Robimy tanuki
dodano: 25.10.2014
Nie każdy może mieć drzewko bonsai w ogrodzie. Ale z tanuki jest znacznie prościej i szybciej - polecamy ciekawą technikę!
Robimy tanuki
W ogrodzie u państwa Dybasiów (odcinek 519), nie brakuje drzewek bonsai, które są pasją gospodarza. Pan Mirek podzielił się też z nami instrukcją przygotowania tanuki - sztuki nieco podobnej do bonsai, ale wymagającej nieco mniej czasu.
 
Jak przygotować tanuki? Najpierw trzeba znaleźć ciekawą w kształcię karpę lub konar drzewa i w jego dolnej części umieścić kilka wkrętów. Będą one potem potrzebne do umocowania całości.
 
Potem szykujemy dwie doniczki – jedną dużą, na tanuki, drugą małą. Przez otwory drenażowe w duże doniczce przewlekamy druciki, a potem przysłaniamy je siatką, aby dołem nie wysypywał się drenaż. Następnie wkładamy do środka małą doniczkę i na niej ustawiamy karpę. Drucikami mocujemy wkręty. Potem do donicy wsypuje się drenaż, na przykład keramzyt, a następnie ziemię.
 
W donicy można posadzić kilka sadzonek bluszczu, a następnie układa się ich pędy na karpie, podkreślając jej formę. Dłuższe pędy można lekko przyciąć – dzięki temu od razu posłużą jako sadzonki na kolejne rośliny.
 
Na koniec uzupełniamy donicę ziemią, całość lekko ugniatając. Dopełnieniem całej kompozycji jest mech – ponieważ nie wolno pozyskiwać mchu z lasu, trzeba znaleźć go we własnym ogrodzie, może podzielić się nim sąsiad, u którego w ogrodzie są cieniste zakątki, czasem udaje się go kupić na przykład na giełdzie ogrodniczej.