia śladów na butach ale jest też kilka razy droższy od chlorku sodu, chociaż dużo wydajniejszy. Niestety na roślinność przydrożną wpływa równie ujemnie jak sól kamienna.

Najmniej szkodzi środowisku chlorek magnezu – mało znany i rzadko stosowany w miastach. Rozpuszcza on śnieg i zapobiega zamarzaniu wody nawet przy – 50 st. C. Dlatego nawierzchnie nie pokrywają się ponownie lodem, nawet przy silnych mrozach. Chlorek magnezu jest droższy od zwykłej soli, ale warto rozpowszechniać jego użycie.
 
Absolutnie obojętny dla środowiska jest drobny grys granitowy - doskonały materiał antypoślizgowy, stosowany w krajach skandynawskich.  Można go wiosną zmieść z nawierzchni i z powodzeniem wykorzystać powtórnie za rok.
 
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zimowe solenie dróg
jeśli wierzyć reklamom i powszechnej opinii nt chlorku magnezu to ja tam wypróbuję; znalazłem coś takiego http://www.technologie-budowlane.com/CHLOREK_MAGNEZU_SNOW_NINJA_srodek_do_odsniezania-3-102957-304.html
2021.11.28
~ kocur
Re: Zimowe solenie dróg
Trzeba protestować bo chcemy mieć zdrową roślinność i pracę przy odśnieżaniu. Ludzie roznoszą ulotki za grosze. Szukaja prostych prac. Chcą zarobić a pracy nie ma. Sól niszczy moje obuwie. Sypanie solą jezdni jakoś jeszcze można wytłumaczyć choć nie w takich ilościach. Sypanie soli to wygodnictwo pana dozorcy. Anioła z Alternatywy 4 i innych gospodarzy domu z brzuchem zwisającym do kolan. Ta zima dała im co prawda popalić ale moje buty nadają sie wszystkie na śmietnik.
2021.11.28
~ Dr Fager

Poprzednia porada

Cięcie drzew

Cięcie drzew

Sprawdzamy, jak prawidłowo ciąć drzewa.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg