Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wieszamy hamak (AO 624)

dodano: 15.01.2017

Jak się okazuje, sposób mocowania ogrodowej bujawki często spędza sen z oczu użytkownikom małych ogrodów, zwłaszcza takich, w których nie ma odpowiednich podpór czy wystarczająco dużych drzew do zawieszenia hamaka.

 
W dzisiejszej Akademii Ogrodnika pozostajemy u Beaty i Michała Sile. Zanim jeszcze powstał ogród, gospodarze już planowali urządzenie zakątka z hamakiem. Jak się okazuje, sposób mocowania ogrodowej bujawki często spędza sen z oczu użytkownikom małych ogrodów, zwłaszcza takich, w których nie ma odpowiednich podpór czy wystarczająco dużych drzew do zawieszenia hamaka. Tutaj poradzono sobie z tym problemem wyśmienicie.
 
Stanowisko na hamak znajduje się w narożniku działki i jest przytulone do żywopłotu oraz enklawy dużych drzew iglastych rosnących za ogrodzeniem. Dzięki temu w zakątku jest zacisznie i przez to przytulnie. Podporami do zawieszenia hamaka są dwa stalowe profile o przekroju kwadratowym, które zostały zatopione w betonowych stopach fundamentowych. Są pomalowane tą samą farbą co płot, aby się od niego nie odróżniać kolorem. Słupki zabezpieczono od góry czapeczkami z tworzywa przed wlewaniem się wody deszczowej. Warto też zwrócić uwagę na rząd nawierconych otworów, pozwalających na zawieszanie hamaka na różnych wysokościach.
 
Aby konstrukcja była stabilna statycznie, metalowe wsporniki są nieco przechylone do tyłu. Mają wysokość półtora metra, a ich odchylenie od pionu wynosi trzydzieści stopni.
Rozwiązanie funkcjonowało znakomicie, jednak po pewnym czasie Michał dopatrzył się podczas huśtania delikatnych ruchów całej konstrukcji na boki.
 
Aby temu zapobiec zrobił jednostronne odciągi z liny stalowej, które solidnie przymocował do fundamentu ogrodzenia. Praktycznym rozwiązanie jest zastosowanie tutaj śrub rzymskich, służących do regulowania naciągu lin.
Obecnie zakątek z hamakiem z powodzeniem służy całej rodzinie. Sezon trwa od wiosny do jesieni. Na zimę hamak jest zdejmowany.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wieszamy hamak (AO 624)
Ja właśnie teraz czekam, aż mój mąż zamontuje hamak, który kupiłam od Spokey. W końcu spełniło się moje małe marzenie i będę mieć wytrzymały i wygodny hamak w domu!
2022.01.26
~ Alicja
Re: Wieszamy hamak (AO 624)
Jeśli pionowe, stalowe słupy są na dole przytwierdzone do betonowych podpór (np. zalane betonem), a na górze dodatkowo połączone z konstrukcją dachu albo sufitem, to takie rozwiązanie powinno być stabilne. Zależy to jednak od rodzaju używanych materiałów czy rodzaju połączeń.
2022.01.26
~ Redakcja
Re: Wieszamy hamak (AO 624)
Witam. Czy cos sie stanie z praw fizyki? Jak by na pion slupy staly w betonie? Mysle na tarasie rozwiesic hamak ale te slupy trzyma dach mi. filary metalowe sa zalane w betonie.
2022.01.26
~ Roma
Re: Wieszamy hamak (AO 624)
Kurde,a ja kombinowalem jak to rozpiac u siebie :) proste, dzieki
2022.01.26
~ Marecki

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg