Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Najstarszy cis w Polsce (AO odc. 629)

dodano: 19.02.2017

Tematem dzisiejszej Akademii Ogrodnika jest najstarsze drzewo w Polsce. To cis pospolity (Taxus baccata) mający prawie 1300 lat!

Najstarsze drzewo w Polsce to cis pospolity (Taxus baccata) mający prawie 1300 lat. Rośnie na Dolnym Śląsku w Henrykowie Lubańskim i jest ogromny – wysoki na 10 metrów, z obwodem pnia przekraczającym 4 metry. Stało się o nim głośno, bowiem od kilku lat drzewo zaczęło zamierać. Przyczyną jest brak wystarczającej ilości opadów, ale też liczne korytarze gryzoni pod korzeniami, uniemożliwiające pobieranie wody. Ratowaniem cisa zajęli się arboryści pod nadzorem Jerzego Stolarczyka, wrocławskiego specjalisty z zakresu statyki drzew.

Przed utratą wody gałęzie cisa ochrania budowla z rusztowaniami. Latem zawiesza się na niej maty cieniujące i montuje zamgławiacze, dzięki którym korona cisa jest nawadniana. Natomiast zimą metalowa konstrukcja jest przykrywana folią. Chodzi o to, żeby zimowe podmuchy wiatru nie przesuszały drzewa.
 
Foliowy parawan podnosi temperaturę wokół cisa. Podłoże w strefie korzeniowej osłonięto namiotem z tkaniny szkółkarskiej. Warstwa substratu z włókien kokosowych zapobiega wysychaniu gleby, a nowe przyrosty korzeni chroni przed chłodem. Uwagę zwraca pień, wypróchniały praktycznie na całej długości i także wymagający ocieplenia. Kiedyś bowiem działano tak, że usuwano próchno, więc drzewo straciło izolację. Arboryści starają się więc ocieplić pień na zimę.
 
Najlepsze są do tego maty słomiane – poza doskonałymi właściwościami termicznymi, pozwalają na cyrkulację powietrza i uniknięcie procesów gnilnych drewna.

Cisy rosną powoli, ale są bardzo żywotne i z reguły łatwo się regenerują. Ten okaz przetrwał niejedną zawieruchę, pamięta czasy kiedy państwa polskiego jeszcze nie było. Młode przyrosty pędów dają nadzieję na jego odratowanie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg