Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Robimy tanuki

dodano: 25.10.2014

Nie każdy może mieć drzewko bonsai w ogrodzie. Ale z tanuki jest znacznie prościej i szybciej - polecamy ciekawą technikę!

W ogrodzie u państwa Dybasiów (odcinek 519), nie brakuje drzewek bonsai, które są pasją gospodarza. Pan Mirek podzielił się też z nami instrukcją przygotowania tanuki - sztuki nieco podobnej do bonsai, ale wymagającej nieco mniej czasu.
 
Jak przygotować tanuki? Najpierw trzeba znaleźć ciekawą w kształcię karpę lub konar drzewa i w jego dolnej części umieścić kilka wkrętów. Będą one potem potrzebne do umocowania całości.
 
Potem szykujemy dwie doniczki – jedną dużą, na tanuki, drugą małą. Przez otwory drenażowe w duże doniczce przewlekamy druciki, a potem przysłaniamy je siatką, aby dołem nie wysypywał się drenaż. Następnie wkładamy do środka małą doniczkę i na niej ustawiamy karpę. Drucikami mocujemy wkręty. Potem do donicy wsypuje się drenaż, na przykład keramzyt, a następnie ziemię.
 
W donicy można posadzić kilka sadzonek bluszczu, a następnie układa się ich pędy na karpie, podkreślając jej formę. Dłuższe pędy można lekko przyciąć – dzięki temu od razu posłużą jako sadzonki na kolejne rośliny.
 
Na koniec uzupełniamy donicę ziemią, całość lekko ugniatając. Dopełnieniem całej kompozycji jest mech – ponieważ nie wolno pozyskiwać mchu z lasu, trzeba znaleźć go we własnym ogrodzie, może podzielić się nim sąsiad, u którego w ogrodzie są cieniste zakątki, czasem udaje się go kupić na przykład na giełdzie ogrodniczej.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Robimy tanuki
to jakaś porażka
2021.11.30
~ sdw345qw

Poprzednia porada

Polubić pająki

Polubić pająki

Pająki są często nielubianym mieszańcem ogrodu, ale są też pożyteczne. A jak się okazuje, także bardzo ciekawe.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg