Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Oczyszczanie stawu dzięki EM-om

dodano: 22.01.2014

Oto ekologiczny sposób na oczyszczenie wody w stawie!

Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
W 479. odcinku programu odwiedzaliśmy państwa Izabelę i Jarosława Jaglarzy (www.vilamalia.com). Ich ogród prowadzony jest bez wykorzystania chemicznych środków ochrony roślin, w pełnej haromonii z naturą. Od 10 lat całe gospodarstwo zawdzięcza zdrowie opryskom pozytywnymi mikroorganizmami (tzw EM-y lub ProBioEm-y).
 
Pozotywne mikroorganizmy mają wiele zastosowań, a pani Iza pokazała nam między innymi, jak można oczyścić wodę w stawie bez jej spuszczania i usuwania mułu.
 
W tym celu cała rodzina lepi specjalne kule z gliny i pozytywnych mikroorganizmów. Glinę miesza się z niewielką ilością mułu pozyskanego ze stawu, który chcemy oczyścić. Na 5 kg gliny wykorzystuje się 25 dag do pół kilograma bokashi. Bokashi to specjalnie przygotowane otręby, zaszczepione pozytywnymi mikroorganizmami; można je kupić na stronie internetowej naszych gospodarzy.
 
Do tego dodaje się melasę, która jest pożywką dla mikroorganizmów (melasa jest używana do zanęty na ryby, więc szuka się jej w sklepach wędkarskich). Na koniec dolewa się 100 ml płynu z mikroorganizmami i troszkę wody (bez chloru!).
 
Kule zostawia się na tydzień w ciepłym, ciemnym miejscu, aby namnożyły się w nich mikroorganizmy. Kule bokashi - średnio jedną sztukę na każdy metr kwadratowy powierzchni wody – dobrze jest wrzucać dwa razy w sezonie: wiosną i pod koniec lata. Z czasem, kiedy ustali się równowaga, nie będziemy musieli tego zabiegu powtarzać co rok.
 
Zamiast kul można też wlewać do wody same preparaty z EM-ami. Ale trzeba być cierpliwym. Początkowo staw wygląda nawet gorzej, ale potem woda zaczyna się oczyszczać.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
amfibia-to żart mam nadzieje w wodzie są dobre bakterie i gdybyśmy w środowisku nie gmerali to nie trze baby nic robić z woda- przyroda się sama obroni- ale gdy już żeśmy nabroili[karpie-to tak jakbyśmy stali nad woda i leli do niej z konewki nawóz , i to cały czas bez przerwy/do tego nawozy rolnicze /detergenty/brak roślinności wodnej i wiele innych ] to ratujmy ja mądrze na temat wody najwięcej dowiemy się z literatury akwarystycznej-bo im więcej wody tym łatwiej ja utrzymać[wiec akwaria to miniaturowe ekosystemy/takie akademie co i jak robić z woda]-Emy to jedyne rozwiązanie
2022.01.27
~ TTIM
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
EM-y to ciekawe rozwiązanie. Jednak nie zawsze najskuteczniejsze. Brutalna ingerencja ciężkim sprzętem także nie zawsze jest konieczna i wskazana. Pośrednim rozwiązaniem może być na średnie i duże stawy użycie szybkiej, i mało inwazyjnej amfibii typu Truxor (odmula do 2,5metra wraz z wymieleniem kłączy, wykasza roślinność, wygrabia nawet drobnolistne rośliny typu rzęsa bądź aolia. Co ważne Truxor jest lekki i porusza się na gumowych gąsienicach więc sprawdza się nawet na polach golfowych czy parkach - nie niszczy trawnika bądź alejek Zainteresowanych tego typu usługami zapraszam do kontaktu. Sławek Hein koordynacja@pracemelioracyjne.pl https://www.facebook.com/Nowapol/
2022.01.27
~ Sławek Hein
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
nowy sklep z ProBio Emami www.sklep.mikrobiotyk.pl
2022.01.27
~ James
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
Lubelskie zapraszam na www.mikrobiotyk.pl prowadzimy również punkt dystrybucji ProBio Emów na Lubelskim Rynku Elizówka w Hali C.
2022.01.27
~ mikrobiotyk
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
Wydaje mi się, że może te tabletki są skuteczne w ściekach - zastosowane do zawartych w wodzie tłuszczów, olejów i smarów, ale w ogrodowych oczkach wodnych są innego typu osady - czysta materia organiczna pochodząca z rozkładających się w wodzie resztek roslinnych i odchodów ryb. Przypuszczam więc, że EMy są tu lepsze, mają zupełnie inne bakterie w swoim składzie - właśnie beztlenowe Lactobacillus i inne, dostosowane do panujących w mule na dnie zbiornika, warunków beztlenowych.
2022.01.27
~ Ania
Re: Oczyszczanie stawu dzięki EM-om
Eutrofizacja jest procesem jednokierunkowym, prowadzącym do gromadzenia się w wodach i osadach jeziornych coraz większych ilości różnorodnych form materii organicznej a w końcu do wypłycenia i całkowitego „zarośnięcia” jeziora czy stawu. Jest już dostępna w Polsce najnowsza biotechnologia remediacji wszelkich zbiorników wodnych. Jej skuteczność gwarantuje opatentowana Technologia Separacji Microdot (TSM), dzięki której stało się w końcu możliwe dostarczanie do środowiska wodnego bardzo \\\"pracowitych bakterii\\\" i dwuwartościowego tlenu równocześnie. Stosowanie tych właśnie biologicznych środków powoduje znaczną redukcję osadów dennych czego następstwem jest brak rozwoju glonów i sinic, stabilizację pH, neutralizują nieprzyjemne zapachy(siarkowodór) no i b.ważne -- zostaje dotleniony cały zbiornik. Metodę tą można z powodzeniem stosować w oczkach wodnych, stawach rybnych i jeziorach bez względu na ich rozmiary. Produkty są odpowiedzią na zachodzące przemiany w gospodarce wodnej i pomogą sprostać wyzwaniom Ramowej Dyrektywy Wodnej (Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23.10.2000 r.), która nakłada obowiązek osiągnięcia dobrego stanu wszystkich wód w Polsce do 2015 roku. Dla poważnie zainteresowanych więcej informacji . . . tel. 514913845.
2022.01.27
~ VECTOR

Poprzednia porada

Hosty pani Małgosi

Hosty pani Małgosi

Jesienne spotkanie miłośniczek funkii to okazja do wymiany doświadczeń!

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg