Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosenna pielęgnacja żywopłotu (AO 634)

dodano: 26.03.2017

Wczesna wiosna to najlepsza pora na rozpoczęcie pielęgnacji żywopłotu z ligustru.

Grażyna i Maciej Beierowie z Gałązek Wielkich co roku już od wiosny zaczynają prace przy swoim pięknym, gęstym żywopłocie z ligustru.

Pierwszym zabiegiem jest przycięcie krzewów, które gospodarz wykonuje już wczesną wiosną, zanim pojawią się młode liście, a ptaki nie uwiją wewnątrz krzewów gniazd. Sygnałem do rozpoczęcia prac jest zazwyczaj termin kwitnienia przebiśniegów i krokusów.
Pan Maciej uważa, że dzięki tak wczesnemu cięciu, potem musi poświęcić na pielęgnację żywopłotu dużo mniej energii. A pracy i tak jest sporo, bo żywopłot ma 150 m długości. Pan Maciej wykonuje cięcie spalinowymi nożycami. W pierwszym etapie ścina górę żywopłotu nadając mu odpowiednią wysokość. Następnie rozpoczyna kształtowanie boków. Za każdym razem skraca gałązki o 2-3 cm, starając się nadać całości charakterystyczny zaokrąglony kształt. Po wstępnym cięciu pani Grażyna wykonuje poprawki ręcznym sekatorem. Szuka też gałązek, które wrastają do środka i nie można ich ściąć nożycami.
 
Gospodarz jest na etapie przebudowy żywopłotu. Jeszcze kilka lat temu miał on na przekroju kształt prostokąta. Taki układ nie jest korzystny dla krzewów – do dolnych gałęzi dociera mniej światła i słabiej rosną. Prawidłowo żywopłot powinien mieć na przekroju formę trapezu, gdzie boki będą równomiernie doświetlone. Dlatego pan Maciej stopniowo zmienia zakres cięcia i poszerza dół żywopłotu, aby z czasem uzyskać odpowiedni kształt.
 
Kolejną pracą jest wygrabienie spod krzewów grubej warstwy liści. Taka ściółka zatrzymuje znaczą część substancji odżywczych docierających do korzeni, a rozkładająca się materia organiczna pochłania azot potrzebny roślinom. Dlatego, żeby dać mniej nawozu i uzyskać lepszy efekt, trzeba regularnie, najlepiej co 2 lata, przeprowadzić takie wygrabianie. Przy tej pracy gospodarze wzajemnie sobie pomagają. Pani Grażyna podnosi nisko rosnące gałązki ligustru, a pan Maciej wygrabia spod krzewu zaschnięte resztki. Przy okazji usuwa nasiona i siewki drzew, które wyrastając pod żywopłotem stają się uciążliwymi chwastami. Zebrany materiał wędruje na kompost, gdzie szybko zamienia się w żyzne podłoże.
 
Po cięciu, pan Maciej nawozi żywopłot. Dla gospodarzy ważną sprawą przy wyborze nawozu jest niska zawartość chlorków. Taki preparat można wtedy zastosować w całym ogrodzie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg