Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Iglaste żywopłoty (AO 638)

dodano: 23.04.2017

Z jakich roślin warto posadzić żywopłot?

Joanna Widaj, właścicielka sklepu i szkółki w podwarszawskim Józefosławiu od kilkunastu lat eksperymentuje z różnymi roślinami iglastymi wykorzystywanymi na żywopłoty. Jedną z jej ciekawostek jest szpaler z jałowca chińskiego 'Hetzii Columnaris' (Juniperus chinensis), który strzyżony stworzył piękną, gęstą ścianę.
 
Zieloną ścianę uzyskamy szybko także z modrzewi - rosną one 20-30cm rocznie i dobrze znoszą zagęszczenie. Najbardziej uniwersalne są cisy – dobrze rosną w słońcu, w półcieniu – i jako jedyna roślina iglasta – także w cieniu. Dobrze się też regeneruje. U pani Joanny możemy zobaczyć piękne formy strzyżonych cisów. Wadą tych roślin jest jednak dość powolny wzrost i właściwy efekt widać dopiero po kilkunastu latach.
 
W kolekcji nie mogło zabraknąć też żywotników zwanych pospolicie tujami. Wadą takich żywopłotów jest to, że po 20-30 latach łysieją i po prostu trzeba je wymienić, jednak dają szybki efekt.
 
Wszystkie żywopłoty wymagają oczywiście regularnego nawożenia, bo w dużym zagęszczeniu potrzebują sporo składników odżywczych. Nawożenie tak zwartych grup drzew najlepiej podzielić na trzy dawki. W pierwszym terminie podajemy nawozy o wysokiej zawartości azotu. Ważną rolę odgrywa też magnez. Jego niedobory powodują żółknięcie i obumieranie gałązek.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg