Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ptasie budki w parku (AO 623)

dodano: 08.01.2017

Jesienią odwiedziliśmy stuletni podworski park w Ołtarzewie w okolicach Warszawy.

Jesienią odwiedziliśmy stuletni podworski park w Ołtarzewie w okolicach Warszawy. Stary liściasty drzewostan przedzielony jest ścieżkami i kanałami wodnymi – są tu warunki wprost idealne do gnieżdżenia się drobnych zwierząt oraz ptaków. Tym 15-hektarowym obszarem opiekuje się gmina Ożarów Mazowiecki. Jesienią i zimą przywożone są różnego rodzaju karmniki i pokarm dla ptaków. W pracy lubią pomagać dzieci.
 
Zdzisław Lewandowski, główny specjalista ds. ochrony środowiska z Urzędu Miejskiego w Ożarowie Maz., wyjaśnił, że całą zimą dokarmiane są tu ptaki – głównie słonecznikiem. Park odwiedzają wilgi, paszkoty, kosy, kwiczoły, są też sowy. W parku powieszono już sporo budek, jedna ciągle dowożone są nowe. Każda budka jest inna, bo każdy gatunek ptaków ma odmienne wymagania. Oprócz wieszania nowych budek, opieka polega tu też na robieniu przeglądów wiszących już budek. Trzeba być ostrożnym, bo w niektórych ptaki nocują.
 
W większych budkach mogą chować się na noc i przed mrozami także wiewiórki oraz inne gryzonie, a nawet nietoperze. Takich budek nie oczyszczamy. Budki przeglądamy jesienią i zimą, ale nie później niż do końca lutego, kiedy rozpoczyna się sezon lęgowy. Po zdjęciu czoła budki wyrzucamy stare gniazda, w których mogą znajdować się pasożyty i patogeny. Pustą budkę dezynfekujemy. Tu w parku stosuje się metodę opalania watą nasączoną denaturatem. Nie można stosować środków chemicznych, bo ptaki to wyczują.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg