Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jesienne kompozycje (AO 618)

dodano: 27.11.2016

Koniec roku obfituje w liczne wydarzenia florystyczne. W listopadzie, w jednej z warszawskich szkół, obserwowaliśmy egzamin na tytuł florysty, na którym sześcioro uczestników wykonywało obowiązkowe prace w czterech kategoriach.

Koniec roku obfituje w liczne wydarzenia florystyczne. W listopadzie, w jednej z warszawskich szkół, obserwowaliśmy egzamin na tytuł florysty, na którym sześcioro uczestników wykonywało obowiązkowe prace w czterech kategoriach. Wielogatunkowy bukiet trzeba było ułożyć w ręce techniką spiralną. Nas zaintrygował bukiet z róż, żółtej kraspedii i ciekawych owocostanów driakwi gwiaździstej, który otaczała kryza z chusteczek higienicznych maczanych w roztopionej stearynie.
 
Przyszli floryści oryginalnymi kompozycjami mogą zainteresować swoich klientów.  Jak wyjaśnił nam Piotr Sekunda (Floral Academy, Warszawa), techniki, których uczą się floryści, przydają im się potem w pracy zawodowej, bo florysta to też rzemieślnik.
 
Stałym tematem egzaminów jest ozdobny wieniec. Cięte kwiaty zwykle umieszczane są w fiolkach z wodą, które różnie można udekorować. Na przykład miniwazoniki zawieszono na patyczkach do szaszłyków. Cały wieniec oklejono krążkami z gałęzi brzozy, a niektóre z nich wyniesiono ponad poziom na krótkich wykałaczkach. Naszą uwagę zwróciły czerwone gałązki, wyglądające jak koralowce. W rzeczywistości jest to wprowadzona niedawno do florystyki jatrofa (Jatropha podagrica) - sukulent z rodziny wilczomleczowatych, rosnący w Ameryce Południowej. Czerwone kwiaty jatrofy są nietrwałe, stąd w sprzedaży są same pędy kwiatostanowe, miejscami można dojrzeć nawet zielone owoce.
 
Prace uczestników kursu oceniała trzyosobowa komisja. Liczyła się technika, kompozycja, dobór kolorów, dbałość o kondycję roślin. Na przykład każde zawieszone na ramie hipeastrum miało wlaną do pędu wodę, co jest doskonałą metodą na wydłużenie trwałości tego ciętego kwiatu.
 
Dr hab. Agnieszka Krzymińska (Międzynarodowy Sędzia Florystyczny) opowiedziała nam jeszcze co nieco o samym egzaminie – jego pierwsza część jest pisemna – trzeba narysować swoją pracę i przygotować kosztorysu. Potem dopiero projekt jest realizowany.
 
 
 
Obszerniejszą relację z konkursu prezentujemy tutaj: EGZAMIN NA FLORYSTĘ.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg