Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zielony dach na lekkiej konstrukcji (AO 628)

dodano: 12.02.2017

Co zrobić, gdy mamy lekką konstrukcję dachu, a marzy nam się jego roślinne pokrycie?

Dach garażu pana Janusza Kaszyńskiego z Gdyni nie był projektowany do wytrzymania dodatkowych obciążeń, dlatego potrzebne było rozwiązanie bez wykorzystania ziemi. Pan Janusz stosuje więc na płaskim dachu pewną technikę. Najpierw wynajęta przez niego firma ustawia rusztowanie, po którym będą podawane materiały. Jako pierwszą warstwę układa się włókninę o parametrach 1000g/m kw. Ten gruby, filcowaty materiał stanowi ochronę papy przed korzeniami roślin, magazynuje i odprowadza nadmiar wody.
 
W zastosowanej metodzie mamy do czynienia z wełną mineralną – lekką, higroskopijną wełną skalną. Materiał ten, podobnie jak podłoża do ogrodów na dachu, zbudowany jest z przetworzonych skał. Waży jednak znacznie mniej i może być kładziony na lekkich konstrukcjach.
 
Ostatnia warstwa to mata z mieszanką mchów, rozchodników, traw i roślin z rodziny goździkowatych, przygotowana na specjalnych plantacjach, gdzie rośliny wysiewane są na podbudowie z włókna kokosowego. Kiedy mata pokrywa się zielenią, zostaje zwinięta i przeniesiona na dach. Dzięki temu od razu powstaje efekt pełnego zazielenienia. Poszczególne fragmenty maty układa się podobnie jak trawę z rolki.
 
Potem pozostaje już tylko deska którą montuje się na specjalnych dystansach, co umożliwia odpływ wody z dachu. Maskuje ona poszczególne warstwy i zapobiega ich rozsuwaniu się. Na krawędzi robotnicy wycinają fragment zieleni i w to miejsce wsypują grube kruszywo. Ta przestrzeń ma zbierać nadmiar wody po gwałtownych opadach. 1 m kw tego typu zieleni wraz ze wszystkimi materiałami waży zaledwie 50 kg. 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg