Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przesadzanie roślin (AO 630)

dodano: 26.02.2017

Tym razem w Akademii Ogrodnika przesadzamy rośliny doniczkowe. 

Warto wiedzieć, że na wiosnę kwiaty startują ze zdwojoną energią i dlatego w tym czasie dobrze znoszą rozmaite stresy. Wymieniamy podłoże i donice na nieco większe, żeby poprawić roślinom warunki życia.

Większość dostępnych w sklepach pojemników dla roślin to osłonki bez otworów odpływowych. Stosując je chronimy meble i podłogi podczas podlewania,  jednak nie sadzi się w nich roślin bezpośrednio. Do tego służą donice z otworami, które z kolei wkłada się do osłonek. Nadmiar wody odpływa właśnie do osłonek.

Pomimo swoich zalet, osłonki nie są najlepsze dla roślin. Stosunkowo łatwo daje się je przerabiać na doniczki. Ceramikę przewiercamy wiertłem do betonu, ale bez używania funkcji udaru, ponieważ pojemnik mógłby pęknąć.

Pan Piotr Dobrzyński z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW pokazał nam, jak przesadza niektóre rośliny. Na przykład kłącze sansewierii tak się rozrosło, że aby zdjąć pojemnik, trzeba było go przeciąć. Kłącza najlepiej ciąć długim ostrym nożem, tak aby powierzchnie ran były jak najmniejsze i gładkie. Rany można zabezpieczyć węglem aktywowanym lub ukorzeniaczem.
 
Warstwa keramzytu sypana do donicy ma za zadanie odprowadzać nadmiar wody przez otwór w dnie, a tym samym chronić podłoże przed wypłukiwaniem. Potem na dno sypie się nieco podłoża, umieszcza w nim roślinę, a na koniec wypełnia szczelnie podłożem, które później trzeba jeszcze nasączyć wodą.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg