Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dbamy o róże i o trawnik (AO 640)

dodano: 07.05.2017

Przyglądamy się szkodnikom róż w szkółce państwa Łazuckich oraz wiosennym problemom z trawnikiem.

W pierwszej części Akademii Ogrodnika odwiedzamy szkółkę państwa Łazuckich, położoną niedaleko Grójca. Chociaż aura nie zawsze sprzyja, jest już najwyższa pora na wiele wiosennych prac – między innymi uzupełnienie nasadzeń w pokazowym ogrodzie szkółki, w różance. Podłoże pod róże zostało przygotowane już jesienią, dlatego teraz nie wymagało dodatkowych prac. Pan Jan Bigoszyński-Łazucki przypomina jednak, by pamiętać o nawożeniu krzewów, by pięknie kwitły. Nawożenie musi być jednak dobrze zbilansowane. Inaczej świeże, intensywnie rosnące pędy stają się łakomym kąskiem dla szkodników. W przypadku starszych róż trzeba pamiętać, że na wiosnę usuwa się pędy chore i przemarznięte; należy też wygrabić zeszłoroczne liście, aby uniknąć rozprzestrzeniania się ewentualnych chorób.
 
A jacy są najwięksi wrogowie róż? To mszyce, przędziorki, skoczki, śluzwnica różana  - ale najgorsze są mszyce, które są wszechobecne, a ich kolonie niszczą pąki, liście żółkną i zamierają… Dlatego warto walczyć z mszycami – ale też innymi szkodnikami ssącymi i gryzącymi – gdy tylko pojawią się na roślinach.
 
***
 
Wiosna to nie tylko pora sadzenia krzewów. Po zimie trzeba poświęcić sporo czasu na pielęgnację ogrodu – a problemem w wielu ogrodach okazuje się mech na trawniku. Zwłaszcza tegoroczna niezbyt mroźna i wilgotna zima sprzyjała jego rozwojowi.
Mchy to ciekawe organizmy. Nie posiadają typowych korzeni, tylko chwytniki, ani struktur do przewodzenia wody. Do życia wystarcza im wilgoć z otoczenia, a składniki pokarmowe absorbują całą swoją powierzchnią. Rozmnażają się bardzo łatwo – również przez fragmenty części wegetatywnych. Koszenie trawnika może więc ułatwiać ich rozmnażanie. Dlatego aby pozbyć się mchu, trzeba stworzyć niekorzystne dla niego środowisko. Warto sięgnąć po specjalne preparaty z dużą dawka żelaza.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg