Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Uroczysko wodne we wgłębniku (AO 625)

dodano: 22.01.2017

W Akademii Ogrodnika pozostajemy w Ogrodzie Botanicznym w Sheffield. Duże wrażenie robi ogród skalny, w którym urządzone jest także uroczysko wodne.

Zbiornik wodny ma nieregularny kształt, a jego brzegi są gęsto porośnięte roślinnością. Zachwyca tu naturalistyczna kompozycja kwiatów. Grupa kosaćców syberyjskich rośnie w zestawieniu z rodgersjami oraz różowymi i żółtymi odmianami pierwiosnka piętrowego (Primula x bullesiana). Ta dorastająca do 60 cm prymula idealnie nadaje się do obsadzania brzegów strumieni i sadzawek.
 
Rośliny zajmują prawie trzy czwarte powierzchni zbiornika, a odkryte lustro wody tworzy kilkudziesięciometrową oś. Po jednej jej stronie rośnie jodła Veitcha, a z drugiej cyprysik błotny. Tym sposobem wysokie drzewa zamykają kompozycję całego założenia.
 
W sadzawce woda krąży w obiegu zamkniętym, dając zakątkowi wilgotny i sprzyjający dla roślin klimat.
 
Warto wspomnieć, że całe założenie znajduje się we wgłębniku, w którym wokół wody urządzono alpinarium. Do wgłębnika prowadzą kamienne schody, a obrzeża bujnie porastają poduchy bodziszków. Z kamiennych, prostokątnych płyt, o nieregularnych wymiarach wykonane są wszystkie tutejsze nawierzchnie. Efektownie prezentują się przejścia przez wodę.
 
Ułożone z szeregu płyt i wyglądające jakby były zawieszone na d sadzawką. Mostki tworzą równą powierzchnię, idealnie wtapiając się w ciągi ścieżek. Zwykle w takich przejściach wykorzystuje się pojedyncze długie elementy, spełniające funkcję kładki. Zaglądając pod spód okazuje się, że dokładnie spasowane ze sobą kamienie przyklejone są do wąskich lecz długich betonowych elementów, zawieszonych na stalowych profilach.
 
Cały wgłębnik sprawia wrażenie miejsca, w którym natura rządzi się własnymi prawami, dlatego nie trzeba poświęcać mu zbyt dużo czasu na pielęgnację, czego nie można powiedzieć o pozostałych częściach ogrodu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg