Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Permakultura w warzywniku

dodano: 08.12.2012

Permakultura - ciekawy i wartościowy sposób uprawy roślin.

Właściciele ogrodu niedaleko Pabianic - pani Violeta i pan Tomasz - zaczęli niedawno swoją przygodę z ekologią. Jednym z ciekawych elementów w ich ogrodzie jest niezwykły warzywnik. Autorem projektu, nazwanego „Kręgami Natury”, jest Łukasz Nowacki (Fundacja Transformacja, www.transformacja.org). Stworzył on warzywnik, gdzie prowadzi się sposób uprawy zwany permakulturą.
 
Warzywnik jest zaprojektowany w postaci mandali. Pochodząca z religii indyjskich mandala znaczy: koło, pierścień, krąg. To symbol pomagający w medytacji. Można według tego kształtu zaprojektować też ogród. Według hinduskich wierzeń kształt mandali gromadzi w sobie energię wszechświata i promieniuje nią na człowieka i otoczenie, wprowadzając do jego życia ład, piękno i harmonię.

A na czym polega permakultura? To taki system projektowania, który wykorzystuje różne rozwiązania pojawiające się w naturze. W przypadku warzywnika to np. sprawdzenie, co może pomóc w tworzeniu żyznej gleby. W lesie sprzyja temu ściółkowanie – i to samo można powtórzyć w ogrodzie. Dzięki ściółkowaniu można glebę utworzyć lub odtworzyć.
 
Jak wykonać taki ogród?
Pan Łukasz najpierw wytyczył okrąg, a następnie rozłożył kartony i kołkami zaznaczył przyszły kształt mandali. Zadaniem tektury jest tłumienie wzrostu chwastów. Wszystkie wyniesione rabaty powstawały według tego samego schematu – tektura, gałęzie, potem liście, nawóz z pieczarkarni, zleżała trawa, na to słoma, obornik i znowu słoma. Ostatnią warstwą było żyzne podłoże. Wierzchnią warstwą było 10cm kompostu, w który można wysiać rośliny motylkowe – zwiążą one azot, a korzeniami – podłoże.
 
Ogród warzywny państwa Violety i Tomasza powstawał stopniowo. Gdy na części wałów rosły wysiane jako zielony nawóz rośliny motylkowe (koniczyna biała, wyka, łubin, lucerna), inne wyniesione rabaty były w trakcie budowy. Na gotowych wałach posadzono czosnek i trochę innych warzyw, krzewy porzeczek, a pośrodku karłowe drzewka owocowe.
 
W marcu już można było siać warzywa. Na wyniesionych rabatach życie rozpoczyna się bardzo wcześnie. Wały szybciej się nagrzewają od słońca, ogrodu się nie przekopuje, więc co roku szybciej niż na konwencjonalnych grządkach zielenią się wieloletnie gatunki – na przykład szczypiorek, natka pietruszki czy zioła. Żeby posiać warzywa wystarczy rozgarnąć ściółkę, nasypać trochę kompostu i rządkiem umieścić nasiona.

W ogrodzie przemieszano kwiaty z warzywami i krzewami. Jest to przemyślany układ. Pewne gatunki lubią swoje sąsiedztwo i sadzone obok siebie zyskują naturalną odporność na choroby i szkodniki. Na przykład marchew siejemy obok cebuli, pomidory łączymy w parę selerem, sałatę z ogórkami. A pomiędzy warzywami konieczne są aksamitki i nasturcja. Co roku poszczególne gatunki powinno się siać w innym miejscu.
 
A jakie procesy zachodzą we wnętrzu wyniesionej rabaty?
W ściółce, czyli fragmentach gałęzi, słomy i liści działa gigantyczna armia pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają materię organiczną na proste składniki, które są łatwo dostępne dla roślin. Podstawą ogrodu jest więc ciągłe ściółkowanie. Warto pamiętać, że części z roślin iglastych, a także olchy, dębu, magnolii zakwaszają glebę, co nie jest wskazane w ogrodzie warzywnym.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Permakultura w warzywniku
oo a Pan Łukasz jest z Łodzi! i prowadzi fundację popularyzującą permakulturę! bodajże - Fundacja Transformacja! warto Go namierzyć - człowiek z ogromną wiedzą! super, że Maja w ogrodzie Go namierzyła!
2021.11.28
~ Pani Robaczek
Re: Permakultura w warzywniku
Jestem całym sercem za ekologią posiadam 18 ar. ogrodu i staram się uprawiać w nim wszystkie rośliny ekologicznie. To co zobaczyłam w dzisiejszym odcinku oczarowało mnie. Dużo czytam na temat upraw ekologicznych lecz nie poznałam do tej pory permakultury. Tak jak moi przedmówcy od wiosny zamierzam tę wiedzę wykorzystać w swoim ogrodzie. Bardzo się cieszę co niedziela na spotkanie z Panią Mają w ogrodzie. Pozdrawiam Teresa
2021.11.28
~ Teresa
Re: Permakultura w warzywniku
.Niedawno wprowadziliśmy się do swojego domu i równocześnie z pracami w tym domu ,praca w ogrodzie ,nowe skalniaki ,sadzenie drzewek ozdobnych i owocowych oraz swój las.Kochamy przyrodę ,naturę .W tym roku mamy pierwsze zbiory swoich grzybów,ale to co zobaczyliśmy na TVN ,,Permakulatura w warzywniku \'\'zmotywowała nas ,że na wiosnę zaczynamy od nowej architektury i nowych składników naszego ogrodu warzywnego . Dziękujemy
2021.11.28
~ Wojtek z Malgosią

Poprzednia porada

Zimowe solenie dróg

Zimowe solenie dróg

Dlaczego sól szkodzi roślinom i jak inaczej można rozmrażać lód na drogach i chodnikach?

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg