Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)

dodano: 14.02.2015

Jak powstaje ogród krok po kroku? To często długie tygodnie, a nawet miesiące pracy. Tym razem podglądamy tworzenie takiego ogrodu, a efekt jest naprawdę udany. Nowoczesne założenie wygląda, jakby miało już kilka lat! Nie brakuje tu też bardzo ciekawych pomysłów projektantek.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem udostępniane jest dzień po premierze programu.
 
ODCINEK 535:
Nasi widzowie od dłuższego czasu prosili nas o przygotowanie programu, w którym pokażemy etapy „krok po kroku” z budowy ogrodu. Jednak metamorfoza, którą będziemy obserwować, nie jest szybką akcją w stylu: dziś pusty plac – jutro piękny zakątek. Prawdziwe tworzenie ogrodu trwa dużo dłużej. To planowanie, potem zmaganie się z pogodą, pracą ciężkiego sprzętu i pomysłami, które trzeba nieraz zmieniać już w trakcie realizacji. W tym wypadku całość trwała kilka miesięcy, a po skończeniu prac ogród wygląda, jakby miał już kilka lat.
 
Bohaterkami odcinka są Maria Zakrzewska i Barbara Tomanik (www.plantum.pl), które projektowały i nadzorowały prace w ogrodzie. Ogród powstał przy budynku o bardzo nowoczesnej linii i oszczędnej formie, dlatego musiał nawiązywać do stylu architektury. Są tu więc bardzo czytelne wyniesienia rabat podparte murkami, duże jednogatunkowe grupy drzew i krzewów oraz wyraźne linie tarasów i ścieżek.
 
Działka ma regularny, prostokątny kształt i powierzchnię ponad 2000 m2. Pomysł na całość powstał po ustaleniach z inwestorką. Szybko znalazła wspólny język z projektantkami i panie zgodziły się, w jakiej estetyce ma być utrzymany ogród. Ulubionym kolorem właścicielki jest biały, a ulubioną porą roku – zima. Dlatego ogród miał pięknie wyglądać także zimą.
 
Koncepcja ogrodu oparta jest na wzajemnie przenikających się formach kół i elips. Wyznaczają one ramy poszczególnych funkcji całego założenia. Dom posadowiony jest blisko ulicy i połączony z nią podjazdem i ścieżką. Dalej znajduje się trawnik zwany polem golfisty, ze względu na umieszczoną tam rzeźbę. Potem przechodzi się trawiastą ścieżką do tarasu przy domu. Przed nim znajduje się duży trawnik, a w narożniku działki kryje się domek gospodarczy, jest też okrągły plac ukryty za szpalerem z kulistych klonów, a także górka saneczkowa ze zjeżdżalnią. Za nią ukryty jest plac zabaw i rabaty z cieniolubnymi roślinami.
 
Prace rozpoczęto w ogrodzie na początku maja, gdy jeszcze wykańczano świeżo zbudowany dom. Prowadziło je bardzo wiele osób i ekip, a całość trzeba było sprawnie skoordynować. W pierwszej kolejności trzeba było zniwelować teren. Cała działka miała różnicę poziomu gruntu ponad 2,5 metra ze spadkiem w kierunku domu. Było to niebezpieczne, gdyż po dużych ulewach mogło dojść do zalania pomieszczeń. Zastosowanie murków pozwoliło wciąć się w skarpę i uzyskać płaski teren trawnika przed domem. Jednocześnie niewielki budynek gospodarczy na końcu działki został otoczony roślinami na podniesionych rabatach i stał się prawie niewidoczny od strony ogrodu.
 
Pod murki zbudowano fundamenty – były one wylewane z betonu bezpośrednio na placu budowy. Fundamenty zbudowano na głębokość 120cm, bo gleba w ogrodzie okazała się być bardzo zróżnicowana – od zbitej gliny, po piasek. Następnie pomurowano na nich ściany z bloczków fundamentowych. Od strony ziemi powierzchnię ich pokryto masą bitumiczną i przymocowano do nich folię kubełkową. Od strony ogrodu zostały otynkowane zaprawą cementową.
 
Na początku czerwca ekipa rozpoczęła sadzenie dużych drzew. Każde z nich wraz z bryłą korzeniową może ważyć nawet kilkaset kilo. Przy pracach posiłkowano się niewielkim ciągnikiem. Pomagał rozwozić drzewa w docelowe miejsca, a po zmianie oprzyrządowania zamieniał się w automatyczną sadzarkę. Z przodu maszyny doczepiano duży świder, który wykonywał doły w ziemi pod nasadzenia. Miejsce pod roślinę należało dokładnie wytyczyć, gdyż pod ziemią znajduje się cała siatka podziemnych instalacji. Ponadto w ogrodzie znajduje się zbiornik retencyjny zbudowany z betonowych kręgów. Ukryty jest on pod powierzchnią gruntu i poprzez system rur drenażowych zbiera wodę z trawnika oraz wyżej położonych miejsc.
 
Przed posadzeniem każde drzewo miało zaprawiany dół ziemią kompostową, którą mieszano z rodzimym podłożem. Następnie trzeba było zdjąć pojemnik i całą bryłę wtaczano do dołu. Na koniec należało jeszcze sprawdzić odległości i ustawić roślinę najładniejszą stroną w kierunku domu, obsypać ziemią i dokładnie podlać. W całym ogrodzie posadzono ponad setkę drzew i kilkadziesiąt dużych krzewów takich jak różaneczniki, duże bukszpanowe kule czy kosodrzewiny.
 
Kiedy odwiedziliśmy ogród na początku sierpnia, okazało się, że nie powstała projektowana wcześniej nowoczesna altana, która miała stanowić element zakątka wypoczynkowego, otoczonego bukowym żywopłotem i platanami o kulistych koronach. Właściciele doszli do wniosku, że nie jest potrzebna, bo w zupełności wystarczy im jedno miejsce do wypoczynku – na tarasie. Placyk - w tym przypadku oparty na kształcie koła, to pomysł na wydzielenie w ogrodzie różnych wnętrz. W tym miejscu dostrzegliśmy też ciekawy zabieg projektowy – wiele gatunków, które znajdują się w sąsiednich ogrodach, wykorzystano także tu – np. świerki serbskie czy brzozy. Dzięki temu ogrody tworzą optycznie jedną przenikającą się całość.
 
W drugiej połowie czerwca przyszły deszcze, które opóźniły prace. Pozalewane zostały rowy z systemami nawadniającymi. Przez dłuższy czas nie było także możliwości wjechania do ogrodu cięższym sprzętem. Niestety termin gonił nieubłaganie i podjęto decyzję o kontynuowaniu prac na placu zabaw, gdzie wcześniej wykonano utwardzoną podbudowę pod nawierzchnię. Na całości wykonano też odwodnienie liniowe. Nawierzchnię właściwą wykonano z płyt tartanowych. Produkowane są one z kolorowego granulatu gumowego o wielkości ziaren ok. 1-3 mm, związanego klejem poliuretanowym. Do niedawna taką bezpieczną nawierzchnię można było uzyskać przez wylewanie jej bezpośrednio na placu zabaw. Prefabrykowane płyty umożliwiają ułożenie jej nawet w małym przydomowym ogrodzie. Teraz jest też dużo łatwiej uzupełnić powstałe w nawierzchni uszkodzenia. Elementy samego placu zabaw wykonano z białego drewna z kolorowymi dodatkami.
 
Drugim miejscem stworzonym z myślą o dzieciach jest górka, zimą pełniąca rolę saneczkowej. Latem dzieci chętnie tu biegają, turlają, mają też zjeżdżalnię. Co ciekawe, dzieci wolą tę górkę, niż plac zabaw!
 
Jednym z ostatnich elementów wykonywanych w ogrodzie były murki i nawierzchnie w przedogódku. Teren ten przez dłuższy czas był zapleczem budowy, aż w końcu przyszła kolej na ułożenie nawierzchni na wjeździe do garażu. Najpierw zastosowano tu specjalne maty z kablami grzewczymi, które zimą usuwają śnieg i lód z podjazdu. To elektryczny system, a kable się nagrzewają, gdy jest taka potrzeba. Do systemu montuje się specjalne czujniki śniegu i lodu (instalowane poza powierzchnią, która ma być ogrzewana) oraz czujnik wilgotności.
 
Prawie wszystkie prace ukończono do 28 lipca – na ten termin gospodarze zaplanowali przyjęcie urodzinowe. Ostatnim elementem było sadzenie bylin i ozdobnych traw. Pojawiło się na przykład sporo rozplenicy japońskiej, która stała się już niemal symbolem nowoczesnych ogrodów. Posadzono ją zarówno na rabatach jak i w donicach przy domu. Na tarasie ustawiono kilka rodzajów pojemników z trawami – jedne wysokie, w formie ostrosłupów, inne ażurowe z drutu. W ogrodzie odkryliśmy też kilka miniaturowych figurek: elfów, ptaszków czy wiewiórek. Dzieci gospodarzy tworzą w ten sposób swoje magiczne miejsca w ogrodzie.

Ciekawostką jest tu też sadziec pomarszczony odmiany 'Chocolate'. Dzięki słonecznemu stanowisku jego liście uzyskują piękną czekoladową barwę. Kwiaty tej byliny rozwijają się w końcu lata, uwielbiają je motyle i inne owady. Bliżej ogrodzenia, gdzie są bardziej suche warunki, swoje miejsce znalazła szałwia omszona. Ta niewymagająca bylina kwitnie długo, od czerwca do sierpnia, a jej fioletowe kwiatostany pięknie się komponują się z linią murków. Dojrzeliśmy też bylinę kojarzoną raczej z babcinym ogródkiem, niż nowoczesnym założeniem – czyśca wełnistego o pięknych, omszonych liściach.
 
Tuż obok ustawiona jest naturalnych rozmiarów biała rzeźba golfisty. Co ciekawe, golfista był kupiony już wcześniej i wymagał specjalnej oprawy w ogrodzie – dlatego powstał placyk z kulistymi lampami, które fantastycznie wyglądają wieczorem.
 
Element kulistych lamp został powtórzony w wielu miejscach w ogrodzie, gdzie ustawiono je pośród kulistych bukszpanów i na tle jasnych murków. Bardzo ciekawie wyglądają lampy ledowe umieszczone bezpośrednio w murkach. Ten sam typ oświetlenia zastosowano również w stopniach schodów w przedogródku. Natomiast w głębi ogrodu drzewa i krzewy podświetlono od spodu lampami typu spot. Kiedy gospodarze spodziewają się gości, scenerię ogrodu urozmaicają jeszcze latarniami ze świecami. Na drzewach przy tarasie zawiesza się również niewielkie lampiony.
 
Wokół ścieżki przy domu zaplanowano rośliny o białych kwiatach, które zmieniają się w ciągu sezonu. Ten kolor był jednym z życzeń inwestorów. Pierwsze pojawiają się śnieżnobiałe hiacynty i tulipany, później głównym akcentem są czosnki ozdobne w dwóch kolorach, a po nich przychodzą ostróżki i wysokie naparstnice. Jednak udało nam się znaleźć jeden ciekawy wyjątek – kwitnąca na różowo trzmielinę oskrzydloną, która jesienią zyskuje piękny, ognisty, pomarańczowy kolor. Jest piękna także zimą, gdy widać jej niezwykłe, oskrzydlone pędy.
 
Bardzo wiele roślin posadzono też z myślą o dzieciach – nie ma tu bowiem gatunków kolczastych ani trujących. Większość roślin jest miła w dotyku, nie ma nawet tak popularnych jałowców.
 
Choć ogród już ukończono, trwają w nim jeszcze rozmaite prace pielęgnacyjne. Na przykład dzieci naruszyły trawę na górce, która była niedawno położona i nie zdołała się dobrze ukorzenić. Poszczególne płaty murawy trzeba było wymienić na nowe. Na przycięcie czekał jeszcze żywopłot z niskiej odmiany żywotnika. Roślina ta jest dużo bardziej odporna na choroby i przesychanie do bukszpanu, a pozwala uzyskać efekt szybciej, niż cis. Sprawdzono też stan szpaleru z klonów odmiany Globosum – posadzono je jako ostatnie, w czasie kiedy pogoda nie była już sprzyjająca. By ograniczyć parowanie wody z ich pni, owinięto je matami słomianymi.
 
Następny raz odwiedziliśmy ogród zimą. Śnieg dopisał i cały ogród został zatopiony w bieli. Jedynie żywopłot z buka wyróżniał się intensywnym, rudym kolorem liści. Wiele z roślin okryto chochołami z włókniny lub stroiszem. Pięknym akcentem były również trawy wystające sponad śnieżnej okrywy. Zaskoczyły nas zmiany na rabatach przy tarasie. Latem rosły tu jeszcze bukszpany i niskie byliny. Przed zimą powstał tu brzozowy lasek. Wykorzystano brzozę pożyteczną, która nie osiąga tak dużych rozmiarów, jak brzoza brodawkowata. Drzewa dają delikatny cień, a z czasem, gdy zacznie robić się gęsto, część z nich będzie przesadzana w nowe miejsca.
 
Okazało się, że projektantki dostały nowe zamówienie od gospodarzy – na aranżację zielenią domu. Do stworzenia kompozycji zastosowały różne odmiany storczyków z rodzaju falenopsis, wanda i cymbidium. Specjalnie w tym celu zostały wykonane pojemniki z barwionej płyty pleksi i ze szkła. Niektóre ich ścianki przygotowano z luster, co pozwoliło uzyskać efekt lekkości i wtopienia się w otoczenie, dzięki odbiciu się koloru ścian czy mebli. Tego typu pojemniki należy traktować jako osłonkę dla doniczek. W ich środku, poszczególne rośliny obsypane są drobnym keramzytem na spodzie, a powyżej korą. Z wierzchu całość przykryta jest mchem. Przy takich kompozycjach nie sprawdza się tradycyjny sposób z namaczaniem storczyków w wodzie. Po wyjęciu doniczki można zniszczyć całą aranżację. Dużo skuteczniejsze jest podlewanie niewielkim dawkami i stosowanie pałeczek nawozowych do ich dokarmiania.
 
Ciekawą aranżacją były również szklane wazony-akwaria na cięte kwiaty. W nich gospodyni zanurza w wodzie duże liście z roślin egzotycznych. Taka kompozycja bez trudu wytrzymuje 7 do 10 dni. Po tym czasie należy wymienić wodę i kupić nowe liście w kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
85%
15%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
NO ja od tylu lat chciałam mieć dom z ogrodem i w końcu niedługo się przeprowadzam! Biuro abc dom z Krakowa pomogło mi znaleźć wymarzone lokum, więc już na wiosnę będę urządzała ogród marzeń!
2021.10.21
~ Asia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Super odcinek, można się zainspirować.
2021.10.21
~ https://krzewyozdobne.net
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Witam Proszę o podpowiedź gdzie można kupić sadzonki brzozy pożytecznej?
2021.10.21
~ Aneta
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Co znaczy trujące, rzucają się na człowieka i trują? Trzmielina? piękna naparstnica?
2021.10.21
~ Misia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
piekny ogrod. ale... tam sa rosliny trujace!!!! trzmielina oskrzydlona, naparstnice itd...
2021.10.21
~ ela
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Super odcinek:) bardzo lubię oglądać ten program. Ogród piękny, rozległy i świetnie rozplanowany. Nie rozumiem złośliwych uwag na temat Pań projektantek a tym bardziej Pani posiadaczki tego ogrodu, każdy zna się na czymś innym. Ja zakładałam swój ogród samodzielnie, podpatrywałam właśnie planowanie i wykonania, projektowanie różnych profesjonalistów, ot choćby tak cenionej w świecie ogrodów Pani Danusi Młożniak. W końcu od kogoś trzeba się uczyć? - od profesjonalistów, to dzięki nim mamy możliwość wyrobienia sobie własnego gustu. Wręcz nie uwierzę, że ktokolwiek od razu wiedział jak ma wyglądać jego ogród, lub wiedział jakie i gdzie rośliny chce posadzić. A zawiść to paskudna cecha. Także Pani Maju proszę o ciąg dalszy:) Pozdrawiam
2021.10.21
~ Mariola
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Witam Redakcję i forumowiczów. Przeglądając dawniejsze komentarze, nie da się nie zauważyć, że nowoczesny ogród wywołał spore zamieszanie. Osobiście dla mnie odcinek i ogród bardzo ciekawy, osobom piszącym przykre lub złośliwe komentarze proponuję zastanowić się dwa razy , to forum publiczne, mądrzy ludzie nawet jak im coś się nie podoba potrafią zachować szacunek do innych osób, przykre, a zarazem dziwne jest również to , że tak kąśliwe komentarze piszą właśnie Ci którzy ponoć tak kochają rośliny i przyrodę. Wydawało mi się zawsze, że jak ktoś ma "rękę i umiłowanie" do kwiatów to ma też miłą i dobrą duszę... a tego drugiego po tych dosadnych komentarzach próżno szukać . Forumowicze, więcej szacunku w Waszych wypowiedziach, tak łatwo kogoś obrażać siedząc po drugiej stronie monitora i będąc no name ...:/ ! Trzecia przykra sprawa to taka, że od tamtego odcinka nie pokazano już ogrodów przy których pracowała projektantka Marysia, a wcześniej przecież pokazywana była parokrotnie w Mai ... Marysiu , nie martw się , ogród we mnie wywołuje spory zachwyt, świetnie zaaranżowana alejka bukszpanowa, i bardzo ciekawa forma tarasu, w środku rośliny i dalej ścieżka, świetny i oryginalny pomysł. Dziękuję za górkę, rewelacyjny miejsce dla dzieci :) Co do brzóz, co tak się czepili wszyscy, skoro zdecydowano na taką zmianę a drzewa są zabezpieczone to co to komu szkodzi ?Ja mam mały ogród na razie, a też bez przesadzenia większych okazów się nie obejdzie. Niestety nie będzie mnie stać na taki nowoczesny sprzęt do przesadzania ale czy z tego powodu mam zazdrościć i wylewać żale na forum, bez przesady ;P . Widzę sporo zazdrości w komentarzach, niepotrzebnej, każdy ma to na co sobie zapracował, odcinek miał pokazać powstanie ogrodu od podstaw i ten cel przekazano, gdyby Maja pokazywała same warzywniki i ogródki typu łąka program stałby się nudny. Oceniając ogród nikt nam nie każe robić takiego samego u siebie, to jak z domem, co jeden to inny kolor dachu i bryła. Świat byłaby nudny jak by wszystko było takie same i bardzo dobrze , że Redakcja zdecydowała się pokazać etapy zakładania ogrodu. Nie powiem, fajnie było by w 3 miesiące mieć wyczarowany "swój azyl" ale zdaję sobie sprawę, że dużą grupę osób na to nie stać , nie jest to jednak powodem do wylewania żali i złośliwego komentowania. Dlatego czerpmy inspirację z tego odcinka, rośliny możemy posadzić mniejsze, nie mówię tu o sadzoneczkach drzew 10 cm, ale półtora oraz dwumetrowe okazy można spokojnie kupić za nie duże pieniądze w szkółkach, trzeba tylko poszukać :) Zdziwią się Państwo jak szybko urosną :) Pozdrawiam całą Ekipę Mai i proszę o więcej tego typu ogrodów, a dla Pań projektantek wyrazy uznania, bo naprawdę to dobry projekt i zrobiłyście świetną ciężką pracę :) Nie poddawajcie się :) Oby więcej takich ogrodów :)
2021.10.21
~ Kasieńka ...
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Świetny odcinek pełen inspiracji. PROSZĘ O WIĘCEJ TAKICH NOWOCZESNYCH OGRODÓW. Od dwóch lat urządzamy z mężem nasz ogród w stylu nowoczesnym, etapami po małych fragmentach na miarę naszych możliwości finansowych- wszystko projektujemy i wykonujemy sami.
2021.10.21
~ Ola
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ach, mieć taki piękny luksusowy ogród to coś. Chociaż ja nie narzekam na swój, nie jest może aż tak okazały jak te z programów Mai, ale i tak śliczny. Sami mamy dwie lewe ręce do projektów, więc zajęła się dla nas tym firma http://www.thomas.biz.pl/realizacje.php Wyszło świetnie. Cieszy nas ten ogród bardzo.
2021.10.21
~ Luna
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ogród bardzo ładny i ciekawy...ale drogie Panie, posadziłyście trujące rośliny - np. naparstnia...
2021.10.21
~ ewa
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
PRZECUDOWNY OGRÓD!!!!!Rewelacyjny po prostu !Ogladałam z zachwytem! pozazdrościć
2021.10.21
~ Kreti
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Obejrzalam odcinek 5 razy. Za pierwszym razem dech zaparlo mi z wrazenia. Mowie WOW no niezle!! Za drugim razem tez oczy przetarlam ze zdumienia na ilosc roslin tam posadzona i wydanych pieniedzy. Jednak ogladajac 5 raz jakby troche mnie znudzil. Bynajmniej nie sam program a ogrod. Pomyslalam ze jest ogrod ktory sie moze dosc szybko opatrzec. Sama mam ogrod zakladany przez firme ogrodnicza i stad moje odczucia. Jest to moj drugi ogrod wiec wiedzialam czego oczekiwac i zadac. Jestem pragmatyczka i pomyslalam ze chce taki ogrod ktory sama ogarne. W ktorym bede znala kazde drzewko kazda bylinke itd. Co i kiedy zrobic chociazby z przekwitajacymi roslinkami kiedy nawozic etc. Ale wiem tez ze ilu ludzi tyle potrzeb i zapatrywan. To jest tylko i wylacznie ogrod tych Panstwa!!!!! Popelnili jeden blad-zgodzili sie na pokazanie go na forum publicznym. Ja tez uwazam ze moj ogrod jest wspanialy. Pierwsza mysl po oddaniu go to a moze napisac do Mai i pochwalic sie.... jednak zdrowy rozsadek wygral. Mam swiadomosc ze nie kazdemu sie podoba itd ale poki co widze i slysze sam zachwyt. Mnie dziwi tez ze dom w srodku odbiega designem od tego co na zewnatrz. Ale jeszcze raz powtarzam nie potrzebnie pokazali ogrod. Nie moga miec przez to pretensji ze ktos go komentuje. takie prawo kazdego......
2021.10.21
~ iv
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
I o to chodzi !!! Pięknie to Pani ujęła Pani Malgosiu .Tylko że ludzi w Polsce zżera zawiść , a to nie pozwala pozytywnie myśleć .
2021.10.21
~ Jędrek
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Pierwszy raz przeczytałam komentarze pod odcinkami muszę się przyznać i dziwię się... Dziwią mnie komentarze w stylu \\\"po co\\\", \\\"kogo na to stać\\\", \\\"dlaczego to pokazujecie\\\". Faktycznie w Polsce nie ma takiej tradycji ogrodniczej jak w Anglii na przykład i widać, że nie umiemy czerpać inspiracji.... a własnie po to pokazywane są takie ogrody. Nauczmy się czerpać z wiedzy i umiejętności innych by zyskać coś dla siebie. Przeczytałam \\\"ile kosztuje taki bukszpan (..) średnią krajową?\\\" - odpowiem: nie - w centrach ogrodniczych można upolować spore okazy za 40 złoty, nie są cięte ale można piękną kulę z takiego krzewu uzyskać samemu. Trzeba tylko chcieć poszukać i mieć troszkę umiejętności (których też można się samemu nauczyć). Tu nie chodzi o to kto ile wydał, tu chodzi jedynie o inspirację, o wiedzę... jeżeli kogoś stać na usługi firm zakładających ogrody to co w tym złego? Nie nam zaglądać do czyichś kieszeni :) Bez dwóch zdań jest to fajny ogród, można podpatrzeć fajne połączenia roślin - nie wszystko sie udaje bo jesteśmy tylko ludźmi a ogród to żywy organizm. Możemy jednak dzięki takim programom, dzięki portalom ogrodniczym poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Ogrodników i ludzi, którzy chcą by nasze stawały się piękne.
2021.10.21
~ Małgorzata Szpuda
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Czuję niedosyt z powodu braku informacji na temat kosztów realizacji pokazywanego przedsięwzięcia. Nie chodzi o szczegóły ale przynajmniej o rzad wielkości.... łatwo zatrudnić profesjonalną firmę która wszystko zrobi ale i skasuje tysiące stąd też warto uprzedzić pasjonatów , ze samemu trudno zrobić takie dzieło sztuki. Pozdrawiam
2021.10.21
~ Zach-Pomorski
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
kasa kasa kasa
2021.10.21
~ bidak
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ten projekt mnie zainteresowal a raczej zachwycil .W konsekwencji urodzil sie super ogrod .Nie moge zrozumiec , jak mozna miec cokolwiek niepozytywnego do tego ogrodu .Gratuluje projektantom i Wlascicielom sukcesu.
2021.10.21
~ Gapcio
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Anitka , nie męcz niepotrzebnie tematu z brzozami .Panie projektantki wyjaśniły ten problem na forum . Można sprawdzić , w ogrodnictwie również nastąpił postęp .Dawne metody prowadzenia ogrodu idą do lamusa .Na forum dokładnie widać , jakie jest zainteresowanie tradycyjnymi ogrodami , a jakie nowoczesnymi . Dziś dobrze jest mieć włączone myślenie , ponieważ stagnacja niczego nie uczy ,nic nie rozwija.
2021.10.21
~ As
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
No Panie projektantki ale z brzozami to nie do końca \"wspaniały pomysł\" by je potem przesadzać,męczyć rośliny............
2021.10.21
~ anitka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Przeczytałam kilka komentarzy i jestem zszokowana. Ludzie włączcie myślenie. Piszecie, że nie chcecie oglądać takich ogrodów, bo drogie, dla bogaczy itp. A ja wręcz odwrotnie, czekam na takie odcinki, bo zwykłych wiejskich ogródków jest pełno i wszystko na jedno kopyto. Kocham takie odcinki, chłonę z nich wiedzę, można podpatrzeć nowości, choć sama zarabiam nie za wiele, jak zwykły, przeciętny Polak. Ach ludzie, czasem nie trzeba mieć ogromnych pieniędzy, aby mieć ogród z gustem. Otwórzcie swoje umysły i obejrzyjcie odcinek jeszcze raz i nie czepiajcie się szczegółów.
2021.10.21
~ Małgorzata
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Dla mnie ogrod i odcinek bomba . Przede wszystkim ciekawe pomysly projektowe dotychczas niespotykane .Ogrod podoba mi sie i dniem i noca .Smialy innowacyjny projekt myslacych Projektantek byc moze zainspiruje innych do zmiany nudnego tradycyjnego polskiego krajobrazu .Pozdrawiam Redakcje bardzo udanego programu.
2021.10.21
~ Pawel Wielik.
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ten odcinek udowadnia że myśl , przedsiębiorczość , nowoczesność dają rewelacyjne efekty także w ogrodnictwie .Panie projektantki piękna robota ale daleko łatwiejsza od zmiany zeskorupienia rzeszy ludzkich umysłów . Jak zawsze ciekawy przemily program .
2021.10.21
~ Adam
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Cudowny ogród , takie ogrody mogę ogladac bez końca .Pełne inspiracji i pomysłów .
2021.10.21
~ cudo
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
W sprawie kosztów projektu i realizacji założenia pokazanego w programie prosimy zwracać się bezpośrednio do firmy Plantum (www.plantum.pl)
2021.10.21
Redakcja
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ale mi ten ogród podoba się BARDZO odpowiedź była skierowana do Pani która zarzuciła skopiowanie przez projektantki stylu Pani Młoźniak, która sama w jednym z wywiadów powiedziała, że jeździ na zachód i obserwuje ogrody sławnych projektantów by czerpać inspiracje. Nie można zatem powiedzieć że kulki bukszpanowe, stożki, brzozy to styl pani Danuty, to styl który od lat funkcjonuje w świecie ogrodowym
2021.10.21
~ ruda
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Otóż to Miśka ! Polakom nie mieści sie w głowach , że w Polsce istnieją młodzi samodzielnie myślący i tworzący projektanci .Burza głupoty , jak to można zmieniać ugruntowane pojęcia o ogrodach . Jak widać w tym odcinku , powstał wspaniały świetnie zaprojektowany ogród w nowoczesnym stylu .I chwała projektantom oraz wykonawcom , zmieniajcie monotonny wygląd naszych ogrodów !
2021.10.21
~ Zwolennik postępu .
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
To jakaś bzdura, jak można skopiować zarazem styl angielski, francuski, do tego jakiś holenderski (nie znam takiego w historii sztuki ogrodowej)? Jeśli w ogóle \"ruda\" wie o co chodzi w stylach ogrodowych... Projektantki zaproponowały coś własnego, czy tak trudno zrozumieć, ze mogą być w Polsce samodzielnie myślący i tworzący projektanci?
2021.10.21
~ Miśka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
styl Danuty to taki skopiowany z angielskich, francuskich i holenderskich ogrodów
2021.10.21
~ ruda
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ada a jaki to jest styl Danuty Młoźniak?
2021.10.21
~ Jacek
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Cieszy to , że ludzie myślą , tworzą i zmieniają otoczenie .Powielanych tradycyjnych ogrodów dość .Wystarczy jechać przez Polskę , wszędzie to samo , nudne nieciekawe .Nowoczesny śmiały ciekawy projekt wywołuje zjadliwa krytykę . Ciekawe , chodzi o projekt i wykonanie , czy raczej o forsę wydana na ten cel ? Typowe krytykanctwo na forum ,gdy ktoś wybija się ponad przeciętność ! Panie projektantki , brawa za nietuzinkowy projekt , a Właścicielom za odwagę pokazania ogrodu na forum w kraju ludzi o mentalności zaścianka.
2021.10.21
~ AS
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Patrząc na ten ogród odnoszę wrażenie że panie projektantki próbowały skopiować styl Danusi Młożniak.
2021.10.21
~ Ada
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jestem wielką fanką tego ogrodu.Jest dla mnie inspiracją.Jestem na etapie zakładania własnego ogrodu i cieszę się bardzo,że akurat teraz mozna było obejrzeć tak ciekawy odcinek( oglądałam go ok.10 razy).Rabaty na bazie koła,biały kolor to elementy ,które pojawią się w moim ogródku.Gratuluję projektu,CUDO!
2021.10.21
~ Ala
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
A mnie interesuje cena takiego ogrodu.Ile kosztuje takie marzenie właścicielki?
2021.10.21
~ hugo
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Witam mam pytanie jaka byla cena tego projektu ?
2021.10.21
~ Ewa
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ogród piękny :) Gratulacje dla projektantów , ekipy wykonującej i właścicieli.. Duże drzewa robią wrażenie, piękne rażenie :))))
2021.10.21
~ Ogrodnik
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ogrod bardzo piekny .Mnie zachwycily figurki : wiewiorka , ptaszki , dziewczynka . Mialabym ogromna prosbe do wlascicieli ogrodu . Czy mogliby zdradzic gdzie mozna je kupic?Z gory dziekuje i pozdrawiam.
2021.10.21
~ ewa
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
a mi sie bardzo podoba, a alejka Alicji swietna nawet pod ogrodek przy blizniaku
2021.10.21
~ bea
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
W takim razie bardzo mnie to cieszy, że sama będzie Pani doglądać ogrodu, bo w tym cała przyjemność. pozdrawiam i życzę wiele radości z ogrodu
2021.10.21
~ Ogrodniczka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Odniosę się tylko do komentarza, że po co komu ogród skoro wszystko robią projektanci. I tu \\\"małe\\\" sprostowanie. Projektanci opracowują projekt, a ogrodnicy wykonują ogród. Na roślinach się znam i umiem się nimi opiekować, ale nie mam zmysłu przestrzennego i powstałe w/g mojego pomysłu rabaty wyglądają jak dżungla i tylko papug brak. Dlatego też zleciłam wykonanie projektu projektantowi, ale sama będę sadzić i doglądać. czy takie osoby jak ja mniej kochają swoje ogrody?
2021.10.21
~ Anula
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jakby wszystkim podobało się to samo i wszyscy mieliby takie samo zdanie byłoby nieciekawie a jakie nudne byłyby ogrody bo wszystkie na to samo \\\"kopytko\\\".Wywiązała się tutaj interesująca dyskusja. Ogród ciekawy,nietuzinkowy z dużym rozmachem.Fajna aleja trawnikowa wśród rabat,pomysłowe murki,przepiękne dorodne rośliny,kącik dla dzieci z górką.Pomysłowo z podgrzewanym podjazdem. Ale nie ze wszystkim popisała się firma projektująca chociażby rabata z brzozami,po co męczyć drzewa jak można od razu było tak zaplanować rabatę by oszczędzić późniejszego przesadzania.A ciekawe też jak będzie wyglądać ogród po wjechaniu sprzętu by te czynności wykonać.Trawnik też pozostawia wiele do życzenia niestety. Piękne nowoczesne wnętrze ale nijak do tego się mają osłonki storczykowe,nie zachwyciły mnie.
2021.10.21
~ Dana
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
W obliczu tylu komentarzy miałam nic nie pisać, ale...muszę podzielić się jedną uwagą: Wiele tu zjadliwych komentarzy wobec projektantek, ogrodu, statusu materialnego właścicieli, wiele też było zjadliwych komentarzy w odcinku o ogródkch wiejskich. Każdy z nas ma przecież inny gust, każdy inne oczekiwania od ogrodu, każdy inną wrażliwość estetyczną, każdy inną pulę finansową przeznaczoną na ogród. Może po prostu zaakceptujmy gusty innych, spróbujmy dostrzec walory pokazywanych ogrodów, a nie wyszukiwać i zjadliwie opisywać rzekome wady (a nawet - sic! - kolor włosów czy tembr głosu występujących). Piszę \\\"rzekome\\\", bo zjadliwe komentarze to indywidualne podejście komentatorów. Jeśli tak dalej pójdzie, to nie zdziwię się niechęcią do pokazywania swoich ogrodów w TV, czy tego drodzy komentatorzy nie dostrzegacie? A gdzie zwyczajna kultura osobista, szacunek? Czy nie pomyśleliście, że takie komentarze na forum mogą być po prostu przykre i krzywdzące dla właścicieli oraz projektantów? Czy wiecie, drodzy komentatorzy, jaka to odwaga cywilna, stres czy trema towarzyszą takim występom telewizyjnym? Przecież ci ludzie nie są aktorami przyzwyczajonymi do pokazywania swoich twarzy na co dzień. To zwyczajni ludzie, tak jak ja czy Ty, drogi komentatorze. Uszanujmy chęć dzielenia się własną prywatnością i piszmy wyważone, nie sprawiajace nikomu przykrości komentarze. Osobiście podobają mi się wszystkie prezentowane w \\\"Mai\\\" ogrody, bo w każdym z nich jest coś, co kochają właściciele, a to jest chyba najważniejsze. Style ogrodowe są bardzo zróżnicowane, pamiętajmy o tym. Ps Nie jestem w żaden sposób związana ani z właścicielami, ani z projektantkami prezentowanego tu ogrodu. Zamierzałam kiedyś pokazać swój ogród w \\\"Mai\\\', ale czytając ostatnie wpisy..nie wiem, czy tego chcę. Trochę to przykre... Dla projektantek, właścicieli i zespołu redakcyjnego \\\"Mai w ogrodzie\\\" zostawiam pozdrowienia.
2021.10.21
~ Aga
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Dziwne pytanie \\\" po co komu ogródek skoro nie pięlęgnuje go, wszystko robią projektanci...\\\", a po co komu park, skoro w nim nic sami nie robimy? Ogród może być też po to żeby w nim odpoczywać, dzieci mogą się bawić, drzewa i rośliny czyszczą powietrze itd. Niekoniecznie trzeba w ogrodzie pracować od rana do nocy i samemu wszystko sadzić - gdzie tak napisano i skąd te dziwne reguły które głosi co drugi forumowicz Mai w ogrodzie?? Może ktoś mi wskaże takie źródło...
2021.10.21
~ zdziwiona
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
hmmm....powiem tylko tyle...nie jestem z tych osób co zazdroszczą....mnie zastanawia tylko to, po co komu ogródek skoro nie pięlęgnuje go, wszystko robią projektanci....a przecież jeśli ktoś kocha ogród i rośliny - to cała przyjemność w sadzeniu, przycinaniu, obserwowaniu jak rosną itp. A tak to ogród tylko na pokaz, po to by pokazać, że się ogród ma, bo to modne. Nie powinno pokazywać się ogrodów stworzonych przez projektantów, tylko przez zwykłych ludzi z pasją. Wiele osób stać na projektantów a nie korzystają z ich usług. A jeżeli chodzi o ogród to ogólnie ładny, podobają mi się gatunki posadzonych w nim roślin, trochę kiczu też znajdziemy, ale to kwestia gustu. Dla projektantek wysoka ocena, a dla właścicieli niestety nie, bo nie stworzyli tego ogrodu....no chyba, że będą teraz sami o niego dbać i dosadzać nowe rośliny....czego im życzę...życzę im tej ogrodowej pasji, którą prawdziwy ogrodnik ma! A złośliwcom, którzy zazdroszczą pieniędzy - więcej pokory i luzu!
2021.10.21
~ Ogrodniczka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Pani Właścicielkio i Panie Projektantki! Nie przejmujcie się komentarzami. Plucie jadem to nasza narodowa specjalność. Ja powiem szczerze, ogród i dom jest całkowicie nie w moim stylu i nie chciałabym takiego mieć, ale nie zmienia to faktu że jest piękny, estetyczny i zaprojektowany z dużym smakiem. Najważniejsze żeby właściciele dobrze się w nim czuli. Ja lubię zupełnie inny styl i przestrzenią w takim stylu się otaczam, a czy to się innym podoba? Mało mnie to obchodzi, bo robię to dla siebie, a nie \\\"na pokaz\\\" dla innych. Duże uznanie dla Pań Projektantek za stworzenie nieco odmiennego nowoczesnego ogrodu. Jak dla mnie wszystkie są takie sztampowe, z prostokątnymi rabatami, a tu jednak inaczej, koncepcja oparta na kształcie okręgu i jak widać też można. Nie wiem czy te brzozy i \\\"stojące powietrze\\\" to błąd projektanta, ale jak wiadomo \\\"ten się nie myli, kto nic nie robi\\\". Przyznaję, taki ogród wzbudza zachwyt, jest duży, zrobiony z rozmachem. Cóż nie ukrywam też że na pewno na większy podziw i uznanie zasługują te tworzone własnoręcznie, często latami, ale przecież wokół nas są różne ogrody i to dobrze że w programie pokazywana jest ta różnorodność. Gdyby wszystkie były jednakowe byłoby nudno:-) Doceniam też że tak wielu właścicieli ogrodów chce podzielić się nimi z widzami za pośrednictwem telewizji. Pani Właścicielko, ja pragnę Pani podziękować, że zechciała Pani gościć mnie w swoim ogrodzie i w swoim domu w niedzielny poranek. Było mi bardzo miło:-)
2021.10.21
~ Ania
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Nie mam do Redakcji nawet minimalnych pretensji .Odwrotnie mam 100% zaufania i uwielbienia dla tego wyjątkowego programu .Sugerowalem tylko możliwość wadliwosci elektronicznej,a nie cenzury .Ale nie o tym chciałem pisać . Uderzyły mnie na forum dwie wypowiedzi bardzo wrogie , zjadliwe i pieniacze . FAN i NATALIA .Dwa autorytety od siedmiu boleści , pełne jadu żmiji ! Obraźliwy wladczy ton na forum , przsmiewcy gustów , upodobań , znawcy wszystkiego ,a tak prawdziwie , zwykli zarozumialcy .To ONI posiadają prawo do prawdziwych opinnii .Reszta forum to skorumpowane kółko wzajemnej adoracji z projektantkami . \\\" Autorytet \\\" FAN przeswiadczony o swojej wiedzy i nieomylnosci posuwa sie do sugerowania wprowadzenia systemu weryfikacji przez zarejestrowanie i weryfikację rejestracji przez email .W takim razie ja TOM proponuje komisje trojstronna do zatwierdzania rejestracji i jak trzeba Sąd Najwyższy .Co za idiotyzmy , przecież tu chodzi tylko o formy i piękno naszych ogrodów . Droga jaka wybiera kazdy do tego celu jest prywatna sprawa . Oczywiście FAN nie omieszkal pochwalić się , że jego stać na takie wydatki ogrodowe i dom 300m a kielich goryczy przelaly kiczowate dekoracje w domu właścicielki .Ta wypowiedz nie ma nic wspólnego z pojęciem tolerancji , zwykłej skromności czy grzecznosci.To nazywamy chamstwem .Dla mnie odcinek wyjątkowy i wspaniały w odbiorze.
2021.10.21
~ Tom
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Górka dla dzieci to pomysł wspaniały !!! Wybór 1 koloru dominującego godny podziwu.Podoba mi się to że różne rośliny po sobie się pokazują najpierw hiacynty potem to potem tamto - fajnie. Golfista i te kulki świecące straszny kicz ale jak ktoś lubi to jego sprawa. Ja przesadzałam stare rośliny tylko dlatego, że zagrażały instalacji- poprostu ktoś przede mną źle wybrał miejsce dla nich. Przesadzanie roślin dla fanaberii, krótko po realizacji świadczy o tym, że ogórd nie został dobrze przemyślany a moze poprostu wlaściciele lubią zmiany. Panie nie przewidziały, że latem słońce może prażyć właścicieli? Projektantki są jeszcze młode i uczą się a właściciele może poprostu mają fanaberie i stać ich na to więc ich sprawa ale można być troche rozczarowanym jak płaci się projektantowi 40 ludzi pracuje nad nim po czym się okazuje, że tam gdzie było zaplanowane miejsce na wypoczynek nie można wypoczywać bo powietrze stoji. Projektantnki powinny powiedzieć właścicielowi, że należy się tego spodziewać. Fajnie, że są pokazywane ogrody robione przez projektantnów bo dzięki temu można się więcej nauczyć !!! Chociaż jest wiele amatorskich które też są piękne! Różnorodność to dobra rzecz...
2021.10.21
~ gsfdfd
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
A skoro wywołane do odpowiedzi są projektantki: Wierzcie Państwo albo nie, ale to nasz pierwszy post (można to zawsze sprawdzić - w końcu nikt w internecie nie jest anonimowy). Chcieliśmy poznać Państwa opinie na temat ‘naszego’ ogrodu, w związku z tym specjalnie czekaliśmy z jego publikacją. Tym bardziej, że w związku ze zbliżającym się sezonem mamy sporo pracy. Z góry uprzedzamy, że jest to również post ostatni :) Pozwolicie Państwo, że milczeniem pominiemy: kąśliwe uwagi odnośnie barwy naszych włosów, emocjonalną krytykę statusu i gustu naszych klientów, oraz przykre (bądź co bądź) wycieczki personalne niektórych internautów. Dziękujemy Państwu za wszystkie merytoryczne wypowiedzi. Zgodzicie się Państwo, że nie jest to łatwe zadanie dla projektantów: połączenie sztucznego tworu, jakim jest ogród, z oczekiwaniami właścicieli, z dopasowaniem do zastanych warunków i to wszystko zgodnie z tzw. sztuką ogrodniczą. Zdajemy sobie sprawę, że prezentowane założenie nie musi odpowiadać gustom części z Państwa. Pamiętajcie Państwo jednak, że to właściciele mają się czuć dobrze we własnym ogrodzie. My tak rozumiemy rolę architekta krajobrazu. O brzozy proszę się nie martwić – ich system korzeniowy został zabezpieczony specjalnymi ekranami przeciwkorzennymi. PS. W związku ze zbliżającą się wiosną życzymy wszystkim Państwu więcej uśmiechu.
2021.10.21
~ Maria Zakrzewska z zespołem
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Szanowni Państwo, jestem właścicielka \\\\\\\"tego\\\\\\\" ogrodu i zarówno ja jak i moja rodzina uwielbia każdy jego kawałek! Zazenowana jestem fala złości i zawiści nie tylko na mnie ale rownież na zespół ludzi który pomógł zrealizować moje marzenie. Więcej szacunku drodzy Państwo do innych! A wszystkich Państwa co doceniają estetykę ogrodu pozdrawiam serdecznie i dziękuje za miłe słowa.
2021.10.21
~ WLASCICIEL
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Skoro jestem wywołana do odpowiedzi, nie mogę się zgodzić z opinią, że pozytywne głosy pochodzą wyłącznie od projektantek ogrodu. Po pierwsze z ogrodu są zadowoleni jego właściciele, którzy za całą inwestycję zapłacili. Ożywiona dyskusja świadczy o emocjach jakie wywołał ten projekt. I dobrze, bowiem kluczem naszego programu jest różnorodność tematów. I tak to układamy - poprzednio były ogrody wiejskie, pałacowe, ten był nowoczesny, za kilka dni pokażemy ogrody górskie. Raz robią je firmy, innym razem pasjonaci. Czy to nie wspaniałe, że takie mamy w Polsce niebywale różne ogrody? Poza tym, ilu widzów ( a jest ich co tydzień ponad milion), tyle spojrzeń na ogród. Każdy jest w stanie coś wybrać dla siebie – może kiedyś trafi na ten idealny, pasujący do jego wymarzonej wizji. Nie chcemy Państwu narzucać swojego gustu, bo to jest nasza prywatna sprawa, zresztą w naszym zespole każdy ma zupełnie inny ogród, który kocha najbardziej. I to nie może podlegać krytyce, bo jest przejawem naszej duszy, filozofii i potrzeb. Dlatego zachęcam – piszcie Państwo co myślicie bez skrępowania, ale szanujcie wybory innych. Pozdrawiam wszystkich widzów serdecznie, najważniejsze, że wiosna już blisko - producent programu Anna Słomczyńska
2021.10.21
~ Anna Słomczyńska
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Do redakcji ! Kończ Waść! Wstydu oszczędź! Czy te blondynki nie odpuszczą ze swoimi auto-wpisami !!! Panie projektantki! jak ten odcinek i Wy jesteście takie super to czemu ponad 30% minusów macie . Same lody kręcicie. Pani Aniu (Pani Ania Słomczyńska) proszę zakończyć to forum bo temat za daleko idzie. Panie projektantki są za bardzo zdeterminowane , żeby się wypromować i wypaczają swoimi wpisami fajny klimat tego programu. Takiej jazdy jeszcze tu nie było. Tak jest jak się do programu wpuszcza laski co po trupach do sukcesu chcą dojść. Jeszcze raz proszę o natychmiastową reakcję. P.S. Odcinek fatalny !!!
2021.10.21
~ Natalia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ogród jest tworem sztucznym ... człowiek to wymyślił po to by cieszyć oko i uporządkować wedle swojego smaku. Minimalizacja ilości roślin jest moze dla niektórych monotonna ale dla mnie jest jego istota.
2021.10.21
~ Aga
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Program powinien pokazywać różne ogrody, bo są różne gusta, upodobania, a także możliwości finansowe. Nie wszytko musi się nam podobać. Komentarze powinne zwierać treści merytoryczne, a nie wytykać gust właścicieli czy zasobność portfela. Czytając wpisy pełne \\\"jadu\\\" inni właściciele mogą bać się pokazać swój ogród... zostanie się nam przez telewizorem oglądanie przeciętnych ogrodów... bo perełki mogą zostać schowane przez publicznością. Nikt z nas nie chciałby czytać takich niepochlebnych wpisów. Bukszpan można łatwo ukorzenić z przyciętych gałązek.. za kilka lat będziemy też mieć kulki. Drzewko można posadzić małe, urośnie i to szybko. Szukam pozytywów w każdym programie. I coś dla siebie ... Tu największym plusem jest górka ze zjeżdżalnią dla dzieci ... pomysł bardzo mi się spodobał. Jedyny minus programu pod kątem ogrodniczym to... brzozy. Tego nie powinno być w fachowym programie. Brzozy mają kruchy system korzeniowy i bardzo źle znoszą przesadzanie i na pewno odchorują taki zabieg. Brzozy w programie są już duże i nie wyobrażam sobie ich przesadzania bez użycia specjalistycznego sprzętu. Taki sprzęt zdewastuje ogród.....
2021.10.21
~ Anna R
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Osłonki na storczyki z luster, szkła i pleksi innowacja .... Dla porównania reklama z Panią Dowbor ! Są gusta i gusciki więcej luzu drodzy miłośnicy przyrody.
2021.10.21
~ Ciocia Alicja
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ja wychodzę z założenia, że nie wszystko, co widzę w progrmamie muszę mieć. Nie wszystko co pokazuje się w telewizji trzeba kupić. Patrzę na ładne miejsce i to mi wystarcza. Nie rozpatruję każdego ogrodu pod kątem: na to mnie stać - a na tamto już nie. Na taki ogród jak w programie mnie nie stać, ale drzewa mogę kupić młodsze za 1/10 ceny i na to już mnie stać. A jak kogoś stać to nie jest to dla mnie problemem. Fajnie że może posadzić duże. Czy ja muszę mieć identycznie? Nie, ale mogę się zainspirować. Tu mam czym, bo są pomysły projektowe. Wolę to niż wiejskie ogródki bo tam jest owszem kolorowo ale żeby jakoś pięknie, to nie powiem... Ktoś w nie wkłada mnóstwo pracy i serca, ale to nie znaczy, że są ładne. Argument, że to nie sami właściciele sadzili jest dla mnie z kosmosu. Też bym chciała żeby ktoś za mnie wykonał najtrudniejszą pracę a ja bym potem mogła się tym cieszyć! To nic złego - ktoś za mnie już kiedyś dom zbudował i nie uważam żeby był przez to gorszy;-)
2021.10.21
~ Agnieszka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Hmmmm,no myślałam,że się przesłyszałem odnośnie brzóz.Dokładnie przesadzania brzóz za jakiś czas.To co? Następny program będzie o tym jak przesadzane są brzozy za pomocą nowoczesnego sprzętu czy jak? Jak można posadzić tak gęsto brzozy (jedne z najpiękniejszych drzew) po to by potem je przesadzać? Czemu to ma służyć? Więc po co je tak gęsto posadzono? \\\\\\\\\\\\\\\"Widzi mi się\\\\\\\\\\\\\\\" właścicieli ogrodu czy pań projektantek? I co jeszcze rzuciło mi się w oczy to zbyt mała ilość bylin.jestem zwolenniczką ogrodów przyjaznych motylom i innym latającym przyjaciołom :) Odnośnie tych pstrokatych osłonek dla mnie również kiczowato niestety.
2021.10.21
~ Motylek
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ile kosztuje chociażby jedna taka kula bukszpanowa? Połowę mojej najniższej krajowej? Komu pokazywane są te ogrody? Bo jak ktoś tu napisał nie przeciętnemu Kowalskiemu... Podpisuję się pod tym co napisał Fan,lepiej bym tego nie ujęła...
2021.10.21
~ Przeciętna Kowalska
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Komentarz od użytkownika Tom jest widoczny - jakieś 8 wpisów poniżej. Czy był jeszcze jakiś inny wpis od Pana?
2021.10.21
Redakcja
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ja napisałem komentarz entuzjastyczny , wręcz pialem z zachwytu nad tym odcinkiem i rownież się nie ukazał ,No to napisałem drugi raz to samo i jest , czyli nie o cenzurę tu chodzi .Z pozdrowieniami Tom .
2021.10.21
~ Tom
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
O.K spróbuję wiec ponownie. Jestem wielkim miłośnikiem tego programu i fanem prowadzącej, Pani Mai. Nie mam w zwyczaju pisać komentarzy, opinii, udzielać się na forach, ale... tym razem nie wytrzymałem i muszę się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Zacznę od pytania (prośby) ---- Czy już nie dość samozachwytu !? Panie projektantki skończcie już z pisaniem komentarzy dla siebie, za bardzo już się to rzuca w oczy. Nie chcecie poczytać prawdziwych opinii o swojej pracy? Wolicie zachłystywać się opiniami wyprodukowana przez siebie i Wasze kółko wzajemnej adoracji? Jeszcze do redakcji. Może wprowadzić system weryfikacji przez zarejestrowanie i weryfikacje rejestracji przez email. Zakończyłyby się samo wpisy (żenujące) i wpisy oczerniające. Byłaby rzeczowa wymiana opinii.- może warto przemyśleć. Co do programu- faktycznie skierowany do paru osób - dlaczego -proszę podać koszty wykonania ogrodu- myślę, że ok.100tyś. Kogo na to stać ? Mnie tak, ale nigdy bym u siebie nie zrobił takiego, nie wiem jak to nazwać... Panie projektantki nie kochają roślin, traktują je jak narzędzie do zarabiania kasy. Ogród nie ma i nie będzie miał duszy.Golfista fajny, ale jego otoczenie-bez komentarza. Obraziłbym mieszkańców wsi gdybym napisał, że to wiocha. Fajnie, że chociaż(chyba) podoba się zleceniodawcą. Rośliny w ogrodzie trzeba sadzić samemu, rozmawiać z nimi i kochać je, a tu masakra. Poco taki program, może temat na zlecenie, a może następne protegowane. Trawa nawet się nie przyjęła a już ją skamerowali. Program o ogrodzie skupił się na murkach oporowych. Koniec programu i Panie projektantki mnie powaliły. Brzózki już zastąpiły pierwotne rośliny, ale to, że będą za chwilę przesadzane, żeby się przewietrzyło czy jakoś tam ? to dopiero są osoby kochające inaczej rośliny No i sam koniec. dopełnił kielich, aż się wylało. Dekoracje domu...sorry mam dom ok. 300m i nie znalazł bym miejsca na taki kicz. Chyba nawet w piwnicy. To był naprawdę podpis wieńczący dzieło Pań projektantek, a może właścicieli. Na koniec wielkie dzięki dla Pani Mai. Ponownie próbowała jak mogła ratować program. Program adresowany do miłośników ogrodów i roślin. Jak to ona potrafi-znalazła na tej pustyni jakąś roślinę i o której w swoim stylu mogła powiedzieć parę słów. Dzięki
2021.10.21
~ Fan
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Zgadzam się z panem Robertem. Patrząc na zagospodarowanie terenu myślę ładny park ale nie ogród. w ogrodach sporadycznie sadzimy dorodne , duże okazy. nie sadzimy drzew z myślą że za kilka lat będziemy je przesadzać. Dla mnie to nie jest wzór ogrodu tylko promowanie projektantów. W poprzednim odcinku 534 pokazano ogród o który dbają właściciele. Na ten ogród patrzyłam z przyjemnością.
2021.10.21
~ Joanna
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Niestety, w naszym panelu do akceptowania wpisów nie pojawiło się dzisiaj nic ponad to, co już zostało opublikowane... Może po prostu nastąpił jakiś błąd techniczny? Jeśli więc nie ma opublikowanego Pana wpisu, to prosimy zamieścić go ponownie.
2021.10.21
Redakcja
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Szanowna redakcjo ! Rano dodałem komentarz, może trochę mało pochlebny dla tego dziwnego odcinka, nie mniej szczery. I cóż... nie ma mojej opinii ! Czyżby i tu zawitała CENZURA ?
2021.10.21
~ Fan
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jak dobrze ,że są ludzie myślący nowocześnie i potrafią zaprojektować taki ogród .Inaczej wszystko byłoby monotonne , zwyczajne , pospolite , a tak nowość zwraca uwagę i urozmaica krajobraz.Super odcinek , super program ! ! ! Redakcjo tak trzymać dalej .Pozdrawiam,
2021.10.21
~ A N
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Wspaniały projekt młodych, zdolnych projektantek, fajnie, że w Polsce oprócz samodzielnie tworzonych ogrodów, powstają takie perełki:)
2021.10.21
~ Milka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
sa różni ludzie i rożne potrzeby! Ogród ten jest oryginalny i bardzo uporządkowany przypuszczam ze cudownie sie w nim przebywa. Jak dla Nas jest światowo! Gratulacje dla Pani Maji ze udało jej sie znaleść taki brylant - poprosimy więcej różnorodności.
2021.10.21
~ Ania
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Panie Robercie , mamy 21 wiek .Pański sposob myślenia pozostał jakieś 30 lat w tyle. Projekt nowoczesny , wspaniały , a efekt zdumiewający .Że co , że tu grają role duże pieniądze . Ano jak w życiu , kto potrafi , ten realizuje swój punkt widzenia. Określenie ,że jest o ogród nijaki bez duszy uważam za mijanie sie z rzeczywistością .Wlasnie jest to ogród bardzo oryginalny , prezentujący się wyjątkowo o każdej porze roku oraz dnia i nocy przez gustowne , subtelne podświetlenie roślin.I jeszcze jedno , po to się ludzie kształcą , by zmieniać Swiat , a nie powielać oklepane wzorce .Gratulacje dla Pań projektantek .Pani Maju prośba o wiecej takich nowości .Dziękuje .
2021.10.21
~ Tom
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
No widać właśnie jak ogród się podoba,sporo tych minusów.
2021.10.21
~ Plusik
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
A moim zdaniem ogród jest ładny, jak jest ładny. Nie zawsze wisi na nim kartka \\\"zrobione przez projektanta\\\"/ \\\"zrobione przez właściciela\\\". Czasem nie wiesz, kto dba i co wtedy? Jak oceniasz ogród? Pukasz i pytasz czy właściciel sam pieli i dopiero mówisz, czy jest ładnie? Komiczne...
2021.10.21
~ hehe
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Kolejny ogród bez duszy...nie jestem zazdrosny, zawistny itp. ale dla mnie ogród wykonany przez firmy jest nijaki, każdy kto miałby kase może zatrudnić projektantów, ale czy to można nazwać dbaniem o własny kąt zieleni, dla mnie ogród to praca w nim(pielenie, koszenie, sadzenie, cięcie itd), a tutaj jest wszystko na gotowo. Moim zdaniem ogród jest wtedy najpiekniejszy jak sami sobie o niego zadbamy, a nie od A do Z wszystko za nas zrobi firma...jak nie mamy czasu poświęcić się zieleni to pozostaje balkon w bloku ;)
2021.10.21
~ Robert
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Fajne rozwiazania zwlaszcza z bukszpanami ! Brawo za odwage poprosze wiecej takich nowatorskich pomyslow.
2021.10.21
~ Sara
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
ogród dla mega bogaczy :( nie lubię takich odcinków. Oby było ich jak najmniej.
2021.10.21
~ fiffiriffi
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Całkowicie uporządkowany i świetnie zaprojektowany ogród .Dla mnie bomba ,oglądałam juz kilkakrotnie i pewnie jeszcze do soboty zdążę ponownie nie jeden raz .Takie odcinki są rajem dla oczu i duszy .Gratulacje projektantkom i wlascicielce za realizacje pomysłów .Pani Maju jak zawsze jest pani wyjątkowa , dziękuje .
2021.10.21
~ Brygida
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Panie Adamie, zapewne powinien Pan wiedzieć, że bukszpan dodaje się często zamiast borówek do koszyczków ze święconką oraz, że w przmyśle farmaceutycznym wykorzystywany jest w produkcji leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych,Od wieków stosowany jest przecież jako obwódka w ogrodach warzywnych i ziołowych. Natomiast runianka ma gorzkie liście i w związku z tym nie cieszy się popularnością wśród małych zjadaczy. Dzieci najbardziej lubią kolorowe owoce, tu trzeba bardzo uważać. Mnie ogród bardzo się podoba! Gratulacje dla odważnych rozwiązań projektowych! Pozdrawiam Panią Maję Popielarską i przy tej okazji dziękuję za Jej najnowszą książkę, która jest bardzo przydatna przy pielęgnacji ogrodu!
2021.10.21
~ Katarzyna
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
W wypowiedzi jednej z projektantek pada zdanie \\\"W OGRODZIE NIE MA ROŚLIN TRUJĄCYCH\\\" więc dlaczego posadzono tam Bukszpany?, które z tego co mi wiadomo są TRUJĄCE, a w dodatku miałem wrażenie, że posadzona tam została Runianka, która również jest Trująca.
2021.10.21
~ adam
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
jestesmy zachwyceni tym ogrodem. Chcialoby sie powiedziec . wkracza nowe w ogrodach .Swietny nowoczesny project mlodych ludzi .Oby takich jak najwiecej . poniewaz to zmienia nasze otoczenie .Brzozy z bukszpanami daja czarujacy klimat ,a oswietlenie ogrodu wieczorem stwarza scenerie intymnej tajemniczosci. Bombowy program ze swietna prowadzaca,
2021.10.21
~ J B Kowalscy.
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Bardzo lubię ten program ale od jakiegoś czasu widzę zmianę oczywiście na gorsze (w moim odczuciu) ten ogród może i jest ładny,ale szczerze tylko dla nie licznych,no i właściciele nie pielą ,sadzą itp.więc to nie jest ogród taki jak mój ,może i brzydszy ,na pewno nie taki kosztowny ,ale dla mnie bezcenny,własnoręcznie założony,pielęgnowany.
2021.10.21
~ ogrodniczka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Do osób, które tak mocno skrytykowały koszt założenia : zastanówcie się, zanim coś napiszecie, bo niejeden ogród prezentowany w odcinkach Mai w ogrodzie był założeniem nowoczesnym zaprojektowanym przez firmę projektową, tyle że pokazany był już efekt końcowy. Poza tym każdy ogród zakładany od podstaw wymaga dużego nakładu pieniędzy. Tutaj należało wykonać wiele pracy ze względu na ukształtowanie terenu i rodzaj gleby, jeśli Wasz dom stoi na terenie płaskim, a gleba ma odpowiednią strukturę, to możecie sporo zaoszczedzić.
2021.10.21
~ Monika
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Bardzo czyste założenie. Dziękuję za ten odcinek i czekam na kolejne typu: \'krok po kroku od pola do ogrodu\' ;) Pozdrawiam Panią Maję i całą ekipę.
2021.10.21
~ piter
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jestem szczęśliwa,że udało mi się obejrzeć ten odcinek.Ogród przepiękny,jest dla mnie inspiracją.Od 2 lat szukam pomysłu i żaden projekt nie przemawiał do mnie ,aż do tego momentu Zawiera wszystko o czym marzyłam i to co mnie się podoba.Dziękuję za to.
2021.10.21
~ BOGNA
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Doskonały i piękny ogród !!! Mamy wspaniałych , mądrych ,zdolnych projektantów.. Ogromnie podoba nam sie ten projekt i. efekt końcowy .Bryła tego ogrodu , obsadzenie , kompozycje roślin super i do tego ze smakiem . Bardzo przypadło nam do gustu oświetlenie wieczorne ogrodu .Dosłownie bajeczka ! Oczywiście nie stać nas na to cudo , ale oglądaliśmy z zachwytem ten odcinek .Pani Maju , takie odcinki chcemy oglądać zawsze , a ten program to nasz jedyny serial jaki bacznie sledzimy w telewizji .Dziekujemy .
2021.10.21
~ Grażyna i Andrzej
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Witam. Odcinek obejrzałam z zapartym tchem i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę... Ogród rewelacyjny, co tu dużo mówić? A wszyscy, którzy twierdzą, że Pani Maja promuje wyłącznie ogrody w wersji \\\"na bogato\\\" polecam obejrzeć np. poprzedni odcinek... wśród widzów są zarówno zwolennicy naturalistycznych założeń jak i tych zupełnie odwrotnych, osoby, które interesują się wyłącznie tańszymi rozwiązaniami jak i Ci, których stać na projektanta, różnego rodzaju innowacje itd. Ja z przyjemnością oglądam KAŻDY odcinek, bez względu na charakter ogrodu. Trochę toleracji drodzy Państwo!!! Czytając poniższe komentarze zastanawiam się dlaczego widzowie \\\"M.w ogrodzie\\\" (niektórzy) prawie kipią nienawiścią do właścicieli ogrodów, których stać na trochę szaleństwa??? Ja jestem szczęśliwa, że Pani Maja pokazuje ogrody \\\"inne\\\", takie których często nie mamy możliwości obejrzeć w sąsiedztwie. Odcinek fantastyczny. Gratuluję!!!!
2021.10.21
~ i.
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Super odciniek... ja mam tylko małą dzałke i zapartym tchem oglądam każdy ocinek,bo mogę cos podpatrzeć coś dokupic aby moje 2 ar były kolorowe.Moje gratulacje pani Maju...
2021.10.21
~ bella
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Wszystko pięknie, ale czy natura tworzy takie ogrody gdzie potrzebna jest furmanka pieniędzy i czy dla przeciętnego widza to ma być jakiś wzorzec do naśladowania ? Pani Maju myślę, że Pani wspaniały program bo za taki go uważam nie jest promowanie ludzi, którzy nie liczą się z pieniędzmi i mogą za nie kupić wszystko i wszystkich, ale promowanie piękna w naszych ogrodach bez zbędnego snobizmu.
2021.10.21
~ Właściciel ogródka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Potraktowanie ogrodu jako inwestycji jest czyms nowym w Polsce … nalezy zrozumiec ze z milosci do zieleni nie zawsze trzeba po kolana grzebac w glebie …nie kazdy sie na tym poprostu zna ale widzac ten ogrod sa ludzie ktorzy chca poszerzac swoja wiedze i robia to bo lasek brzozowy z bukszpanami u stop jest przeuroczy :) Sama taki stworze u siebie pozdrawiam
2021.10.21
~ Marlena
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Gratuluje, piekny ogrod a pani Maja jest stworzona do prowadzenia tego programu.
2021.10.21
~ Brydzia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Nareszcie ogród na jaki czekałam....świetny odcinek...proszę o więcej takich ogrodów...komentarze niektórych ludzi POWALAJĄ! Zawiść \"górą\"...
2021.10.21
~ Jarka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Super odcinek.. ogród bardzo wysmakowany i estetyczny.. pozazdrościć tak sporych okazów drzew w tak krótkim czasie:) Narzekający na przepych niech obejrzą sobie dwa przed ostatnie odcinki i powinni być zadowoleni, albo niech nie oglądają wcale.. :) Mi osobiście bardzo podobają się tego typu ogrody... Gratulacje dla Pań projektantek za stworzenie takiego cuda :D Przejście się po takim ogrodzie to musi być czysta przyjemność ... a jeśli można doradzić to w miejscu w którym miała stać altana zaproponowałabym fontannę albo jakiś wodny , zaciszny zakątek :) Pozdrowienia Dla Mai i ekipy
2021.10.21
~ Kasieńka- o. z. z.
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Bialy ogrod moje MARZENIE ! Fajnie ze Inwestor i Projektantki znalazly wspolny jezyk estetyczny efekt oszalamiajacy zwlaszcza aleja z bukszpanami. Poprosze o wiecej odcinkow z nowoczesnymi ogrodami !
2021.10.21
~ Irenka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jestem fanem \\\"Mai w ogrodzie\\\" od wielu lat. O wiele wcześniej niż sama zdobyłam, kawałek własnej ziemi i w ciągu tych lat przez program przewinęły się niezliczone ilości przeróżnych ogrodów. Zastanawia mnie , jaki jest sens krytyki, która skierowana jest przede wszystkim na koszt założenia , lub osoby projektujące. Co to ma za znaczenie. Chcę oglądać wszelakie style , bo to daje inspiracje , otwartość na różne wizje. Nie ma jednego idealnego, odgórnie ustalonego wzoru, jak ma wyglądać idealny ogród . Czy ktokolwiek słyszał ,żeby protestować przed pokazywaniem kultowych już założeń angielskich ogrodów przy największych rezydencjach ( możne zbyt szumne porównanie). W większości zostały zaprojektowane przez najsłynniejszych projektantów XIX/XX wieku są absolutnie niedostępne dla większości właścicieli ogrodów, założenie ich kosztowałoby majątek, opiekuje się nimi sztab profesjonalistów, a inspirują i wpływają na sztukę ogrodową od ponad 100 lat. Zachwycająca jest zagubiona wśród traw ostróżka, tak samo jak idealnie uformowany topiar z bukszpanu. Pozdrawiam
2021.10.21
~ anax
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jedni zakładają ogród bo mają pasję, a inni bo mają pieniądze, mało kiedy jedno idzie w parze z drugim. A to czym dla danego właściciela jest jego ogród to już jego bardzo indywidualna sprawa, po co od razu krytykować.
2021.10.21
~ Przemek
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
zawsze mnie zastanawia, dlaczego ludzie zioną jadem jak widzą że ktoś ma trochę więcej pieniędzy niż oni... Ogród bardzo fajny, ciekawie rozwiązane murki co ciekawe każdy może je zrobić, nie są wykonane z drogich materiałów, pomysł wart wykorzystania by stworzyć ciekawe przestrzenie. Uwielbiam bukszpany i widuje różne bezkształtne krzaki i pięknie wystrzyżone, zadbane, ja wolę te drugie. Jeśli zaś ktoś woli rosochate to jego wola skoro takie się podobają właścicielowi. To że pokazane jest jak zacząć \\\'z głową \\\' od początku też bardzo istotne, pokazuje że planowanie jest bardzo istotne. Przecież nie trzeba zatrudniać specjalistów. Dzięki takim programom widać że dobrze poprowadzić np peszele by w przyszłości podziemnie poprowadzić np kabel jak zapragnie się doświetlić jakiś zakątek. Nie każdy musi zakładać pełne oświetlenie...ale każdy może tak sobie przygotować teren jak specjalista przy pomocy takich \\\'ściągawek\\\' Doniczki do kwiatów nie moje klimaty, ale... Zarówno dom jak i ogród ma podobać się właścicielom i być dla nich. My obserwatorzy z boku możemy skorzystać z pomysłów za któreś ktoś zapłacił lub nie. Nic nas to nie kosztuje a daje możliwość nauczenia się czegoś. Sama jestem właścicielką zaprojektowanego ogrodu, ale wykonanego od postaw własnymi rękoma i często korzystałam z takich ściągawek\\\' co i jak zrobić. Maju brawo!!!!
2021.10.21
~ ana
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Fantastyczny klimat holenderskiego ogrodu jak dla mnie IDEAŁ ☺️
2021.10.21
~ Maciej
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
piękny ogród.dużo fajnych nasadzeń
2021.10.21
~ mimoza
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Szanowni Państwo ! Gusta są rożne jedni wola mieć ziemniaki pod oknem a inni bukszpany. Brawo za odwagę i spójność dla Właścicieli ogrodu !
2021.10.21
~ Architekt
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Droga Danusiu, wykonałem trochę pracy i sprawdziłem 20 ostatnich odcinków Mai w ogrodzie, no i właśnie większość z nich zakładali ich właściciele, o co to puste gadanie? Żeby jątrzyć? A poza tym co w tym złego, że ktoś daje zarobić fachowcom, chleb i makaron też sama Danusia robi?
2021.10.21
~ obiektywny widz
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
STRASZNE! Tak zmarnować pieniądze. Na bogato, z przepychem ale...BEZ DUSZY! Jakie to szczęście że Maja znalazła kawałek trzmieliny. A te orchidee w bardzo drogich wazonach ( a jakże!) dopełniły całości obrazu. Golfistę pominę. -potraktuję jako żart, okrutny ale jednak. Ten ogród to przykład na to że pieniądze to nie wszystko. Ogród to filozofia, to odzwierciedlenie duszy właściciela. Jakie dusze prezentują obie panie? Hmmm....
2021.10.21
~ Zenon
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ładny i elegancki ogród , takie lubię oglądać a kilka podpatrzonych pomysłów zastosuję u siebie
2021.10.21
~ Monika
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Proszę o ogrody wykonane przez domowników, zwykłych Kowalskich, a nie przez firmy. Z miłą chęcią bym podejrzała ogród wykonany przez właściciela działki, ogrodu...satysfakcja 100% kiedy samemu zaprojektuje się i zagospodaruje własny zielony zakątek i takich odcinków w programie brakuje mi najbardziej.Nie każdego stać na drogą firmę, a prywatnych ogrodów wykonanych samodzielnie jest ogrom...proszę to wziąść pod uwagę na kolejne odcinki.
2021.10.21
~ Danusia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Piękny i dla większości ludzi nie osiągalny.Ogród dla bogaczy i to nie byle jakich.Uwielbiam oglądać ten program ale mam wrażenie że zaczyna być on coraz bardziej komercyjny i nie dla przeciętnego widza.
2021.10.21
~ Zuzia
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Świetny odcinek uświadamiający ze warto zaangażować projektantów by zrobić cos spójnego, unikatowego i bardzo eleganckiego! Zaczynam chyba cześciej oglądać Maje w Ogrodzie ! Dzieki
2021.10.21
~ Magdalena
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Jak dla mnie ogród bomba, oczywiście cenowa pewnie również ale często można wykorzystać takie pomysły i zrobić coś podobnego w normalnych pieniądzach. Więc nie rozumiem krytyków danego odcinka. Oczywiście każdy ma inny gust i komuś propozycja może się podobać a komuś nie.
2021.10.21
~ KRISTOF
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
No i teraz odcinek dla tych, którym nie podobały się wiejskie ogródki; Pełna satysfakcja? A projektantki przesympatyczne.
2021.10.21
~ Stefan G.
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
A dlaczego ktoś, kto ma pieniądze na budowę domu, nie ma sobie założyć ogrodu zbudowanego przez dobrą firmę? Przecież właśnie wtedy, kiedy kopie się fundamenty i jest ciężki sprzęt na placu jest najlepszy moment, żeby ogród powstał inny, niż zwykły obsadzony na płaskim roślinami. Nas tym przykładzie dobrze widać, że można ogród zbudować jak dom, a potem dopiero dosmaczać roślinami. U mnie nikt tak nie myślał i mam zwykły ogródek, teraz otworzyły mi się oczy co można by inaczej zrobić.
2021.10.21
~ Edyta
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Załapałam się na końcówkę programu,widać ogród na bogato.Sztab ludzi i projektanci w roli głównej.A gdzie ogrody bez projektantów,jest ich bardzo dużo tylko jakoś trudno im się chyba przebić. Storczyki w tandetnych osłonkach,nie moja bajka,liście zanurzone w wodzie? Hm...wolę jak liście rosną na właściwym miejscu czyli na roślince.
2021.10.21
~ Kaja
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Ogromny koszt takiego ogrodu.Dla zwykłych ludzi...na pewno... Po co pokazujecie takie ogrody? Czemu to służy? Reklamie następnej firmy projektującej??
2021.10.21
~ Przeciętna Polka
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Myślę, że widzowie którzy prosili o odcinek o zakładaniu ogrodu są usatysfakcjonowani. Ilu takich jest? 3-4?
2021.10.21
~ lolo
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Wreszcie ogród na miarę zmian polskiej rzeczywistości .Dosyć przeciętności wokół nas .Myśl ,praca i pieniądze dają mozliwosci i efekty niesamowite.Śliczny pięknie zaprojektowany i wykonany ogród .Jak musi byc przyjemnie codziennie po takim cudzie się przechadzac .Gratulacje projektantkom i właścicielowi.Pani Maju , wiecej takich odcinków .
2021.10.21
~ Barbara
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Przedsięwzięcie imponujące i z pewnością bardzo kosztowne , do tego projektantki z otwartymi głowami i mamy znakomity efekt w postaci nowoczesnego. \\\" ogrodu parkowego \\\" . Ogrodem jestem zachwycony , a pomysł golfisty z pilkami w podswietleniu jest urzekajacy .Całość super , ale wszystkie trzy Panie bardzo super ! Pani Mai wielkie dzięki za ten nowoczesny odcinek .
2021.10.21
~ Andrzej
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Pani maja odchodzi od rzeczywistości
2021.10.21
~ mający ogródek
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
Przepiękny ogród widać ze Panie Projektantki idealnie zbilansowany nowoczesna kanciasta architekturę tworząc plynne kształty i ciepłe wnetrza w ogrodzie. Storczyki w futurystycznych osłonkach istne cudo!!!
2021.10.21
~ MaJachMa
Re: Nowoczesny ogród – krok po kroku (odc. 535)
No tak..zapewne to ogród dla przeciętnego Kowalskiego..............................
2021.10.21
~ JKaS

Poprzedni odcinek

Piotr – perfekcyjny ogrodnik (odc. 534)

Piotr – perfekcyjny ogrodnik (odc. 534)

W tym odcinku odwiedzamy ogród-kolekcję. Jest bardzo piękny, starannie wypielęgnowany, z budzącym zazdrość warzywnikiem… Aż trudno uwierzyć, że rządzi tu tak...

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg