Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrodowa bania kąpielowa (AO 627)

dodano: 05.02.2017

W Akademii Ogrodnika zajmiemy się tematem budowy bani kąpielowej

Koszty ustawienia bani kąpielowej w ogrodzie są nieporównywalnie mniejsze niż budowy basenu, a przyjemność z korzystania – ogromna. Jak twierdzi jeden z właścicieli bani, pan Jerzy Boruta, aby ją ustawić wystarczy jedynie ładne miejsce i doprowadzenie wody – choćby wężem ogrodowym.
 
Kluczowe jest oczywiście podgrzewanie wody. Na rynku istnieją dwa rodzaje konstrukcji – banie z piecem wewnętrznym lub zewnętrznym, jednak zawsze ze stali nierdzewnej. Pali się w nich drewnem lub węglem.
 
U pana Jerzego bania jest drewniana na zewnątrz, jednak ma akrylowe wnętrze. W jej dnie znajduje się korek – taki jak w zwykłej wannie – do spuszczania wody. Ponieważ nie dodaje się do niej żadnych środków chemicznych, wodę można wypuścić wprost do ogrodu.
 
Częściej spotykane są banie wykonane w całości z drewna – zawsze iglastego, które lepiej znosi warunki zewnętrzne. Przed pierwszym użyciem trzeba napełnić taką banię wodą, by drewno powoli napęczniało i potem nie przeciekało. Całość można zakonserwować z zewnątrz impregnatem do drewna lub lakierobejcą, ale nie jest to konieczne.
 
Bania może pełnić kilka funkcji – po pierwsze służy do ciepłych zdrowotnych kąpieli, a gdy woda jest zimna, wchodzi się do niej po skorzystaniu z sauny. Zimą można przygotować gorącą kąpiel, a chłodzić się w śniegu. Takie kąpiele hartują, pomagają się zrelaksować, podnoszą odporność i wzmacniają układ krążenia.
 
Banie mogą mieć też zainstalowane oświetlenie czy podwodne dysze do masażu. Oczywiście w takim wypadku potrzebne jest też doprowadzenie prądu.
 
Aby korzystać z bani niezależnie od pogody, warto rozważyć ustawienie jej pod zadaszoną altaną. A samą banię o średnicy półtora metra z piecem wewnętrznym można kupić za niecałe 4 tysiące złotych.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg