Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Gemmoteriapia (AO 632)

dodano: 12.03.2017

Gemmoteriapia to dział ziołolecznictwa, w którym wykorzystuje się różnego typu pąki - liściowe, kwiatowe do reperacji naszego zdrowia.

Na przedwiośniu zaczynają nabrzmiewać pąki na drzewach. Zbieraniem pączków sosny zajmuje się chemiczka Zosia Marciniak. Uszczykuje delikatnie końce młodziutkich pędów. Taki zabieg nie niszczy roślin -  spowoduje tylko, że będą miały w tym roku krótsze przyrosty. Inna chemiczka - Marta  Remplewicz zrywa z leszczyny pąki żeńskie i męskie, na drzewie pozostawia pąki liściowe. Obie panie zajmują się wytwarzaniem naturalnych kosmetyków.

Pączki w swoich komórkach zawierają wiele cennych substancji, których często nie ma w dorosłych roślinach.  Co więcej, stężenie tych substancji aktywnych jest w nich bardzo wysokie. Nie trzeba więc zużyć ich dużo. Można z nich zrobić napary, odwary, a także - nalewki, ekstrakty alkoholowe. Pączki można też suszyć lub zamrażać z dodatkiem kilku kropli gliceryny.

Męskie kwiaty leszczyny zwane kotkami, zanim zaczną pylić, są doskonałym surowcem leczniczym, pobudzają komórki wzrostowe włosów. Trzeba je rozdrobnić, skropić alkoholem i zalać ciepłą wodą, potem - rozetrzeć. Papkę nakłada się na włosy i zakłada czepek i ręcznik, by całość się ogrzała. Trzyma się ją na włosach 3 godziny.

Natomiast żeńskie kwiaty leszczyny pomagają między innymi na worki i sińce pod oczami. Robimy z nich papkę.i nakładamy maseczkę na oczy.    

Pączki sosnowe mają intensywne działanie i również są skuteczne przy pielęgnacji włosów. Ale nie tylko - dobrze radzą sobie z trądzikiem. Z pączków sosny przygotowuje się emulsję na bazie gorącego mleka, do przemywania trądzikowej skóry.
Te kilka przykładów nie kończy listy leczniczych preparatów z pączków. Warto też zrywać pąki olszy, kasztanowca, lipy, topoli i wielu innych drzew i krzewów. Żeby osiągnąć dobre efekty, preparaty takie powinny być stosowane długo i systematycznie.
 
Obszerniejszy materiał na temat gemmoterapii można znaleźć tutaj: GEMMOTERAPIA.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg